Elektrikli süpürge motoru tamir etmek istiyorum.

Emrahkan

Üye
Arkadaşlar merhaba. Elektriğe ufak tefek merakı olan biriyim sadece. Evdeki elektrikli süpürge motoru arızalanmış Söküp baktım, tabi fazla anladığım bişey yok ama kömürleri kontrol ettim temizledim uçlarını elden geçirdim. Motor çalıştı fakat kollektör ve kömürün temas noktalarından aşırı kıvılcımlar saçıldı, siyah duman çıktı ve bu sırada sargıdaki bakır tellerde aşırı ısınma olmuş ve dokunduğu plastik parçaları eritmiş. Tabi bu işlem bir kaç saniye sürdü ardından tekrar denemedim olmayacak diye. Bugün o kömürlerin ayrıca satıldığını görünce tekrar tamiri denemek istiyorum ama sorun kömürde midir kollektörde midir yoksa kömürlere bağlanan adını yeni öğrendiğim kondansatör ölmüş olabilir mi? Parça almadan fikirlerinizi alayım dedim.

Merhaba hoş geldiniz. Tamirinde başarı sağlanamayan alet edevatın sıralı tam listesini veriyorum.
(BENİM BAŞARI SAĞLAYAMADIĞIM !!:)

1:IŞILDAK = Tamir olsa bile toplanamaz. Nice ışıldaklar bilirim içi açık, vidaları kayıp. Toplanacak inşallah
2: DALGIÇ POMPA
3:ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE = Tamir olup randımanlı çalışanını görmedim
4:SÜRÜCÜ, DRİVER
5.KAYNAK MAKİNESİ : Tamirden gelen makineyi imkanı yok ustaya kullandıramazsın! Yenisi alınacak
6: KETTLE: Hadi diğerleri ucundan kenarından komplike ve teknolojik aletler. Buna ne oluyor da tamir olmuyor hiç anlamıyorum. Termiğini değiştirsen rezistansı patlar.

Aklıma gelen bunlar ekleme yapılabilir.

kaynak makinasını ben tamir ederim ama kullanan kişi(ler) resmen ırzına geçiyor. hele hele şantiye çalışanları

Merhaba hoş geldiniz. Tamirinde başarı sağlanamayan alet edevatın sıralı tam listesini veriyorum.
(BENİM BAŞARI SAĞLAYAMADIĞIM !!:)

1:IŞILDAK = Tamir olsa bile toplanamaz. Nice ışıldaklar bilirim içi açık, vidaları kayıp. Toplanacak inşallah
2: DALGIÇ POMPA
3:ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE = Tamir olup randımanlı çalışanını görmedim
4:SÜRÜCÜ, DRİVER
5.KAYNAK MAKİNESİ : Tamirden gelen makineyi imkanı yok ustaya kullandıramazsın! Yenisi alınacak
6: KETTLE: Hadi diğerleri ucundan kenarından komplike ve teknolojik aletler. Buna ne oluyor da tamir olmuyor hiç anlamıyorum. Termiğini değiştirsen rezistansı patlar.

Aklıma gelen bunlar ekleme yapılabilir.
Sulu Elektrik süpürgesi nin komple motorunu satın aldım ve değiştirdim. Baktım motor yuvası hava sızdırıyor. Sıvı conta ve daha dikkatli bir işçilikle halloldu.
Işıldak sökerken önce fotosunu çek ve vidalarını guruplandırarak ayrı kutulara koy. Takarken hata en aza iner. Unutmayalım
Sökmek toplamanın Onda biridir.
Kettle için çok uğraştım. Dediğiniz biraz doğru. Yedek parçalar orjinali gibi olmuyor. Hatta aynı modelin yenisini aldım. Daha da kısa ömürlü oldu.
Şu sıralar salondaki avize ile başım dertte gibi. Çalışıyor ama Metal her yerinden elektrik çarpıyor. Çözemedim.
Bizdeki malzeme kalitesi ve işçiliği son derece kötü.
EBAY.co.uk dan şaşmazdım. Çinli aliexpress ucuz olsa bile.
İngilizin malı 5 misli pahalı ama, kafan rahat oluyor.
Yahu elimde 70li yıllardan kalma ingiliz malı multimetre, adaptör, fiş ve awg kablolar var. Bir de Çin mallarına alıyorum.Bize ebay kapısı kapandı. Mecburen PRC den alıyorum. İçim sızlıyor.

Sulu Elektrik süpürgesi nin komple motorunu satın aldım ve değiştirdim. Baktım motor yuvası hava sızdırıyor. Sıvı conta ve daha dikkatli bir işçilikle halloldu.
Işıldak sökerken önce fotosunu çek ve vidalarını guruplandırarak ayrı kutulara koy. Takarken hata en aza iner. Unutmayalım
Sökmek toplamanın Onda biridir.
Kettle için çok uğraştım. Dediğiniz biraz doğru. Yedek parçalar orjinali gibi olmuyor. Hatta aynı modelin yenisini aldım. Daha da kısa ömürlü oldu.
Şu sıralar salondaki avize ile başım dertte gibi. Çalışıyor ama Metal her yerinden elektrik çarpıyor. Çözemedim.
Bizdeki malzeme kalitesi ve işçiliği son derece kötü.
EBAY.co.uk dan şaşmazdım. Çinli aliexpress ucuz olsa bile.
İngilizin malı 5 misli pahalı ama, kafan rahat oluyor.
Yahu elimde 70li yıllardan kalma ingiliz malı multimetre, adaptör, fiş ve awg kablolar var. Bir de Çin mallarına alıyorum.Bize ebay kapısı kapandı. Mecburen PRC den alıyorum. İçim sızlıyor.

şu ışıldağı söküp toplayabilen ustanın hayatta yapamayacağı şey yok.

Ekli dosyalar

• 000041.jpg
    000041.jpg
    25.5 KB · Görüntüleme: 22
Kettil ekstra anahtar arizalaniyor. Bulmaz zor. Robot blender tarzi ev aletleri genelde tamirat tamamlanmiyor. Disli aksamlari pahali. Bir de ütü ... Su kaciriyorsa yedek parca zor. Ya tanki ya buhar butonlarinda ya da rezistans kirecli oldugu icin kaciriyor. Yedek parca zor..
Elektrikli supurgelerde motor pahali gelmedigi surece her zaman tamir olur.
Yalniz motor komurleri bitmisse kollektor arizalandigi icin bitmistir. Bobinajcilar elbette kollektor arizasini yaparlar ama el emegi yeni motor fiyatina mal olur.
Motor fiyatlati 60 ile 120 arasi genelde.

Bugün blenderim bozuldu..hic tik yok.icini actim baktim.komurler bitik..nereden bulurum derken gittigidiyordan baktim cifti 120 lira..
Blenderin kendisi 100 lira zaten..bi komur bu kadar pahali olabilr mi?

Merhaba. Kollektör-fırçalar arasında aşırı (patlama şeklinde) kıvılcımlar oluşuyorsa eğer o motordan pek bir hayır gelmiyor, bunu çok net olarak da belirteyim, zira halı yıkama makinelerinde ve sulu süpürgelerde bu çok başıma geldi çünkü. Motoru çıkartıp netten veya o markaya ait olan yedek parça satan dükkanlardan yeni bir motor alıp takacaksınız, patlama şeklinde oluşan bu aşırı kıvılcımlar çıkıp devirde de bir düşme varsa, bu üniversal motorun rotor sarımlarıyla kollektör bağlantılarında bir iç sıkıntı olunca, aşırı öz-indüksiyonların oluşmasıyla kollektörlerle fırça arasındaki teması dönerken bu şekilde sıkıntılı yapıyor ve milinden alınacak olan asıl güçte azalma oluyor. Belirtiler bu şekildeyse fırça (kömürlerin) değişimiyle de sonuç pek değişmez. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri