Elektrikli araba için motor gücü hesabı

Merhabalar
İlgili konuya yazılanları başından itibsren okudum.
Bir sorum olacak benim.
Konu ile ilgili olarak çözüme ulasamadigim için soruyorum

Elimde hoverboard a ait hub motor var.
1)bu motorun sağlamlık kontrolünü nasıl yaparim
2) bu motorun kaç volt ile çalıştığıni nasıl olcebilirim( hoverboard ta iki teker var ve batarya üzerindeki volt değeri her iki motor için çalışacak olan voltaj değeri ile aynı mıdır?)
3) bu motor kaç watt güç üretir?
(Minik e scooter yapmak istiyorum da iki tekeri mi bir tekeri kullanmam gerekiyor ortalama 80 kg yy geçmeyecek kişiyi taşıyacak şekilde.)

Önce motoru tanıyıp daha sonraki aşamalarda nasıl gecebilecegimi de paylaşırsanız bilenlere teşekkür ederim.
Motoru tanıdıktan sonra ona uygun bir sürücü devresi almayı düşünüyorum veya var olan hoverboard ta ki kart çalışıyorsa onu da kullanabilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu motora ait orjonal hoverboardin marka modelini yazarsaniz veya varsa motor etiketi paylasirsaniz size yardomci olabliriz.

Genelde bu tip motorlar hub motor oluyor.

Bu motora ait orjonal hoverboardin marka modelini yazarsaniz veya varsa motor etiketi paylasirsaniz size yardomci olabliriz.

Genelde bu tip motorlar hub motor oluyor.
Etiket filan üzerinde yok silinmiş bir yazı var thrumm guder markasi sanırım.
İçini soktugumde batarya üzerinde yazan watt gücü tekerlerinki ile ayni midir?

Etiket filan üzerinde yok silinmiş bir yazı var thrumm guder markasi sanırım.
İçini soktugumde batarya üzerinde yazan watt gücü tekerlerinki ile ayni midir?
Batarya gucu motor gucunu vermez ancak batarya bilgisi motorun calismasi gereken gerilimi belirler. Gerilim belli ise az cok uygun bir surucu secilebilir.

Scooter yapacaksaniz 1 teker motora bagli ikinci teker yon tayini yapar sekilde uygulama yapabilirsiniz. Bende ifak bir scooter yapmak icin proje dusunuyorum ama motorum yok. Motor temini ile projemi sekillendirecegim.

Motorun kac kablosu var. Bir iki resim eklerseniz motor hakkindada fikir edinip konusabiliriz.

Batarya gucu motor gucunu vermez ancak batarya bilgisi motorun calismasi gereken gerilimi belirler. Gerilim belli ise az cok uygun bir surucu secilebilir.

Scooter yapacaksaniz 1 teker motora bagli ikinci teker yon tayini yapar sekilde uygulama yapabilirsiniz. Bende ifak bir scooter yapmak icin proje dusunuyorum ama motorum yok. Motor temini ile projemi sekillendirecegim.

Motorun kac kablosu var. Bir iki resim eklerseniz motor hakkindada fikir edinip konusabiliriz.

overboard ile ilgili olarak;
Motorun resmini boyut küçültme rağmen ekleyemiyorum.sayin yetkililere duyurulur. 1.7 MB lik resim de ekleyemiyorsak yani:)
Motor hub motor üç kanallı sanırım.
Hub motor(resimdeki) a ait kalın uçlar(yeşil mavi ve sari birbirine degdirip tekeri çevirdiğimde zor dönüyor demek ki kısa devre oluyor motorun içindeki sensörler filan saglamdir. Bu motor sağlamdır diyebiliriz mi? Degil ise Sağlamlığını nasıl olcebiliriz.
Multimetre kısa devrede ken hub motora ait kalın kabloları proplar ile olctugumde(her ucunu de ayrı ayrı) Her bir kablonun birbiri ile kısa devre de tiiz sesi alıyorum yyani kısa devre var ?
Yoksa buradan mi anlıyoruz motorun sağlamlığını?
Resim yükleme hatası veriyor yüksek boyut oldugundan

Moderatör tarafında düzenlendi:
O 3 kablonun birbiri arasindaki omajlarini olcmemiz gerekiyor. Buzer konumunda degilde ohm konumunda. Her biri arasındaki omajlarimiz birbiri arasında esit olmali.

Mesela 25 - 25 - 25 ohm gibi.

Resim yuklemede sorun gorunmuyor ama.

kardeşim bir bak istersen, gerçi sen bakmışsındır ama olsun.https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/hoverboard-elektrikli-kaykak-tekeri_pdp_528193238?ga_prodid=528193238&scxid=14489-163508-2357-0&utm_source=cimri&utm_medium=ocs&utm_campaign=price-comparison&utm_content=desktop
@Malkoc61, kardeş Hz google 350 watt 36 volt olduğunu söylüyor, yine de denemek istersen sen bilirsin

kardeşim bir bak istersen, gerçi sen bakmışsındır ama olsun.https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/hoverboard-elektrikli-kaykak-tekeri_pdp_528193238?ga_prodid=528193238&scxid=14489-163508-2357-0&utm_source=cimri&utm_medium=ocs&utm_campaign=price-comparison&utm_content=desktop
@Malkoc61, kardeş Hz google 350 watt 36 volt olduğunu söylüyor, yine de denemek istersen sen bilirsin
Dostum direk benim markaninki ne mi baktım ben bulamadım da.genelde dediğin gibi 350 watt oluyormuş hoverboard tekerleri ama kesin bilgiye ulaşmanın ki ona göre ya iki tekeri birden ön ve arkaya bağlayacağım ya da tek tekeri kullanıp diğerini de başka scooter yapacağım kuzenlerime.ilgin için teşekkür ederim.

O 3 kablonun birbiri arasindaki omajlarini olcmemiz gerekiyor. Buzer konumunda degilde ohm konumunda. Her biri arasındaki omajlarimiz birbiri arasında esit olmali.

Mesela 25 - 25 - 25 ohm gibi.

Resim yuklemede sorun gorunmuyor ama.
Evet şimdi yukleyebildim resmi.
Fakat dediğiniz şekilde motorun kalın uçlarını ayri ayrı her birini ölçmeye çalıştığımda değerler farklı ve değişiyor sabit kalmiyor ki nasıl karar vereceğim :)
Multimetre sağlam diye düşünüyorum sabit direnç ve potansiyometre olcuyorum değerleri gösteriyor ekranda

Ekli dosyalar

• 1585057936055..jpg
    1585057936055..jpg
    329.3 KB · Görüntüleme: 18
Normalde sabit omaj vermesi gerekiyor. Ölçüm anında tekerin hareket etmesi ölçümünüzü şaşırtır.

İnce 3 kabloda motor içindeki sensör kablolarıdır. Belki 3 ten fazla kablosu olabilir.

Yukarıda bahsettiğiniz deneyde motordan gelen 3 kalın kabloyu kısa devre edip motoru döndürmek istediğinizde fren etkisi yapması bu motor sargılarının uçları olduğuna işarettir.

Bu noktada ilk test için 3 fazlı bir sürücü devresi ile denemekte fayda olacak. Bunu yeterli bilginiz varsa sizde yapabilirsiniz yoksa hazırda alabilirsiniz. Hazır alıp kullanmakta fayda var.

Pil gurubunuzun resmi varmı kav volt kaç amperlik bir pil gurubudur. Aynı gurubu scooter için kullanabilirsiniz. Hatta bu hoowerboardın komple kartlarınıda kullanılabilir ancak kartın kontrol kısımlarını iyi inceleyip bazı özelliklerini iptal edip düz çalıştırmanın yolunu bulmak gerekiyor. Zaten bu kartlar halihazırda var ve arızası yoksa bu yöntem denenebilir.

Normalde sabit omaj vermesi gerekiyor. Ölçüm anında tekerin hareket etmesi ölçümünüzü şaşırtır.

İnce 3 kabloda motor içindeki sensör kablolarıdır. Belki 3 ten fazla kablosu olabilir.

Yukarıda bahsettiğiniz deneyde motordan gelen 3 kalın kabloyu kısa devre edip motoru döndürmek istediğinizde fren etkisi yapması bu motor sargılarının uçları olduğuna işarettir.

Bu noktada ilk test için 3 fazlı bir sürücü devresi ile denemekte fayda olacak. Bunu yeterli bilginiz varsa sizde yapabilirsiniz yoksa hazırda alabilirsiniz. Hazır alıp kullanmakta fayda var.

Pil gurubunuzun resmi varmı kav volt kaç amperlik bir pil gurubudur. Aynı gurubu scooter için kullanabilirsiniz. Hatta bu hoowerboardın komple kartlarınıda kullanılabilir ancak kartın kontrol kısımlarını iyi inceleyip bazı özelliklerini iptal edip düz çalıştırmanın yolunu bulmak gerekiyor. Zaten bu kartlar halihazırda var ve arızası yoksa bu yöntem denenebilir.
Batarya şarj voltaji 42 volt
Nominal voltaj 36 volt
Power 158.4wh
Nominal capacity 4400mah
Batarya yi da multimetre ile olctugumde voltaj değeri 38 de gösteriyor normal oluyor?doludur diyebiliriz değil mi. Size mesaj göndermiştim ozelden

Ekli dosyalar

• 1585121981198..jpg
    1585121981198..jpg
    253.5 KB · Görüntüleme: 12

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular