Bir elektrik mühendisinin yardım arayışı...

omaggo

Üye
Google'da ne zaman elektrikle ilgili bir arama yapsam bi şekilde linkler beni bu siteye getiriyordu. Üye olmuşum ama hiç mesaj atmamışım..Kısmet bu geceymiş. İşte size ilk mesajımı yazıyorum.

Konu basit:
Diplomalı bir elektrik mühendisinin gelecek kaygısı ve bu meslekteki deneyimli kişilerin yorumlarını merak etmesi...

Ben 30lu yaşların başındayım.. Elektrik mühendisliği diplomasını alalı 8 sene oldu.. Elektrik mühendisi olarak meslekte çoğunlukla inşaat firmalarının elektrik departmanlarında çalıştım. Bu nedenle hep mesleğin teknik özelliklerinden çok yukarıdan kontrolunü yaşamış oldum. Taşeronla ilişkiler , uygulama kontrolu , hakediş hazırlanması kontrolu , kabuller vs. Şu anda da bir inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak çalışıyorum.

Nişanlıyım ama evlenmeden önce mesleki olarak gelecegimle ilgili kaygılarımı sizinle paylaşmak istiyorum....

Aranızda inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak calısan var mı bilmiyorum ama genelde karşılaşılan en büyük sorun - inşaatcıya verilen kadar değerinizin olmayışı.. sorunlarınızı paylaşacagınız birilerinin olmaması vs.

30 lu yaşlarda olan birinin kariyer değiştirmesi de kolay olmayacagına göre ilerleyen zamanlar için ne yapmalıyım bilemiyorum.
Elektrik firmaları ilanları genelde inşaat sektorunden gelmiş kişileri bünyelerine almak istemiyorlar çünkü teknik konularda daha deneyimsiz kalıyoruz.
Satın alma veya satışcı olamıyoruz.
Bende yeniden kariyere başlayayım dedigim zaman , yaşınız uygun değil demeye başlıyorlar.

Şimdi bu zamana kadar neredeydin diye sorabilirsiniz.
Ben evlilik vs konularını ciddi olarak düşünen biri değildim fakat işim gereği çok seyahat edip , düzensiz bir iş hayatı yaşıyorum. Bu durum da benim icin rahatsız edici bir konuma gelmeye başladı..

Bu yüzden kendime yeni bir yol çizmem gerektigine karar verdim.

a) başka bir firmaya geçme fikri?
b) kendi işimi kurma fikri?

- başka firma konusu yukarıda anlattıgım gibi inşaat firmasında çalışan elektrik mühendisi konusu biraz sıkıntı yarattıryor. Belki yine inşaat firmasında çalışma imkanı bulabilirim ama bu da düzensiz bir iş hayatı getiriyor..Acıkcası aynı sistemi tekrar denemek anlamsız gelıyor bana...
- kendi işini kurma fikri için ise yeterli elektrik mühendisi deneyimine sahip değilim gibi hissediyorum. Tesisat uygulama firması kurmak için sahada bir fiil bulunmuş , malzeme tedarik konularında deneyimli vs olmak gerektigini düşünüyorum. Projede çizmedigim veya pano konusunda da cok bilgili olmadıgımı düşünürsek , kendimi hep bir karamsarlık içinde buluyorum...
- İşletme master'i yapayım belki işime yarar diye düşündüm , hem zaman hemde parasal olarak sıkıntılı.. şu andaki yogunlukla ve düzensizlikle master yapmama imkan yok?
- tamam allaha şükür işim var ve ekmek parası kazanabiliyorum ama ben gelecegimi düşünmek daha iyi olmak ve sevdiğim severek calışabilecegim bir işim olsun istiyorum..ve bu yuzden ne yapacagıma karar veremedim..

Sizce elektrik firmasına gecip orada calısmak daha mi faydalı olur benim icin?
ya da yeni birseyler ogrenip (mesela pano dizaynı ve uygulaması?) (veya proje çizimi , projecilik) onun üzerinde mi yogunlaşmalıyım? yoksa tamamen sıfırdan başlayıp satın almacı ya da satış mı denemeliyim??
30 lu yaşlara gelmiş 8 yıllık bir mühendisin bu soruları sorması garip gelebilir haklısınız ama benim aklım karışık...

Bu forumda deneyimli elektrik mühendisleri oldugunu düşünerek sormak istiyorum. Sizce benim gibi karamsarlıga düşmüş biri gelecek için ne yapmalı?

umarım değerli zamanınızdan ayırıp yorum yaparsınız..
saygılarımla

Bu arada yazmayı unutmuşum :

EİE 'den "Bina Enerji Yöneticisi" sertifikası aldım.
EMO'dan alınabilecek ne gibi sertifikalar işime yarar?
(SMM , topraklama ,trafo Bakım, asansör vs ) başka sertifika var mı bilmiyorum?
Bu konularda da yorum yazarsanız sevinirim..

Ben elektrik mühendisi degilim ben sizin yerinizde olsam kendişimi kurarım çünkü firmalarda sehatler oluyor diyosunuz kendi işimi kurdugumda sadece iş kurdugum bölge ilgilendirir ve ailem ilgilendirir sadece malı satamıyorum ya da işi yanlış yaptım vs gibi sorunlar cıkar ama akşam ya da hafta sonu ailemle vaktimi geçirim işe geri döndügümde nasıl mal satarım ya da daha iyi nasıl yaparım gibi sorunları çözerim tabi herşeyde olumsuz olacak değil işler olunda olursada eve huzurlu şekilde giderim kend işinde sadeçe sen ugraşacaksın ama firmalarda sana ait olan işi yaparsın paran gelir kenndi işinde işyerinin vergisinden tut iş aracının benzinine kadar sen sorumlusun ama ailenle birlikte olmana değer bu sorunlar bence daha iyisini kendin bilirsin.

hangi iş ilgini çekiyorsa o işe saldırmak lazım. yeni mezun elektrik müh arkadaşlar var. kısa sürede uçuşa geçiyorlar bence kendini bu kadar kötü hissetmene hiç gerek yok. inşaat sektörü zor ve asıl iş inşaat olduğu için inşaat müh lerin ön planda olması da normal. alınmamak lazım. bence başvur birçok yere kesin cevap gelir hangi alan ilgini çekiyorsa o alanda hiç olmadı kursa gidersin. uçanlar kervanına katılırsın. bol şanslar.

elektrik firmasına gecip orada calışmak ,proje ve çizim üzerine çalışmak bana daha mantıklı geliyor.
kısa bir cevap ama 1 saate yakın düşündükten sonra bu outputu verdim :)
iyi çalışmalar.

merhaba ben şu an elektrik elektronik müh ikinci sınıfta okumaktayım.ilerde pcb tasarımcısı olmak istiyorum ama nasıl başlamalıyım bu işe hangi programları kullanmam daha faydalı olur yardımcı olurmusunuz??

Google'da ne zaman elektrikle ilgili bir arama yapsam bi şekilde linkler beni bu siteye getiriyordu. Üye olmuşum ama hiç mesaj atmamışım..Kısmet bu geceymiş. İşte size ilk mesajımı yazıyorum.

Konu basit:
Diplomalı bir elektrik mühendisinin gelecek kaygısı ve bu meslekteki deneyimli kişilerin yorumlarını merak etmesi...

Ben 30lu yaşların başındayım.. Elektrik mühendisliği diplomasını alalı 8 sene oldu.. Elektrik mühendisi olarak meslekte çoğunlukla inşaat firmalarının elektrik departmanlarında çalıştım. Bu nedenle hep mesleğin teknik özelliklerinden çok yukarıdan kontrolunü yaşamış oldum. Taşeronla ilişkiler , uygulama kontrolu , hakediş hazırlanması kontrolu , kabuller vs. Şu anda da bir inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak çalışıyorum.

Nişanlıyım ama evlenmeden önce mesleki olarak gelecegimle ilgili kaygılarımı sizinle paylaşmak istiyorum....

Aranızda inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak calısan var mı bilmiyorum ama genelde karşılaşılan en büyük sorun - inşaatcıya verilen kadar değerinizin olmayışı.. sorunlarınızı paylaşacagınız birilerinin olmaması vs.

30 lu yaşlarda olan birinin kariyer değiştirmesi de kolay olmayacagına göre ilerleyen zamanlar için ne yapmalıyım bilemiyorum.
Elektrik firmaları ilanları genelde inşaat sektorunden gelmiş kişileri bünyelerine almak istemiyorlar çünkü teknik konularda daha deneyimsiz kalıyoruz.
Bende yeniden kariyere başlayayım dedigim zaman , yaşınız uygun değil demeye başlıyorlar.

Ben evlilik vs konularını ciddi olarak düşünen biri değildim fakat işim gereği çok seyahat edip , düzensiz bir iş hayatı yaşıyorum. Bu durum da benim icin rahatsız edici bir konuma gelmeye başladı..

- başka firma konusu yukarıda anlattıgım gibi inşaat firmasında çalışan elektrik mühendisi konusu biraz sıkıntı yarattıryor. Belki yine inşaat firmasında çalışma imkanı bulabilirim ama bu da düzensiz bir iş hayatı getiriyor..Acıkcası aynı sistemi tekrar denemek anlamsız gelıyor bana...
- kendi işini kurma fikri için ise yeterli elektrik mühendisi deneyimine sahip değilim gibi hissediyorum. Tesisat uygulama firması kurmak için sahada bir fiil bulunmuş , malzeme tedarik konularında deneyimli vs olmak gerektigini düşünüyorum. Projede çizmedigim veya pano konusunda da cok bilgili olmadıgımı düşünürsek , kendimi hep bir karamsarlık içinde buluyorum...
- İşletme master'i yapayım belki işime yarar diye düşündüm , hem zaman hemde parasal olarak sıkıntılı.. şu andaki yogunlukla ve düzensizlikle master yapmama imkan yok?
- tamam allaha şükür işim var ve ekmek parası kazanabiliyorum ama ben gelecegimi düşünmek daha iyi olmak ve sevdiğim severek calışabilecegim bir işim olsun istiyorum..ve bu yuzden ne yapacagıma karar veremedim..

ya da yeni birseyler ogrenip (mesela pano dizaynı ve uygulaması?) (veya proje çizimi , projecilik) onun üzerinde mi yogunlaşmalıyım? yoksa tamamen sıfırdan başlayıp satın almacı ya da satış mı denemeliyim??
30 lu yaşlara gelmiş 8 yıllık bir mühendisin bu soruları sorması garip gelebilir haklısınız ama benim aklım karışık...

Bu forumda deneyimli elektrik mühendisleri oldugunu düşünerek sormak istiyorum. Sizce benim gibi karamsarlıga düşmüş biri gelecek için ne yapmalı?

saygılarımla

hoçam ilk önce güzel bir kariyer yapmışsın seni kutluyorum ben de 2yıl teknikerlik bitirdim 2005 yılında o yıldan bu zamana kadarda piyasada bir fiil calıştım ama piyasa seninde dediğin gibi artık cekilmemeye başladı..

benim sana tavsiyem kendi iş yerini acman neden diyeceksin ilk önce diploman var yani mühendissin tüm imkanlar sana acık yani iş yapamama olasılığın cok düşük ama her şey yine sana bağlı oturduğun yerde bekler sen iş gelsin diye iş gelmez araştıracaksın ve bulacaksın..

ben mesela yaklaşık 6 aydır sabit bir işte calışmıyorum yani bir nevi işsizim ama bu süre zarfında piyasadaki bircok boşluğu internet aracılığıyla araştırdım ve buldumm şimdi de bu acıkları fırsata dönüştürmek için fırsat kolluyorum yakın bir zamanda iş yeri acacağım..ilk acım maliyetini bulduğum an (herzaman yenilikci olacaksın araştıracaksın..)
ben mesela fethiyede iş yapacağım ben şimdi burada direk elektrikçi diye iş yeri acarsam bana millet kıcıyla güler çünki sadece fethiye antalya ana yolu üzerinde (yaklaşık 6km) de 170 adet elektrik dükkanı var benn de şim di ALLAH izin verirse otomasyon sistemleri enerji tasarruf sistemleri solar enerji sistemleri ile ilgili bir şirket kracağımm..

kısaca sen diplomannnda yardımıyla işyeri ac yanına 2-3 eleman aldınmı direk devler ihaleleri ve trafo ileri olay biter seni ihya eder tabi bu arada iş yeri acmayı planladığın yerdeki (tedaş) elektrik dağıtım şirketinden tanıdıkların oldumu bu iş basittir... hocam şimdiden iş yerin hayırlı lsunn.. acılışa bizleri de davet edersin artık..

google'da ne zaman elektrikle ilgili bir arama yapsam bi şekilde linkler beni bu siteye getiriyordu. üye olmuşum ama hiç mesaj atmamışım..kısmet bu geceymiş. Işte size ilk mesajımı yazıyorum.

Konu basit:

Ben 30lu yaşların başındayım.. Elektrik mühendisliği diplomasını alalı 8 sene oldu.. Elektrik mühendisi olarak meslekte çoğunlukla inşaat firmalarının elektrik departmanlarında çalıştım. Bu nedenle hep mesleğin teknik özelliklerinden çok yukarıdan kontrolunü yaşamış oldum. Taşeronla ilişkiler , uygulama kontrolu , hakediş hazırlanması kontrolu , kabuller vs. şu anda da bir inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak çalışıyorum.

Aranızda inşaat firmasında elektrik mühendisi olarak calısan var mı bilmiyorum ama genelde karşılaşılan en büyük sorun - inşaatcıya verilen kadar değerinizin olmayışı.. Sorunlarınızı paylaşacagınız birilerinin olmaması vs.

şimdi bu zamana kadar neredeydin diye sorabilirsiniz.

A) başka bir firmaya geçme fikri?
B) kendi işimi kurma fikri?

- başka firma konusu yukarıda anlattıgım gibi inşaat firmasında çalışan elektrik mühendisi konusu biraz sıkıntı yarattıryor. Belki yine inşaat firmasında çalışma imkanı bulabilirim ama bu da düzensiz bir iş hayatı getiriyor..acıkcası aynı sistemi tekrar denemek anlamsız gelıyor bana...
- işletme master'i yapayım belki işime yarar diye düşündüm , hem zaman hemde parasal olarak sıkıntılı.. şu andaki yogunlukla ve düzensizlikle master yapmama imkan yok?

Ya da yeni birseyler ogrenip (mesela pano dizaynı ve uygulaması?) (veya proje çizimi , projecilik) onun üzerinde mi yogunlaşmalıyım? Yoksa tamamen sıfırdan başlayıp satın almacı ya da satış mı denemeliyim??

Umarım değerli zamanınızdan ayırıp yorum yaparsınız..
Saygılarımla

arkadaşım ilk önce allah yardımcın olsun kafan habiden çok karışmış ben elektrik müh. Değilim ama bir zamanlar inşaatlarda elektrikçilik yaptım kaygılarında haklısın ama bence daldan dala fazla zıplama çalıştığın yerde devam et ama çalışırken tecruben ve birikimin ile kendi işini kurmaya doğru kendini programla anladın dimi mevcut işini sakın kaybetme ama kendi işini kurmak içinde hazırlığa başla çünkü piyasaya sahip olabilmek için tanımak gerekir bunca çaban boşa gitmez ama işin zor tarafı insan idare edebilmektir allah yardımcın olsun :):):):):):):)

Konu basit:

saygılarımla

Merhaba Değerli Meslektaşım ;

Hemen hemen yaşlarımız aynı ben 28 im.
Okul biteli 4 yıl oluyor , Askerlik de bitti. 10 Eylül'de de evlendim.
Okul biter bitmez bir tanıdık vesilesi ile satış işi yapan bir firmada çalışmaya başladım.Bir başladım ki o şekil gitti hala aynı yerde sayıyorum.Şimdilerde o kadar sıkıldım ki işimi değiştirmek başka alanlarda çalışmak istiyorum.Senin gibi herhangi bir inşaat firmasında da çalışmadım ne hakedişten ne metrajdan anlamam , malzemeyi bilmem saha işlerini sorma ...
Bugüne kadar sadece trafo sattım.

Şimdi karamsarlık bende de var.Senin yazdıklarını okudukça ulan benim aklımdan geçenleri yazmış herif dedim kendi kendime...
Görünen o ki sen de ben de yalnız değiliz ve karamsarlığa kapılacak zaman değil.
Dikkatli emin adımlarla şu anki işlerimizi devam ettirirken , ileriye dönük gerçekleştirmek istediklerimizi doğru planlayarak ister kendi işimizde olsun ister başkalarının işlerinde olsun, güzel günleri yaşayacağımızı umut ediyorum.

Kendi işimizi kurmak her zaman risk bence , ben de çok düşündüm kendim satayım bu mereti diye .. ama iyi düşünmek lazım bir çok farklı detayla ilgilenmem gerektiğini düşündükçe rahat mı batıyor olum otur oturduğun yerde dedim kendi kendime.

Moralini bozma karamsarlığa kapılma , yalnız değilsin ve olmayacaksın , üstatların yorumları elbette daha etkili olacaktır.

Saygılarımla..

yorum yapan meslektaşlarımın yarısından fazlası da benim gibi kendi iş yerini kurmayı tavsiye ediyor benimde farklı bir katkım olsun istedim eğer amacınız kendiniz bir şeyler yapmaksa devlet hiybe ve teşvik destekleri var

DEVLET TEŞVİK KURUMLARINDAN ALINABİLECEK DESTEKLER

- Kurum Adı ''KOSGEB'' Alınabilecek Destek Kalemleri :

Başlangıç sermayesi
Belgelendirme Desteği
Bina tadilatı
Danısmanlık Desteği
Eğitim Desteği
Enerji Verimliliği Desteği
Eslestirme Desteği
İSGEM Yönetim
İsletme Giderleri Desteği
İsletme Kurulus Desteği
Kira Desteği
Kurulus Dönemi Makine,teçhisat,ofis donanım
Küçük tadilat
Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet
Mobilya Donanım
Nitelikli Eleman İstihdam Desteği
Personel Gideri Desteği
Proje Danısmanlık Desteği
Proje Tanıtım Desteği
Sabit Yatırım Desteği
Sınai ve Fikri Mülkiyet Hakları Desteği
Tanıtım Desteği
Tasarım Desteği
Test, Analiz ve Kalibrasyon
Yurt Dısı İs Gezisi Desteği
Yurt İçi Fuar Desteği
Yurtdısı Kongre/Konferans/Fuar

-Kurum Adı ''TÜBİTAK '' Alınabilecek Destek Kalemleri :

Alet, malzeme ve sarf giderleri,
Personel giderleri ( projede yer alan tüm personel 18 aya kadar ),
Seyahat giderleri,
Teçhizat,
Türk Patent Enstitüsünden alınacak patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescil giderleri,
Ülke içindeki üniversiteler, TÜBİTAK'a bağlı Ar-Ge birimleri, özel sektör Ar-Ge kuruluşları ve benzeri Ar-Ge kurum ve kuruluşlarına yaptırılan Arge hizmet giderleri
Yayın alım giderleri,
Yazılım,
Yeminli mali müşavir giderleri,
Yurtiçi ve yurtdışı danışmanlık hizmeti ve diğer hizmet alım giderleri ,

- Kurum Adı ''DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI '' Alınabilecek Destek Kalemleri :

( 3 yıl içinde 2.900.000 usd. geçmemek kaydı ile )

Araba kiralama giderleri
Ar-ge ve Patent destekleri
Defile, kokteyl, Show organizasyonları
Demirbaş destekleri
Eğitim destekleri
Fuar destekleri
İş ile ilgili numune masraflarının % 70 i
Kalite belgelendirme destekleri
Kira destekleri
Marka tescil destekleri
Pazar araştırma destekleri
Pazar araştırma gezisi masrafları
Promosyon ve eşantiyon giderleri
Reklâm panoları
Reklâm ve tanıtım destekleri
Seminer ve konferans,
Sponsorluklar
Tercüman ve doküman masrafları
TV ve dergi reklâmları
Ulaşım ve otel giderleri
V.b. firma giderlerine destek verilmektedir.
Web sitesi, web reklâmları, tanıtım CD si
Yabancı dilde hazırlanan katalog, tanıtım broşürleri

-Kurum Adı ''HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI'' Alınabilecek Destek Kalemleri :

Gelir vergisi istisnası ( % 25-80)
Gümrük vergisi istisnası ( % 100 e kadar)
Harçlar vb. istisnaları ( % 100 e kadar)
Hazine fonlarından kredi ( 5 puana kadar)
Kdv istisnası ( % 100 e kadar)
Ssk primi desteği ( 7 yıla kadar)
Yatırım yeri tahsisi
Yatırıma devlet desteği ( % 60 a kadar)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular