Elektrik motoru yerine hidrolk motor

canerland

Üye
Merhaba 37kw çift kademe redüktörlü 30devir çıkışlı kovan mil sistemi var. Bu elektrik motoru yerine hidrolik motor ve pompa sistemi taksam aynı gücü elde edip, elektrik tasarrufu sağlar mıyım?

Merhaba 37kw çift kademe redüktörlü 30devir çıkışlı kovan mil sistemi var. Bu elektrik motoru yerine hidrolik motor ve pompa sistemi taksam aynı gücü elde edip, elektrik tasarrufu sağlar mıyım?
Hidrolik motoru neyle tahrik edeceksiniz?

Elektrik motoru yerine hidromotor kullanmanız elektrik tasarrufu sağlayamaz.Aksine daha çok elektrik tüketirsiniz.Neticede hidrolik pompayı çevirecek bir motorunuz olaca ve bu sistemin verimi 1 olmayacaktır(1 birim koyup 1 birim alamazsınız) ayrıca hidrolik sistemde kullandığınız enerjinin büyük bir bölümü ısı enerjisine dönüşecektir.

Sistemin tam şeması olmadan bir şey söylemek bence zor.

Burada kilit nokta kaynak (Motor) ve alıcı arasında neler var,güç kaybı ne kadar,kaç adet birim ve sistem var gibi soruların cevabı.

Eğer sistem bir çok aktarım yapıyorsa yada daha anlaşılabilir ifade ile güç kayıp ve kaçaklarının çok olduğu bir yapıda ise ve Hidrolik aktarma ile bu kayıplardan kurtulabilecekseniz ve hidrolik güç elde edebilmek için harcayacağınız enerji ilk senaryodan az ise ,tasarruf mümkün.

Bu yazdığım çok istisnai bir durumdur ama yinede sistemi incelemek lazım tam olur yada olmaz demek için.

Netice itibarı ile bu tip durumlarda ilk dikkat edilmesi gereken durum her güç çevrimi yada aktarımın az yada çok kayba neden olduğudur.İster Redüktörle aktarın ister motorla hidrolik pompa çevirin.Yukarıda yazdığım gibi kaynak ve alıcı arasındaki elemanlar kayıp açısından incelenmeli ve ona göre karar verilmeli bence.

Soru bana mı? :)

Bana ise baştan söyleyeyim hiç bir fikrim yok.

:)
Size değil genel bir fikir vermesi açısından öyle yazdım

Pardon Sayın @koçlu

Alıntı ile yazılınca bana soruldu zan etmiştim.Aslında iyide oldu zira bahsettiğiniz ısı kaybı hiç aklıma bile gelmemişti.Eh öğrenmenin sonu yoktur nede olsa.Teşekkür ederim.

Alıntı ile yazılınca bana soruldu zan etmiştim.Aslında iyide oldu zira bahsettiğiniz ısı kaybı hiç aklıma bile gelmemişti.Eh öğrenmenin sonu yoktur nede olsa.Teşekkür ederim.
Hidrolik enjeksiyon makinalarında ampirik ısı hesaplama formülü, soğutma kapasitesi=motor gücüx0.6 gibi korkunç bir soğutma kapasitesi istiyor:)

Şöyle bir yazı buldum internette.
Screenshot_20200318-221740_Chrome.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler