Elektrik Panosuna Parafudr Eklemek

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Tesisatimiza Parafudr eklemek istiyoruz..bunu sadece bina dışındaki sayaç panosunda uygulasak bir faydası olur mu?.yoksa sayaç panosuna adp Ye ve tali panolara ayri ayrı takmak mi en etkili çözüm olur.maliyetten dolayı sadece sayaç panosuna taksak işimizi görür mu?.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
AG parafudrlar,tüm tesisatı kapsayacak şekilde kademeli olarak C,D tip olarak uy-
gulanmalıdır.Binada paratöner varsa,ana
girişe B konarak kademelendirilmelidir.Kri-
tik beslemeler ( tlf. santralı,UPS,yangın
santralı vs. gibi ) yerleri içinde,panolarda
ilave D tipi kullanmak gerekir.Bunların irti-
batlanacağı topraklama terminallerindeki
topraklama direnç değerlerininde < 2 ohm
olmasına dikkat edilmelidir.Ayrıca,tüm te-
sisatta eşpotansiyelleme olmalıdır.

AG parafudrlar,tüm tesisatı kapsayacak şekilde kademeli olarak C,D tip olarak uy-
gulanmalıdır.Binada paratöner varsa,ana
girişe B konarak kademelendirilmelidir.Kri-
tik beslemeler ( tlf. santralı,UPS,yangın
santralı vs. gibi ) yerleri içinde,panolarda
ilave D tipi kullanmak gerekir.Bunların irti-
batlanacağı topraklama terminallerindeki
topraklama direnç değerlerininde < 2 ohm
olmasına dikkat edilmelidir.Ayrıca,tüm te-
sisatta eşpotansiyelleme olmalıdır.
Tesekkurler ustam.espotansiyelleme nedir ?

Tüm tesisattaki topraklamaların,uygun ke-
sitteki iletkenlerle birleştirilmesi.

Onun cevabını bizde bilemiyoruz , herhalde bir kaç üniversite daha bitirirsem bu saydığım tayfanın elektrik konusundaki ufkuna erişebilirim diye düşünüyorum .
Hee benim topraklamam bağımsız olsun muhabbeti sanırım:)..herkes kendine ayrı topraklama istiyor doğru :)

ilk doğalgaz dağıtım firmaları boruların topraklamalarını ayrı yapmak istediler.
daha sonra yıldırımlık sistemi ile uğraşanlar ayrı yapmak istedi
akabinde telekominikasyon sistemi ile uğraşanlar ayırınca eş potansiyel dengeleme mazide kaldı.

ilk doğalgaz dağıtım firmaları boruların topraklamalarını ayrı yapmak istediler.
daha sonra yıldırımlık sistemi ile uğraşanlar ayrı yapmak istedi
akabinde telekominikasyon sistemi ile uğraşanlar ayırınca eş potansiyel dengeleme mazide kaldı.
Alayı gidince atacaktın hepsine köprü :)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri