Elektrik saati 1 saat geride

3 zamanlı tarifeye geçebilmek için belli bir kwh harcama ya da fatura tutarında tüketimizin olması gerekiyor diye biliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3 zamanlı tarifeye geçebilmek için belli bir kwh harcama ya da fatura tutarında tüketimizin olması gerekiyor diye biliyorum.
Serbest tüketici olabilmek için yıllık elektrik tüketiminizin 1200 kWh ve üzerinde olması gerekiyor. Tek zaman/Üç zaman değişikliği için bir limit söz konusu değil ya da ben bilmiyor olabilirim.

Son düzenleme:
Siz tedarikçi ile nasıl bir anlaşma yaptınız bilmiyorum ancak sizi 3 zamanlı olarak faturalandırmamışlar, tek zamanlı olarak faturalandırılıyorsunuz. Bakın toplam tüketiminiz 209,344 kWh birim fiyatınız ise 0,64406 = 134, 83 Tl. Normalde üç zamanlı olarak faturalandırılmış olsaydınız gündüz, puant ve gece tüketim değerleriniz ile o dönemlere ait birim fiyatlar çarpılır faturanız ona göre oluşturulmuş olurdu. Siz nasıl bir sözleşmeye imza attınız bilemiyorum. Belki de müracaat ettiğinizde size olmuyor demişler ama sizi tek zamanlı tarifeye geçirmişler??? Ama öyle olsa tarife tanımınızda üç zamanlı ifadesi niye var???
Tüketiminizde bir anormallik görmüyorum. Siz evde olsanız da olmasınız da buzdolabı çalışacak, bulaşık makinası, çamaşır makinası mecbur çalışacak, lamba bir kişi içinde beş kişi içinde yanacak, saç kurutma makinasıdır, ütüdür, fırındır vs. normal...Şüpheniz varsa sayaçtaki T değerinizi kaydedin, evinizdeki tüm sigortaları kapatıp biraz takip edin bakalım sayacın T değeri artacak mı?
Hocam kesınlıkle bana olmuyor falan demedıler
Şöyle en baştan yazayım size
Ck kurumuna gıttım sıra fişi aldım ve sıra bana geldi
Bende tek terim tek zamanlı olan faturamı,tek terim 3 zamanlıya degıstırmek istiyorum dedım
Bundan sonra kımlıgımı ve faturamı istedı yetkılı kısı
Pc den işleri yaparken,yazıcıdan kagıtlar cıkardı ve bana gostererek
Şoyle yazıyordu,tek terım tek zamanlı tarıfemı tek terım üç zamanlıya geçirmek istiyorum diye
Bende gorevlının gosterdıgı yerlerı imzaladım ve bana takıp eden ay yururluge gırecek dedı
Aklıma bışey geldı hocam bundan dolayı olabılırmı acaba;
Ben geçen ay bu işlemi yaptırmıstım yenı gelecek faturada yururluge tam gırebılırmı?

Bana verilen anlaşma metnini atıyorum buraya
Tarihi hepsi burada incelermisiniz hocam
Bu ayki fatura o zaman normal tek zamanlı üstünden gelmiş olabilirmi?

Ekli dosyalar

• 20210325_155041.jpg
    20210325_155041.jpg
    299 KB · Görüntüleme: 10
  • 20210325_154953.jpg
    20210325_154953.jpg
    242.9 KB · Görüntüleme: 5
Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam kesınlıkle bana olmuyor falan demedıler
Şöyle en baştan yazayım size
Ck kurumuna gıttım sıra fişi aldım ve sıra bana geldi
Bende tek terim tek zamanlı olan faturamı,tek terim 3 zamanlıya degıstırmek istiyorum dedım
Bundan sonra kımlıgımı ve faturamı istedı yetkılı kısı
Pc den işleri yaparken,yazıcıdan kagıtlar cıkardı ve bana gostererek
Şoyle yazıyordu,tek terım tek zamanlı tarıfemı tek terım üç zamanlıya geçirmek istiyorum diye
Bende gorevlının gosterdıgı yerlerı imzaladım ve bana takıp eden ay yururluge gırecek dedı
Aklıma bışey geldı hocam bundan dolayı olabılırmı acaba;
Ben geçen ay bu işlemi yaptırmıstım yenı gelecek faturada yururluge tam gırebılırmı?

Bana verilen anlaşma metnini atıyorum buraya
Tarihi hepsi burada incelermisiniz hocam
Bu ayki fatura o zaman normal tek zamanlı üstünden gelmiş olabilirmi?
Bu nasıl bir sözleşmedir, ne fiyatlandırma belli ne cayma ile ilgili hususlar. Ben sizin işten bir şey anlamadım.
https://trepas.com.tr/wp-content/uploads/2019/03/TREPAS-Dusuk-Tuketimli-ST-IA.pdf

Bu da önceki Faturam hocam
Sanırım sözleşmenizde eksik sayfalar var. Eğer serbest tüketici anlaşması yaptıysanız tedarikçi firma ile anlaşma yaparken size bir teklif sunmuş olmalı. Bakın ulusal tarifede tek terimli tek zamanlı tarifede birim fiyat şu bizim birim fiyatımız bu. Üç terimli ulusal tarifenin gündüz, puant, gece tarifelerinin birim fiyatı şu bizimkisi bu siz ona göre karar verip anlaşma imzalamış olmanız lazım. Zaten böyle bir anlaşma yaptıysanız size tek zaman üç zaman seçimi sunmayabilirler çünkü baştan şartları kabul ederek sözleşme imzalamış oluyorsunuz veya seçim hakkı vardır ama fiyatları baştan belirlemişsinizdir. Ben ulusal tarife ile aynı parayı ödeyeceksem niye serbest tüketici olarak tedarikçi firma ile ikili anlaşma kurayım. Derdim ne. Diyorum ya ben sizin işten birşey anlamadım. Sizin bölgenizdeki görevli dağıtım şirketi hangisi? Mesela binanızda serbest tüketici hakkını kullanmayan abonelere hangi firma fatura gönderiyor. Siz serbest tüketici olarak tedarikçi seçtiğinizden emin misiniz? Sözleşmenizin başlığında perakende satış sözleşmesi yazıyor. Perakende satış sözleşmesi görevli tedarik şirketi ile aranızda yapılan sözleşme oluyor, fiyatlandırma ile ilgili hususlar o yüzden yazmıyordur çünkü görevli tedarik şirketleri EPDK tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden fiyatlandırma yaparlar. Görevli dağıtım şirketinden elektrik alıyorsanız tek zaman/üç zaman seçimi de yapabilirsiniz. EPDK zaten tek terim içinde/üç terim içinde fiyatları belirlemiş durumda faturanız seçmiş olduğunuz tarifenize göre gelir.

Son düzenleme:
Sanırım sözleşmenizde eksik sayfalar var. Eğer serbest tüketici anlaşması yaptıysanız tedarikçi firma ile anlaşma yaparken size bir teklif sunmuş olmalı. Bakın ulusal tarifede tek terimli tek zamanlı tarifede birim fiyat şu bizim birim fiyatımız bu. Üç terimli ulusal tarifenin gündüz, puant, gece tarifelerinin birim fiyatı şu bizimkisi bu siz ona göre karar verip anlaşma imzalamış olmanız lazım. Zaten böyle bir anlaşma yaptıysanız size tek zaman üç zaman seçimi sunmazlar çünkü baştan şartları kabul ederek sözleşme imzalamış oluyorsunuz. Ben ulusal tarife ile aynı parayı ödeyeceksem niye serbest tüketici olarak tedarikçi firma ile ikili anlaşma kurayım. Derdim ne. Diyorum ya ben sizin işten birşey anlamadım. Sizin bölgenizdeki görevli dağıtım şirketi hangisi? Mesela binanızda serbest tüketici hakkını kullanmayan abonelere hangi firma fatura gönderiyor. Siz serbest tüketici olarak tedarikçi seçtiğinizden emin misiniz? Sözleşmenizin başlığında perakende satış sözleşmesi yazıyor. Perakende satış sözleşmesi görevli tedarik şirketi ile aranızda yapılan sözleşme oluyor, fiyatlandırma ile ilgili hususlar o yüzden yazmıyordur çünkü görevli tedarik şirketleri EPDK tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden fiyatlandırma yaparlar.
Hocam az öncede yazdım belkı gozden kacırdınız
Ben ck boğazıcı kullanıyorum goruyorsunuz bunu zaten
Ben baglı kurumun bahcelıevlerdekı bınasına gıttım
Fiş alıp bekledım,sıram geldıgı zaman da
Görevlıye,tek terım tek zamanlı tarıfemı,tek terım üç zamanlı tarıfeye geçmek istiyorum dedım
Yani serbest tuketıcı anlasması falan yapmadım bu kesın
Binamızda serbest tüketici hakkını kullanmayan abonelere aynı benımkı gıbı ck elektırk fatura gonderıyor
Serbest tuketıcıyım yıllardır hocam zaten ve kuruma o gun tedarıkcı seçmek için gıtmedım
Sadece üç zamanlı tarıfeye geçmek için gıttım

Hocam az öncede yazdım belkı gozden kacırdınız
Ben ck boğazıcı kullanıyorum goruyorsunuz bunu zaten
Ben baglı kurumun bahcelıevlerdekı bınasına gıttım
Fiş alıp bekledım,sıram geldıgı zaman da
Görevlıye,tek terım tek zamanlı tarıfemı,tek terım üç zamanlı tarıfeye geçmek istiyorum dedım
Yani serbest tuketıcı anlasması falan yapmadım bu kesın
Binamızda serbest tüketici hakkını kullanmayan abonelere aynı benımkı gıbı ck elektırk fatura gonderıyor
Serbest tuketıcıyım yıllardır hocam zaten ve kuruma o gun tedarıkcı seçmek için gıtmedım
Sadece üç zamanlı tarıfeye geçmek için gıttım
Hocam serbest tüketici demek elektrik tedarik firmasını kendi seçebilen tüketici demek. Bununda şartı 2021 yılı itibari ile yıllık 1200 kWh ve üzeri elektrik enerjisi tüketiyor olmak. Eğer yıllık elektrik enerji tüketiminiz 1200 kWh ve üzerindeyse siz serbest tüketici vasfı kazanıp kendi tedarikçinizi seçerek elektrik faturanızı düşürebiliyorsunuz. Serbest tüketici vasfı kazanmış ama tedarikçi seçmemişte olabilirsiniz. Bu durumda yine bölgenizdeki görevli firmadan elektrik satın alır ve ulusal tarife üzerinden faturalandırılırsınız. Yani her serbest tüketici vasfı kazanan tedarikçisini seçecek diye bir zorunluluk yok. Eğer yıllık 1200 kWh altında tüketim yapıyorsanız serbest tüketici vasfı kazanamaz ve tedarikçi firma seçemezsiniz, bölgenizdeki görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi alırsınız ve ulusal tarife üzerinden fiyatlandırılırsınız. Siz yıllardır serbest tüketiciyim diyorsunuz peki tedarikçi firmanızı ilk seçtiğiniz zaman aranızda bir ikili anlaşma yaptınız mı? Aranızda bir anlaşma yapmış olmanız gerekiyor. Sizi neye göre fiyatlandırıyorlar, sözleşmenizin süresi nedir? Her yıl otomatik mi yenileniyor. Şartlar nelerdir?

Bu arada bölgenizin görevli şirketi CK olarak gözüküyor.

Son düzenleme:
Hocam serbest tüketici demek elektrik tedarik firmasını kendi seçebilen tüketici demek. Bununda şartı 2021 yılı itibari ile yıllık 1200 kWh ve üzeri elektrik enerjisi tüketiyor olmak. Eğer yıllık elektrik enerji tüketiminiz 1200 kWh ve üzerindeyse siz serbest tüketici vasfı kazanıp kendi tedarikçinizi seçerek elektrik faturanızı düşürebiliyorsunuz. Serbest tüketici vasfı kazanmış ama tedarikçi seçmemişte olabilirsiniz. Bu durumda yine bölgenizdeki görevli firmadan elektrik satın alır ve ulusal tarife üzerinden faturalandırılırsınız. Yani her serbest tüketici vasfı kazanan tedarikçisini seçecek diye bir zorunluluk yok. Eğer yıllık 1200 kWh altında tüketim yapıyorsanız serbest tüketici vasfı kazanamaz ve tedarikçi firma seçemezsiniz, bölgenizdeki görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi alırsınız ve ulusal tarife üzerinden fiyatlandırılırsınız. Siz yıllardır serbest tüketiciyim diyorsunuz peki tedarikçi firmanızı ilk seçtiğiniz zaman aranızda bir ikili anlaşma yaptınız mı? Aranızda bir anlaşma yapmış olmanız gerekiyor. Sizi neye göre fiyatlandırıyorlar, sözleşmenizin süresi nedir? Her yıl otomatik mi yenileniyor. Şartlar nelerdir?
Hocam 12 yıldır evlıyım ve evlenecegım bellı oldugu vakıt
Evde oturan kıracı vardı ve ev bızımdı
Fatura babamın ustuneydı baglı kuruma gıttık ve benım ustume yaptı faturayı
Sorduklarınızın cevabını bende bılmıyorum
Büyük ihtimalle heryıl otomatık yenılenıyor olmalı
Sizin de basınızı sısırdım kusura bakmayın lutfen
Şikayet vara da yazılı şıkayetımı dün yaptım zaten
Müşteri temsılcısı basvurumu ınceleyecekmıs diye cevap verdıler yazılı
Hocam herşeyi geçtim,şimdi sizin de gordugunuz gıbı benım 2 sefer yılda tarıfe degıstırme hakkım oldugu Net degılmı? Fakat salı gunu gıttıgım de kadın bana sistem engelledi geçişinizi,neden dıye sordugum da,
Yılda en fazla 2 sefer degıstırebılırsınız dedı,ben de zaten (sizede goruntulerıını attım)geçen ay ilk degısıklıgımı yaptım dedım,nasıl olur yanı dıye hayır sistem engelliyor dedı tekrar
Hocam dedıgınız gıbı oldugu apacık bellı,yanı tek tarıfelı rakamlardan gorunuyor tarıfem
Sadece kagıt usutunde,üç zamanlı yazıyor
Şundan kaynaklanıyor olabılırmı acaba,
Gelecek fatura donemınde net olarak rakam degerlerı de yazacak olabılırmı?
Yanı gelecek fatura donemınde tam anlamıyla yururluge gırecek

Hocam 12 yıldır evlıyım ve evlenecegım bellı oldugu vakıt
Evde oturan kıracı vardı ve ev bızımdı
Fatura babamın ustuneydı baglı kuruma gıttık ve benım ustume yaptı faturayı
Sorduklarınızın cevabını bende bılmıyorum
Büyük ihtimalle heryıl otomatık yenılenıyor olmalı
Sizin de basınızı sısırdım kusura bakmayın lutfen
Şikayet vara da yazılı şıkayetımı dün yaptım zaten
Müşteri temsılcısı basvurumu ınceleyecekmıs diye cevap verdıler yazılı
Hocam herşeyi geçtim,şimdi sizin de gordugunuz gıbı benım 2 sefer yılda tarıfe degıstırme hakkım oldugu Net degılmı? Fakat salı gunu gıttıgım de kadın bana sistem engelledi geçişinizi,neden dıye sordugum da,
Yılda en fazla 2 sefer degıstırebılırsınız dedı,ben de zaten (sizede goruntulerıını attım)geçen ay ilk degısıklıgımı yaptım dedım,nasıl olur yanı dıye hayır sistem engelliyor dedı tekrar
Hocam dedıgınız gıbı oldugu apacık bellı,yanı tek tarıfelı rakamlardan gorunuyor tarıfem
Sadece kagıt usutunde,üç zamanlı yazıyor
Şundan kaynaklanıyor olabılırmı acaba,
Gelecek fatura donemınde net olarak rakam degerlerı de yazacak olabılırmı?
Yanı gelecek fatura donemınde tam anlamıyla yururluge gırecek
Hocam sizin yıllık elektrik enerjisi tüketiminiz 1200 kWh i aştığı için serbest tüketici vasfını kazanmış ama tedarikçinizi seçmemiş abonesiniz. Faturanızın tarife kısmında serbest tüketici yazması sizi yanıltmasın onun anlamı serbest tüketici vasfını kazanmış olduğunuzdur. Yani gidip kendi tedarikçinizi seçebilirsiniz. Siz şuanda elektrik enerjinizi bölgenizdeki görevli şirket olan CK Boğaziçi firmasından ve ulusal tarife üzerinden alıyorsunuz. Ocak faturanızı da kontrol ettim tek terimli tek zamanlı ulusal tarife üzerinden hesaplandığında 150,84 Tl gözüküyor. Yani size gelenle aynı. Üç zamanlı olarak hesaplandığında 151,64 Tl çıkıyor. Yani aslında sizin tüketim değerlerinize bakıldığında ha tek terimli tek zamanlı ha tek terimli üç zamanlı tarifede olmanız gelen faturanızı pek etkilemiyor. Boşuna kendinize dert etmeyin. Zaten gelen faturaya göre sizi üç zamanlı tarifeye geçirmemişler gibi görünüyor bırakın bu şekilde kalsın. Bir dahaki ay gelen faturanızı kontrol edin bakın bakalım üç zamanlı tarifeye geçmişseniz gündüz, puant, gece için ayrı ayrı tüketim tutarları hesaplanmış olmalı eğer böyle üç zamanlıya geçmişsiniz demektir. Faturanıza bakalım tek zamanlıda olsaydınız ne gelecekti, üç zamanlı olunca ne gelmiş eğer fark yoksa bırakın üç zamanlıda kalsın. Elektrik faturam düşsün derseniz elektrik tüketiminizi saat 22.00 den sonraya kaydırarak kar edersiniz. Örneğin 22 den sonra fırın çalıştırmak, bulaşık ve çamaşır makinesini çalıştırmak vb.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,258
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri