Ag parafudr montajı hakkında bilgi lazım.

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
selamın aleykum ustalarım

ag parafudrlarını araştırıyorum..tesisimize aktif paratoner montajı yapıldı ve yıldırım darbelerine karşı
binanın yüksek gerilimden etkilenmemesi adına önlemimizi aldık..paratonerden 2 adet 16 mm kesitinde saf bakır iletkenler çıkıyor, binanın yanında bulunan toprağa 2 adet çubuk çakılarak bu çubuğa irtibatlandırıldı.
bu işin ölçümü nasıl yapılacak(uygun mu değil mi) 1.sorum bu?
2.sorum ise
şebekeden gelen yüksek gerilim darbelerine karşı binada bulunan elektronik cihazların korunması içinde
parafrdurları araştırıyodum fakat bcd sınıfları olduğunu öğrendim.
binanın sayaçı duşarıda reaktif akım trafolu sayaç var.
adp panosu ise bina içinde.
biz şimdi hangi sınıf Parafudr alıp takmalıyız ve bu parafuduru nereye taksak daha etkili olur.?
3.sorum bunun montajı nasıldır?seri mi paralel mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1-Paratönerden inen iletkenler fi 8 mm ( 50 mm2 ) 2 adet veya 30x2 bakır olmalı.16 mm2 yanlış,
2-Paratöner yapılan binalarda,iç yıldırımlık tesisatı yapılmak zorundadır.Bunun için,sayaç öncesine B tipi,
ana panoya B+C tipi,tali panolara ( veya kullanım noktasına ) D tipi yıldırım darbe koruyucuları konmak
zorundadır,
3-Zayıf akım tesisatı için,bu tesisata uygun koruyucular kullanılmalıdır,
4-Montaj,bağlandığı noktadaki akım değerine göre,seri veya paralel bağlandığı gibi,her noktaya NH tipi si-gortalar üzerinden paralel bağlanabilir,
5-Parafudr tipi seçimi,bağlandığı noktadaki Şebeke şekline göre ( TNS-TNC-TT-IT ) yapılır.
Örnek cihaz ektedir.

Ekli dosyalar

• 373930_373932_PP_BCD_TT_25-100_FM.rar
    209.4 KB · Görüntüleme: 42
4-Montaj,bağlandığı noktadaki akım değerine göre,seri veya paralel bağlandığı gibi,her noktaya NH tipi si-gortalar üzerinden paralel bağlanabilir,
Parafudrlar seri de mi bağlanabiliyor sami üstad , ilk defa duyuyorum , bunun faydası nedir.

Eklediğim resmi o gaye ile ekledim.Düşük akımlı ( zannederim 100 amp. civarı ) olanlar,giriş - çıkışlı olarakta bağlanabilir.Eke,lütfen dikkatlice ( sağ taraftaki sigortalı görüntü ) bakınız.As-
lında,seri anlamından ziyade,bağlama kolaylığı ve rahatlığı yönünden düşünülmüş olsa gerek-
tir.

Eklediğim resmi o gaye ile ekledim.Düşük akımlı ( zannederim 100 amp. civarı ) olanlar,giriş - çıkışlı olarakta bağlanabilir.Eke,lütfen dikkatlice ( sağ taraftaki sigortalı görüntü ) bakınız.
Devletin bilgisayarı öyle her önüne geleni açmıyor üstadım , yoksa bende merak ediyorum açayım bakayım :)

Devletin bilgisayarı öyle her önüne geleni açmıyor üstadım , yoksa bende merak ediyorum açayım bakayım :)
ben de açamıyorum dosyayı.ıt bloke koymuş:)
@sami inci üstadım.

net bilgi almam lazım o yüzden soruyorum.
sayaç öncesinde 400 amper kofre var..kofre nh çıkışına paralel olarak b tipi bağlayacağız.doğru mu?
adp panosuna da hem b hem de c sınıfı mı bağlayacağız?
bunları yapsak diğer kat panolarına d tipi takmak gerekir mi?
panolar full dolu ve parafudr takılacak yerimiz yok..sayaç önüne b adp ye b+c taksak yüzde kaç koruma sağlarız?
adp ye hem b hemde c sınıfı parafudr montajı nasıl olacak?
Tmş çıkışından paralel olarak parafudura girdikten sonra diğer parafudrla bunlar seri mi bağlanacak yoksa yine paralel mi?biraz daha detaylı açıklayabilirseniz çok memnun olurum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
DMO tarafından alınan Devletin bilgisayarı tarafından dosyayı çatır çatır açmış bulunmaktayım. :D Sami üstadın eklemiş olduğu dosyayı zipten çıkararak ekledim. bir de bu şekilde açmayı deneyin.

Ekli dosyalar

• 373930_373932_PP_BCD_TT_25-100_FM.pdf
    225.1 KB · Görüntüleme: 24
daha detaylı anlatacak olan başka kimsecikler yok mu?:)
sami ustam dan başka:)

- Kofreye B tipi,
-ADP ye B+C tipi ( monoblok veya ayrı ayrı yanyana ),
- Nihai panolara ( cihaz sayısı az ise,cihaza / cihazlara fiş tipi D tipi ),
-Tüm parafudrlar,devreye paralel ( seçilen cihaz üreticisinin önerdiği koruyucu sigorta ile) bağlanacak,
-Panoda yer olmaması halinde,en yakınındaki başka bir tabloya ! konacak.
Kullanım sayısında pazarlık ! yok,hepsi olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri