Elektrik sektörüne hangi alandan başlamalıyım?

Merhabalar, ben 26 yaşındayım meslek edinme konusunda bazı talihsizliklerden ötürü geç kalmış biriyim. Şimdi meslek ediniminde elektrik sektörünü istiyorum ve baya kararlıyım. Bir iş yerine, çırak maaşına girip deneyim kazanmak o işi öğrenmek istiyorum. Ve işi iş yerinde öğreniyorken eğer yapabilirsem en az 2 yıllık elektrik bölümüne girip bu işte ilerlemeyi istiyorum.

Şimdi bir kaç gündür iş arayışındayım ve kimse işe almıyor. Ve gördüm ki elektrik mesleği bir kaç gruplara ayrılıyor. Bobinajcılık, solar sistemler, pano, otomasyon, inşaat elektriği vb. bilenler seçenekleri çoğaltır benim çevremde görebildiklerim ve aklıma gelenler bunlar. Sizce bu seçeneklerden hangisine başlamamı önerirsiniz? Benim amacım ilerde kendimi ciddi anlamda geliştirmek. Bu sektörlerden hangisi benim gelişimimde ciddi katkısı olur. Tabii ki hangisini seçersem seçeyim o alanda gelişime açık olursam ilerleme kaydederim. Fakat benim merak ettiğim, bu bölümlerden birini seçersen diğer alanlara kendimi kısıtlamış olur muyum? Yani eğer inşaat elektriği ile başlayıp tecrübe kazanarak, bobinajcılığı da öğrenimimi kolaylaştırabilir miyim?

Çünkü görüştüğüm işverenin birisi, inşaat elektriğini önermemişti orada daha amelelik yapmış olursun kendini geliştiremezsin demişti. Sizce de öyle mi?

Dogru söylemiş,inşaat elektrigi "üç faz bir nötr,al istedigin yere götür" misali işin amalelik kısmı.
Pano otomasyon işleri öyle bir iki senede ögrendim hadi yapayım diyebilecegin işler degil.Tabiki burdaki asıl etmen senin azim ve kararın.
Kısa zamanda ögrenip para kazanayım dersen daha sipasiyel işlere yani çabuk ögrenip uygulayabilecegin işlere yönelmen gerekir.Bobinajcılık,solar sistemler vs bu tarzda işler.Kısa zamanda ögrenir ve uygulama yapmaya başlarsın.Benim bir tavsiyemde hem amelelik yaparım hemde biraz teknigimi konuştururum dersen güvenlik sistemleri sektörüne girebilirsin.Bu sektör birazda teknik bilgi gerektirdigi için parada kazandırır ve ögrenmesi öyle çok fazla sürmez.
Ben senin yerinde olsam herbir sektörde cuzi fiyatlarada olsa girer çalışır hangisini seversem onda ilerlemeyi seçerdim.
Yolun bahtın açık olsun.

Dogru söylemiş,inşaat elektrigi "üç faz bir nötr,al istedigin yere götür" misali işin amalelik kısmı.
Pano otomasyon işleri öyle bir iki senede ögrendim hadi yapayım diyebilecegin işler degil.Tabiki burdaki asıl etmen senin azim ve kararın.
Kısa zamanda ögrenip para kazanayım dersen daha sipasiyel işlere yani çabuk ögrenip uygulayabilecegin işlere yönelmen gerekir.Bobinajcılık,solar sistemler vs bu tarzda işler.Kısa zamanda ögrenir ve uygulama yapmaya başlarsın.Benim bir tavsiyemde hem amelelik yaparım hemde biraz teknigimi konuştururum dersen güvenlik sistemleri sektörüne girebilirsin.Bu sektör birazda teknik bilgi gerektirdigi için parada kazandırır ve ögrenmesi öyle çok fazla sürmez.
Ben senin yerinde olsam herbir sektörde cuzi fiyatlarada olsa girer çalışır hangisini seversem onda ilerlemeyi seçerdim.
Yolun bahtın açık olsun.
Benim amacım teknik bir meslek öğrenip kalifiye, kaliteli bir teknik eleman olmak. Zaman ilerleyip iyice tecrübe kazandıktan sonra kendi işimi kurmak. Bu anlamda bir alandan ilerlemeyi düşünüyorum. Tecrübesiz olduğumdan dolayı tecrübe kazanmak için şu an her alandan başlayabilirim. İşin temelini öğrendikten sonra eğer öğrenmesi zor olan pano otomasyon işleri ise oraya yönelmek istiyorum.
İşi bilen biri olarak sizinde inşaat elektriği hakkında yorumunuz buysa önceliğimi diğer alanlara vereyim o zaman.
Peki elektriğin herhangi bir alanında gelecekte, bu alanın geçerliliği yavaş yavaş gider veya şu teknolojilerden dolayı bu alan daha da şahlanır dediğiniz bir alan var mı?

Örneğin bobinajcılık için de, elektrikli araçların ilerde daha da artmasıyla daha çok ihtiyaç duyulabileceğini söylüyorlar siz ne düşünüyorsunuz?

Güvenlik sistemleri ve akilli bina teknolojileri.
Hicbir altyapınız yoksa burası mantıklı.
Otomasyon için sıfır bilgi ile 25 yaş üstü iken kimse sizi işe almayacaktır.

Güvenlik sistemleri ve akilli bina teknolojileri.
Hicbir altyapınız yoksa burası mantıklı.
Otomasyon için sıfır bilgi ile 25 yaş üstü iken kimse sizi işe almayacaktır.
Peki ben Güvenlik sistemlerine ve akıllı bina teknolojilerinde bir iş buldum diyelim. Çalışıyorum aylar geçiyor ve ben tecrübe kazanıyorum. Bu işteki öğrendiklerime dayanarak evde kendi çalışmalarımla otomasyon alanında kendimi geliştirebilir miyim sizce bu mümkün mü? Yani bu alanda bir şeyler öğrenebilmem için illa bir yerlerde çalışıyor mu olmam lazım. Kendim evde gerekli malzemeleri temin ederek, düzenli araştırmalarla, çalışmalarla otomasyonu da öğrenemez miyim?

Peki ben Güvenlik sistemlerine ve akıllı bina teknolojilerinde bir iş buldum diyelim. Çalışıyorum aylar geçiyor ve ben tecrübe kazanıyorum. Bu işteki öğrendiklerime dayanarak evde kendi çalışmalarımla otomasyon alanında kendimi geliştirebilir miyim sizce bu mümkün mü? Yani bu alanda bir şeyler öğrenebilmem için illa bir yerlerde çalışıyor mu olmam lazım. Kendim evde gerekli malzemeleri temin ederek, düzenli araştırmalarla, çalışmalarla otomasyonu da öğrenemez miyim?
Bahsettiğin işler farklı işler Arkadaşım, PC yazılım otomasyonu , Endüstriyel Otomasyon vb.. çok farklı otomasyon alanları var öncelikle bir alan seçip hangisini öğrenmeliyim diye araştırmalısın. Anladığım kadarıyla tecrüben fazla yok o sebeple önce Alçak gerilim elektrik dağıtımını ve arızaların giderilmesini öğrenebilirsin mesela ve hiçbir aşamayı küçümsememeni tavsiye ederim bu iş sevmeden yapılmaz. Örneğin Faz nedi Nötr nedir topraklama nedir ,Bina elektrik dağıtımı nasıl oluyor?, 3 faz nedir neden gereklidir?, zayıf akım nedir AC-DC nedir,elektrikte kullanılan Ölçü aletleri nelerdir nasıl kullanılır? vb. Öğrenmeye başladıkça ya birşeyler sana yol gösterecek yada bırakacaksın :)

Hiçbir şey için geç değildir.
Ancak otomasyonda sıfırdan başlayarak ilerlemek oldukça zaman alacaktır.

Kendi kendinize başarmanız çok güç. Öncelikle elektrik ile ilgili ve sizi kabul edecek herhangi bir iş bulun.
Ardından size en yakın mesleki eğitim merkezine (eskinin çıraklık eğitim merkezleri) gidip başvurun.

Haftada belli günler bu merkezde meslek eğitimi alırsınız. Diğer günler piyasada işinizi yaparsınız.
Buradaki hocalarla konuşursanız onlar size sıfırdan ilerlemeniz için gerekenleri zamana yayarak vereceklerdir.

Hem bu şeklilde sizinle doğrudan ilgilenen bir muhatabınız da olur.
Kitap, kaynak, yüzyüze dersler ile kafanıza takılan sorulara cevaplar.

Çeşitli mesleklerde alaylı yetişip bu şekilde sonradan diploma alan çok kişi var piyasada.
Yaş sınırı var mı bilmiyorum bu arada...

https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/egitim/mesleki-egitim

Bahsettiğin işler farklı işler Arkadaşım, PC yazılım otomasyonu , Endüstriyel Otomasyon vb.. çok farklı otomasyon alanları var öncelikle bir alan seçip hangisini öğrenmeliyim diye araştırmalısın. Anladığım kadarıyla tecrüben fazla yok o sebeple önce Alçak gerilim elektrik dağıtımını ve arızaların giderilmesini öğrenebilirsin mesela ve hiçbir aşamayı küçümsememeni tavsiye ederim bu iş sevmeden yapılmaz. Örneğin Faz nedi Nötr nedir topraklama nedir ,Bina elektrik dağıtımı nasıl oluyor?, 3 faz nedir neden gereklidir?, zayıf akım nedir AC-DC nedir,elektrikte kullanılan Ölçü aletleri nelerdir nasıl kullanılır? vb. Öğrenmeye başladıkça ya birşeyler sana yol gösterecek yada bırakacaksın :)
Mesleklerin hiçbirini küçümsemiyorum. Lakin benim şuanda meslek namına iyi şeylere ihtiyacım var o yüzden sıfırdan başlayacağım için şansımı elektrik alanında denemek istiyorum. Çevremdeki insanlara danıştığım kadarıyla bobinajcılara yönelebileceğimi, orada ilerleme şansımın iyi olacağını söylüyorlar. Bobinajcılığın elektrik piyasasında ne kadar kıymetli olduğunu bilmiyorum ama etrafımdakilerin ve bir kaç bobinajcının olumlu görüşlerinden sonra bu alana sıcak bakmaya başladım.

Normalde dışarıdan baktığım kadarıyla elektrik bana güzel geliyor. Elim alışsın diye zamanında lehim makinesi hatta lehim pompası bile almışlığım var, ha o zamanlar öğrenmek için üzerinde duramadım o ayrı konu. Ve artık sevip sevmemeye bakmayıp kafa göz dalmak istiyorum sektöre.

Şimdi internetten dersler, eğitimler araştırıyorum sıfırdan öğrenim için. Sanırım azda olsa temel oluşturabilmem için sizin verdiğiniz örnek soruları öğrenmem gerekiyor. Peki Youtube'da, Udemy'de veya herhangi bir yerde önerebileceğiniz kaynak var mı?

Mesleklerin hiçbirini küçümsemiyorum. Lakin benim şuanda meslek namına iyi şeylere ihtiyacım var o yüzden sıfırdan başlayacağım için şansımı elektrik alanında denemek istiyorum. Çevremdeki insanlara danıştığım kadarıyla bobinajcılara yönelebileceğimi, orada ilerleme şansımın iyi olacağını söylüyorlar. Bobinajcılığın elektrik piyasasında ne kadar kıymetli olduğunu bilmiyorum ama etrafımdakilerin ve bir kaç bobinajcının olumlu görüşlerinden sonra bu alana sıcak bakmaya başladım.

Normalde dışarıdan baktığım kadarıyla elektrik bana güzel geliyor. Elim alışsın diye zamanında lehim makinesi hatta lehim pompası bile almışlığım var, ha o zamanlar öğrenmek için üzerinde duramadım o ayrı konu. Ve artık sevip sevmemeye bakmayıp kafa göz dalmak istiyorum sektöre.

Şimdi internetten dersler, eğitimler araştırıyorum sıfırdan öğrenim için. Sanırım azda olsa temel oluşturabilmem için sizin verdiğiniz örnek soruları öğrenmem gerekiyor. Peki Youtube'da, Udemy'de veya herhangi bir yerde önerebileceğiniz kaynak var mı?
Youtube da bazı videolar gördüm ve izlemesem daha iyiydi, mesela bir otomatın beslemesini yukarıdan yaparız ve yük alt taraftadır,sigortayı indiren kişi genel olarak altta enerji olmayacağını düşünür belki ön yargılı düşünüyorum ama bu bana çok acımasızca gelmişti.

Megep eğitim dökümanları var, onlar bir kontrolden geçerek hazırlanmış şimdilik onları tavsiye edebilirim ve sitedeki usta üstad ve emekçi Abi/Arkadaş/Kardeşlerimiz bir konuda başladığında sorularına yardımcı olacaklardır.

Hiçbir şey için geç değildir.
Ancak otomasyonda sıfırdan başlayarak ilerlemek oldukça zaman alacaktır.

Kendi kendinize başarmanız çok güç. Öncelikle elektrik ile ilgili ve sizi kabul edecek herhangi bir iş bulun.
Ardından size en yakın mesleki eğitim merkezine (eskinin çıraklık eğitim merkezleri) gidip başvurun.

Haftada belli günler bu merkezde meslek eğitimi alırsınız. Diğer günler piyasada işinizi yaparsınız.
Buradaki hocalarla konuşursanız onlar size sıfırdan ilerlemeniz için gerekenleri zamana yayarak vereceklerdir.

Hem bu şeklilde sizinle doğrudan ilgilenen bir muhatabınız da olur.
Kitap, kaynak, yüzyüze dersler ile kafanıza takılan sorulara cevaplar.

Çeşitli mesleklerde alaylı yetişip bu şekilde sonradan diploma alan çok kişi var piyasada.
Yaş sınırı var mı bilmiyorum bu arada...

https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/egitim/mesleki-egitim
Sizi anladım hocam. O zaman şimdilik otomasyon işlerini erteleyeyim. Çünkü öğrenmeyi geçtim, eğer bu alanda bir yerlere girebilmem zor olacaksa bu işten azda olsa gelir bile elde edemeyeceğim. Çırak maaşına razıyım ama hiç bir gelir elde edememek beni yorar. Dolayısıyla anladığım kadarıyla ve piyasadan gördüğüm kadarıyla otomasyon alanında kendimi geliştirmeyi geçtim, bir işe girebilmem bir hayli zamanımı alacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri