Akü Şarj Olurken Cihazı Çalıştırmak istesem..

Eklotje

Üye
Merhabalar,

Konu hakkında bilgim olmadığı için sizlere danışmak istiyorum, sadece düz mantık yürütüp olurmu olmazmı diye sormak istedim.

Elimde 12 v 17,5 Ah bir akü var bu aküyü (yukarıdaki resimde görüldüğü gibi) kesmeli bir Akü şarj cihazına bağlayıp aynı zamanda da akü şarj olurken çalıştırmak istediğim cihazada aküden bağlantı sağlasam, hem aküyü şarj etse hemde elektrik kesildiği zaman cihaz aküden beslense ve bunu Kesintisiz Güç kaynağı gibi kullanabilirmiyim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Senin alet zaten teorik olarak kesintisiz güç kaynağı olmuş.

Kolay gelsin.........

Senin alet zaten teorik olarak kesintisiz güç kaynağı olmuş.

Kolay gelsin.........

teorik olmuşta,pratik olarak biraz sakıncaları var.

1.Şarj cihazının beslemesi kesildiğinde ,sizin dc ile çalışan cihazınız aküde çalışacak,cihazla akü arasında kontrol devresi olmadığından(kesinti de uzun sürerse) akü voltajı düşecek akım yükselecek ve cihazınızda hasar oulşabilir.

2.Cihazınızın bir çalışma gerilim aralığı olsada (10 vdc-15vdc) akü sistemden ayrılamadığından akü voltajı 2 ,3 volt lara düştüğünde akü tekrar (derin deşarjdan dolayı) şarj tutmayabilir.

3.Bütün bunlar olmasada enerji kesintilerinde akü kontrolsüz bir şarj akımı çekeceğinden (şarj olana kadar) sizin chargeriniz hem aküyü şarj edip hemde cihazınızı çalıştırabilecekmi.

Akü şarj cihazı her iki alıcıyıda besleyemez. zaten bu durumda akü şarj olamaz. çünkü senin alıcı olarak kullandığın cihaz tüm enerjiyi kendi üzerine alacaktır. enerji düşümü meydana gelecektir.

Arkadasım ben bu sistemi 4 yıldır evimde kullanıyorum.Telsiz telefon ve bilgisayarın modemine baglı olan bir seri akü var.12 v olan akü elektrik kesildiğinde 4-5 saat arası cihazları çalıştırıyor.Sadece akünü kaliteli alman yeterli olacaktır.

Sevgiler saygılar

tesla swich internetten bak belki olur yani kondansatör bağla alet belli frekansla aküyü şarja alıp devreyi kondansatörle beslesin kondansatör bitmeden tekrar şarj olsun saniyede elli yüz açma kapama bu işi halleder herhalde

tesla swich internetten bak belki olur yani kondansatör bağla alet belli frekansla aküyü şarja alıp devreyi kondansatörle beslesin kondansatör bitmeden tekrar şarj olsun saniyede elli yüz açma kapama bu işi halleder herhalde

sn arkadaşım dc ile çalışan cihazdan bahsediliyor siz frekan diyorsunuz DC volt ve FREKANS ben bağlantı kuramadım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri