Elektro Mıknatıs

İyi Günler,

Ben bir projem için elektromıknatıs yapmak istiyorum. Önümde 2 seçenek var; ya 12 volt 120 Amper'lik bir aküden akım sağlamak yada araya inverter devresi atıp 220 Ac'den Akım sağlamak olacak. hangisini yaparsam bana Güçlü (yüksek manyetik yoğunluklu) bir elektromıknatıs yapmak için daha faydalı olacaktır?

Şayet 12 volt 120 amper'lik aküden akımı alırsam yapacağım elektromıknatıs en güçlüsü olmak kaydıyla kaç amper akım çeker?

yada 220 volt'luk İnverter devresinden akım sağlarsam kaç amper tüketir?

Böyle bir elektromıknatıs'ı Nasıl Yapabilirim?

{Not: Konuyla Alakasız gibi ama aklıma takıldı ve öğrenmek istiyorum;

220 volt prizden yada bahsettiğim inverter'li akü devresinden maximum kaç amper çekebiliriz, Bunun bir sınırı varmı yoksa çok yüksek bir amperle bataryayı 1 sn. de bitirebilecek kadar bile çekebilirmiyiz?

Ve rüzgar enerjisiyle 12 volt akım üreten bir bobinden maximum kaç amper çekebiliriz?}

Başlığı açabileceğim en ideal konu olarak Elektriği Gördüm. Yanlış bir yerde açtıysam yada bir cahillik ettiysem şimdiden Affola...

Konuyla İlgili Değerli Görüşlerinizi Paylaştığınız İçin Teşekkür Ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba;

Güç değerini belirtmeden akımı hesaplayamayız. Güçlü bir elektro mıknatıs yapmak istiyorsan akım ve endüktans değişkenlerini dikkate alman gerekecektir. Manyetik alanın gücünü, endüktansı sabit kabul edersek akımı arttırarak elde edersin.Akımı sabit kabul edersekte endüktansi arttırarak elde edersin.

MAGNETMOTOR KUVVET : Magnetomotor kuvvet (mmk) bir magnetik devrede oluşturulan toplam magnetik akı demektir. Elektrik devresinin emk'i ile magnetik devrenin mmk'i arasında benzeşim kurulabilir. OERSTED'in gözlemlerine göre elektrik akımının bulunduğu her yerde magnetik alan mevcuttur. Ancak magnetik alan yalnızca akım geçerken vardır, akım kesildiğinde magnetik alan da kaybolur.

Uygun bir demir çekirdek üzerine uygun bir sargı yapılıp, sargılardan doğru akım geçirilirse çok güçlü elektromagnetler yapılabilir,

Demirin elektrik akımı ile magnetize edilmesi.

Bir sargının mmk'i sarım sayısı ve sargıdan geçen akım şiddeti ile orantılıdır. Dolayısıyla,
F = I . N amper.tur 3)

yazılabilir. Buna göre mmk'in birimi amper.tur'dur. Pratik sistemde kullanılan gilbert ile amper.tur arasında,
1 amper.tur = 4 p/10 gilbert = 1.257 gilbert

ilişkisi vardır

Bir bataryayı 1sn de bile bitirebilirsin.(Tabi batarya dayanabilirse)Çekilen akım önemli.

220v prizden kabloların taşıyabileceği kadar akım çekebilirsin.1000 Amper e dayanırsa 1000 A. 50 A'e dayanabiliyorsa 50 A.

Bir bataryayı 1sn de bile bitirebilirsin.(Tabi batarya dayanabilirse)Çekilen akım önemli.

220v prizden kabloların taşıyabileceği kadar akım çekebilirsin.1000 Amper e dayanırsa 1000 A. 50 A'e dayanabiliyorsa 50 A.

Peki.teşekkurler. Fakat öğrenmek istediğim bişey daha var, rüzgar enerjisiyle 12 volt akım üreten bi bobinden en fazla kaçamper çekilir. Yani ben o bobine inverter bağlarsam ve ucuna da 220 volt ac 500wattlık bir motor bağlarsam o motor sürekli çalışacak mıdır?(bobin durmadan döndüğü sürece)

Merhaba;

Güç değerini belirtmeden akımı hesaplayamayız. Güçlü bir elektro mıknatıs yapmak istiyorsan akım ve endüktans değişkenlerini dikkate alman gerekecektir. Manyetik alanın gücünü, endüktansı sabit kabul edersek akımı arttırarak elde edersin.Akımı sabit kabul edersekte endüktansi arttırarak elde edersin.

MAGNETMOTOR KUVVET : Magnetomotor kuvvet (mmk) bir magnetik devrede oluşturulan toplam magnetik akı demektir. Elektrik devresinin emk'i ile magnetik devrenin mmk'i arasında benzeşim kurulabilir. OERSTED'in gözlemlerine göre elektrik akımının bulunduğu her yerde magnetik alan mevcuttur. Ancak magnetik alan yalnızca akım geçerken vardır, akım kesildiğinde magnetik alan da kaybolur.

Uygun bir demir çekirdek üzerine uygun bir sargı yapılıp, sargılardan doğru akım geçirilirse çok güçlü elektromagnetler yapılabilir,

Demirin elektrik akımı ile magnetize edilmesi.

Bir sargının mmk'i sarım sayısı ve sargıdan geçen akım şiddeti ile orantılıdır. Dolayısıyla,
F = I . N amper.tur 3)

yazılabilir. Buna göre mmk'in birimi amper.tur'dur. Pratik sistemde kullanılan gilbert ile amper.tur arasında,
1 amper.tur = 4 p/10 gilbert = 1.257 gilbert

ilişkisi vardır

Yani Ben Demir(en iyisi Demir mi olur?) bir silindirin(içinin boş veya dolu olması bişeyi değiştirir mı?) etrafını sarabildiğim kadar sarıp 12 volt akım verirsem amaćçlarıma ulaşır mıyım?

Sarım sayısı arttıkça mıknatıs'ın çekeceği amper de artar mı?

Elektromıknatıslarda her sarım minik bir mıknatıs gibi görev yapar.Sarım sayısı arttığı sürede çekme kuvveti de artar.Fakat sarım sayısının artması bobin direnç değerinin de artması demek olur.Bu dirençten akım geçirmek için ise besleme geriliminin artması gerekir.DC. beslemede Ohm kanunu net olarak kullanılır.U=IXR,I=U/R gibi.Elektromıknatıs DC. gerilimde kullanılacaksa nüve yumuşak demirden,AC. gerilimde kullanılacaksa laminasyon sacından olmalıdır.Laminasyon sacı trafo sacı olarak bilinen 0,30 veya 0,50 mm. lik olup özel olarak yüzeyleri izole edilmiş saçlardır.Kolay gelsin.

12 voltla yapacağım en güçlü mıknatıs, Neodyumdan daha güçlü olur mu? Yoksa Neodyumdan daha güçlü bir mıknatıs yapabilmem için illaki akımı mı yükseltmeliyim?

Elektromıknatıslarda her sarım minik bir mıknatıs gibi görev yapar.Sarım sayısı arttığı sürede çekme kuvveti de artar.Fakat sarım sayısının artması bobin direnç değerinin de artması demek olur.Bu dirençten akım geçirmek için ise besleme geriliminin artması gerekir.DC. beslemede Ohm kanunu net olarak kullanılır.U=IXR,I=U/R gibi.Elektromıknatıs DC. gerilimde kullanılacaksa nüve yumuşak demirden,AC. gerilimde kullanılacaksa laminasyon sacından olmalıdır.Laminasyon sacı trafo sacı olarak bilinen 0,30 veya 0,50 mm. lik olup özel olarak yüzeyleri izole edilmiş saçlardır.Kolay gelsin.

benim anlamak istedigim dc veya ac olması ile sac secimi neden degisiyor,benim bildigim kadarıyla manyetik gecirgenligi yüksek malzeme kullanılması gerektigi(silisli sac) yoksa metalde gecirgenlige gösterecegi direncden dolayı ısınma olacagı.
daha fazla bilgi yazabilirseniz memnun olurum.
saygılar

AC. gerilimli manyetik alanlar metallerde fuko akımlarına sebep olur.Bu akımlar tek parça metal nüveleri ısıtır,bobin,karkas kısa sürede yanar.Bu nedenle AC. ile çalkışan elektromıknatısların nüveleri paket saçlardan yapılır.Kısa rejimli çalışma durumunda normal yumuşak demir nüve kullanılabilir.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri