Elektrikli motorsiklet için akü satın alma tavsiyesi verir misiniz?

nnur

Üye
Merhaba. hareket halindeyken güneş enerjisiyle, evdeyken prizden şarj edilen bir elektrikli motorsiklet projesi düşünüyorum. Elimde 2 adet 24 vluk dc motor var.
1. 24v akü bulamadığım için iki adet 12v seri bağlayıp kullanacağım.
2. Seyahat halinde iki adet akü 12v güneş panelinden şarj olacak. Diğer iki akü ise motorsiklete hareket verecek.
Aküler aynı anda hem şarj hem hareket olamayacağı için toplam 4 adet akü kullanmak istiyorum.
Amper ve fiyat araştırdığımda en iyi çözümün 12v 12a ile 12v 24a arasında olacağına kanaat getirdim.

yiğit 12v 20a jel 200tl
arora 12v 24a 200tl
orbus 12v 24a 270tl
ortec 12v 24a 190tl

orbus 12v 12a kuru akü 130tl
swan 12v 9a jel dik 130tl
orbus 12v 14a jel 140tl

İnternetten sadece fiyat-özellik karşılaştırmasını yeterli görmüyorum. Bu yüzden tecrübe ve bilgi sahiplerinin yorumlarına ihtiyacım var.
1. Yukarıdaki ürünlerde şu marka iyidir, şu marka kötüdür diyebileceğimiz marka ve modeller var mı?
2. uzun ömür dayanıklılık firma garantisi bakımından avantajlı veya sakıncalı olanlar var mı?
3. Siz olsanız kuru bakımsız akü ile jel arasından hangisini seçersiniz?
4. Direnc.net sitesinde şöyle güneş panelleri var. Akü şarj etmek için hangisi daha verimli ve kullanışlı olur?
40W Polikristal Güneş Paneli 2.2A 300TL
60W Polikristal Güneş Paneli 3.3A 370TL
80W Polikristal Güneş Paneli 4.4A 430TL
100W Polikristal Güneş Paneli 5.5A 540TL

Yorum yapıp tecrübesini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim.

aküler şarz olurken nasıl kullanılamaz onu pek anlamadım, o zaman araba giderken çalışan alternatörün ürettiği elektriği akü geceleri nasıl kullanıyor, yani geceleri farları nasıl yanıyor radyoda müzik nasıl dinleniyor? yüksek amper akü her zaman iyidir, çünkü daha çok dayanır dezavantajı daha uzun zamanda şarz olur, bu arada akülerinin derin döngü özelliği olmasını tercih et ingilizcesi "deep cyl... gibi birşey ingilizcem yok kusuruma bakma, güneş panelleri konusunda hiç bilgim yok anlamam

aküler şarz olurken nasıl kullanılamaz onu pek anlamadım, o zaman araba giderken çalışan alternatörün ürettiği elektriği akü geceleri nasıl kullanıyor, yani geceleri farları nasıl yanıyor radyoda müzik nasıl dinleniyor? yüksek amper akü her zaman iyidir, çünkü daha çok dayanır dezavantajı daha uzun zamanda şarz olur, bu arada akülerinin derin döngü özelliği olmasını tercih et ingilizcesi "deep cyl... gibi birşey ingilizcem yok kusuruma bakma, güneş panelleri konusunda hiç bilgim yok anlamam
Teşekkürler hocam. Şu konuda akülerin ayn anda hem dolması hem de boşalması konusunda birşeyler söylenmiş. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/akü-Şarj-olurken-cihazı-Çalıştırmak-istesem.50516/
Bununla birlikte akünün aynı anda hem dolup hem de boşalmasının çok da verimli olmayacağı kanaatindeyim.
Bahsettiğiniz şey deep cycle olmalı. Ben de ilk kez duydum. Buna dikkat etmem faydalı olacak.
http://www.marinmalzeme.com/deep-cycle-aku-derin-dongulu-aku-nedir.shtm

her getirinin bir götürüsü vardır, dolan akünün boşalmasında yani kullanımında tüketilen güç önemlidir. deep cycle olan akünün avatlajlarını ve dezavantajlarını iyi kullanmak gerekir. senin yapmak istediğn sistem sakın yalnış anlama ama en basit, en ilkel düzeyde, yapması en kolayda(teknik ayrıntılara takılmadan) işi daha profesyonel olarak yapmayı düşünürsen senein ihtiyacın olan şey akü değil batarya paketi buda çok pahalı bir sistem. biraz daha araştırırsan ne demek istediğimi anlarsın.

Merhaba aküleri jel akü almanızı tavsiye ederim.
24 volt üzerine sistem kurarsanız iki panele ihtiyacınız olur.
Ayrıca yazdığınız solar panel fiyatları çok yüksek.
İyi araştırma yapmadan almayın.

her getirinin bir götürüsü vardır, dolan akünün boşalmasında yani kullanımında tüketilen güç önemlidir. deep cycle olan akünün avatlajlarını ve dezavantajlarını iyi kullanmak gerekir. senin yapmak istediğin sistem sakın yalnış anlama ama en basit, en ilkel düzeyde, yapması en kolayda(teknik ayrıntılara takılmadan) işi daha profesyonel olarak yapmayı düşünürsen senein ihtiyacın olan şey akü değil batarya paketi buda çok pahalı bir sistem. biraz daha araştırırsan ne demek istediğimi anlarsın.
Hocam ihtiyacım olan şey zaten olabildiğince ucuza maledilecek olabildiğince basit bir yapı olacak. Trafiğe girmeyecek. O yüzden aküler bile biraz lüks görünüyor.
İnşallah bir gün tamamlayıp paylaşma imkanım olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri