Elektrik motoru ne kadar elektrik harcıyor?

rejoo

Üye
Arkadaşlar merhaba, benim bir sorum olacak. Aşağıda elektrikli devirdaim motoru paylaştım. Bu motorun sarf ettiği elektrik miktarı ne kadardır? 0,44 x 220= 96,8W olarak hesaplıyorum ancak 3-45W yazan kısımda 3 neyi ifade ediyor? Tam bilgim yok bu konularda, yanlışım varsa düzeltin, bu değerler hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

555.jpeg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Etikette yazan mil gücü değeridir.Elektriksel tüketim her zaman daha büyük çıkar bu verimle alakalı bir durum.Resmini attığınız motorda 3 ile 45 watt arası mil gücü olduğunu belirtiyor.Burada 45 watt tam yük değeridir.

Etikette yazan mil gücü değeridir.Elektriksel tüketim her zaman daha büyük çıkar bu verimle alakalı bir durum.Resmini attığınız motorda 3 ile 45 watt arası mil gücü olduğunu belirtiyor.Burada 45 watt tam yük değeridir.

Elektriksel tüketim her zaman daha büyük çıkar derken 45W üzeri bir elektrik tüketiminden mi bahsediyorsunuz? Peki Imax 0,44 A yazan değer motorun kaç amper çektiği değer değil midir?

Elektriksel tüketim her zaman daha büyük çıkar derken 45W üzeri bir elektrik tüketiminden mi bahsediyorsunuz? Peki Imax 0,44 A yazan değer motorun kaç amper çektiği değer değil midir?

Formül güç /verim dir. Örnek verirsek motor mil gücü 45 watt verim %70 ise 45/0,70 =65 Elektriksel tüketim 65 watt olur.Yani örneğini verdiğin motorun verimi oldukça düşük diyebiliriz.

Formül güç /verim dir. Örnek verirsek motor mil gücü 45 watt verim %70 ise 45/0,70 =65 Elektriksel tüketim 65 watt olur.Yani örneğini verdiğin motorun verimi oldukça düşük diyebiliriz.
Verimin %70 olduğunu nasıl varsaydınız? Bu konulardan çok anlamayıyorum kusura bakmayın biraz daha basit anlatırsanız sevinirim. :) Sonuç olarak Tam yükte harcadığını elektrik miktarı nedir?

Bu konuda bilgisi olan başka arkadaşlar varsa aydınlatabilir mi acaba?

Motoru çalıştır. Ölçü aletiyle akımı ölç. 220v ile çarp. Eğer motor sürekli çalışacak ise bir saatte enerji tüketimin çıkan sonuçtur. Ama 30 dk çalışacak 30dk duracak ise yarısıdır. Oran orantı yapıp bulabilirsin.

Bu konuda bilgisi olan başka arkadaşlar varsa aydınlatabilir mi acaba?
Imax: 0,44 A. olduğuna göre sizin hesabınız kabaca doğru.
Kabaca diyorum çünkü gerçekte yüke bağlı olarak kaç amper çektiğini bilmiyoruz. Bunu bilmek için çalışırken çektiği akımı ölçmek lazım.
Sn. emodiyator 'ün verim yorumu ayrı bir olay.
Yani Eğer motor 0.44 A. çekerse---- 0,44*220 = 96,8 W. eder... Etiketteki güçle kıyaslarsak verim yaklaşık %50 oluyor.

Imax: 0,44 A. olduğuna göre sizin hesabınız kabaca doğru.
Kabaca diyorum çünkü gerçekte yüke bağlı olarak kaç amper çektiğini bilmiyoruz. Bunu bilmek için çalışırken çektiği akımı ölçmek lazım.
Sn. emodiyator 'ün verim yorumu ayrı bir olay.
Yani Eğer motor 0.44 A. çekerse---- 0,44*220 = 96,8 W. eder... Etiketteki güçle kıyaslarsak verim yaklaşık %50 oluyor.

Motorda güç artırma-azaltma düğmesi mevcut, bu durumda seçilen değere göre normal şartlarda 3-45W arası bir sarfiyat oluyor, Ancak yüke bağlı olarak bu değerler max 96,8Watt'a kadar yükselebiliyor, doğru mu anladım?

Verimin %70 olduğunu nasıl varsaydınız? Bu konulardan çok anlamayıyorum kusura bakmayın biraz daha basit anlatırsanız sevinirim. :) Sonuç olarak Tam yükte harcadığını elektrik miktarı nedir?

Çekilen akım içinde reaktif akımıda barındırır.Bu yüzden akım x gerilim bize görünür gücü verir aktif gücü değil.Sizin bulduğunuz 96 watt değil 96 Voltamper (VA) dir.Verim alınan mil gücü / verilen güç oranıyla hesaplanır.Buda yaklaşık motorunuzun %46 verimle çalıştığını gösterir.

Çekilen akım içinde reaktif akımıda barındırır.Bu yüzden akım x gerilim bize görünür gücü verir aktif gücü değil.Sizin bulduğunuz 96 watt değil 96 Voltamper (VA) dir.Verim alınan mil gücü / verilen güç oranıyla hesaplanır.Buda yaklaşık motorunuzun %46 verimle çalıştığını gösterir.

Detaylı bilgileriniz için teşekkür ederim.
Peki voltamper.cos-fi=watt hesabına göre etiket üzerinden sarfedilen W miktarını bulabilir miyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri