elektrik motor sarımı

arkadaşlar paralel bağlayarak sarılan asenkron motorları nasıl seri bağlayarak sarabiliriz? bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
kolay gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
paralel bağlı motoru seri sağlarsanız güçsüz olur kalkış zorlanır yükte düzgün çalışmaz. ayrıca sargı aynıdır degişmez

Son düzenleme:
paralel bağlı motoru seri sağlarsanız güçsüz olur kalkış zorlanır yükte düzgün çalışmaz. ayrıca sargı aynıdır degişmez

arkadaşım sorum yanlış anlaşıldı sanırım. mevcut paralel bağlantı ile sarılmış motoru seri bağlamayacağım yeniden kesit ve sipiri belirleyip o şekilde saracağım.yani bu hesaplamayı nasıl yapıpda seri bağlantı ile saracağım?saygılarımla

Motor iç bağlantısı 2'li parelel ise ve bunu seri bağlantıya çevirmek ister isek
sipir 2 kat azaltılır,kesit aynı oranda arttırılır.3'lü parelel ise sipir 3 kat azalır,kesit aynı
oranda artar.Böylece motorun performans degerleri değişmeden bağlantı değişikliği
yapılmış olur.

Motor iç bağlantısı 2'li parelel ise ve bunu seri bağlantıya çevirmek ister isek
sipir 2 kat azaltılır,kesit aynı oranda arttırılır.3'lü parelel ise sipir 3 kat azalır,kesit aynı
oranda artar.Böylece motorun performans degerleri değişmeden bağlantı değişikliği
yapılmış olur.
mehmetali1806 arkadaşım ,
motor gücü: 30 hp
sipir:17
telçapı:1.15+1.20
sipiri ikiye böldüğüm zaman kesirli çıkıyor böyle durumlarda nasıl bir çözüm geliştireceğim?
saygılarımla

yapılmış olur.

mehmetali1806 arkadaşım ,
motor gücü: 30 hp
sipir:17
telçapı:1.15+1.20

arkadaşlar yukarıdaki mesajıma göre soru yazmıştım.memetali1806 arkadaşımızın cevabı yeterli gelmedi çünkü paralelden seriye çevirdiğim zaman sipir kesirli çıkıyor.böyle durumlardanasıl çözüm geliştirilir?yardımcı olacak arkadaşlara ihtiyacım var.
arkadaşlar kolay gelsin

yukarıdaki soruma cevap verebilecek arkadaşlar aıyorum.
sagılarımla

motor sarımı ile ilgili bobin çapını ve spin adedini hesaplayan program varmı arkadaşlar.

arkadaşlar yukarıdaki sorumun arkasından amper tur hesabından yola çıkarak bir çalışma yaptım. bu konuda farklı bir fikri olan arkadaşlarla bu paylaşmak istiyorum .
kolay gelsin

Parelel bağlı motoru seriye çevirme ikili parelel

SİPİR 17
1.TEL ÇAPI 1,15
2. TEL ÇAPI 1,2
1.TEL KESİT 1,0386 KİTAPTAN GİR
2. TEL KESİT 1,1309
KESİT TOPLAMI 2,1695

PAREL SERİ

A X T(SİPİR X KESİT) = A X T

36,8815 9 (SİPİR17/2) X S (KESİT)

KESİT = 4,097944444 mm2

Tektel çapı=2.3 4Telçapı=1.15

Not: paralel bağlı motor seriye çevrilirken sipir yarıya indirilir kesit iki kat artırılır.

Son düzenleme:
neden seriye çevirmek istiyorsun onun sebebini yaz bizde ona göre çözüm arayalım
birde otrun markasını vede tip numarasını vere bilirsen benim kayıtlara bakıp yardımcı ola bilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri