eLektrik mi yoksa elektronık mı?

Elektirik elektronik ''şahsi fikrim '' taban tabana zıt iki meslektir tıpkı edison -tesla zıtlıgı gibi.Bir başka açıdan misal vermek gerekirse ac-dc gibi.
soruyu ben edisonmu haklı tesla mı olarak yorumluyorum .Şimdi ekmek yedigimiz bu meslek dalında ki yapılanma tıpkı asker hiyerarşisine benzer .
nasıl hava kara deniz jandarma diye sınıfları varsa yüksek gerilimciler orta gerilimciler alçak gerilimciler ,elektronikciler, mekatronikciler gibi günün şartlarına uygun yeniliklere açık arz ve talebi yüksek bir branşta kişilik karmaşası yaşayan bir meslek dalındayız .tabii herşeyi bilmemize gerek ve zaman yok .sonuç itibariyle bir enerji türü olan elektirik üretimden tüketim safhasına kadar her noktada uzman ve ehliyetli kişiler tarafından sevk ve idare edilmelidir .hayati riskleri çok yüksektir .Ben cahilden korkmam ben biliyorum diyenden korkarım .kendi hayatını hiçe sayan benimkinide hiçe sayandır.

Elektronikte aynıdır kendi dalları farklı uzantıları vardır ugulama alanlarında aküler piller sayesinde hareket özgürlügü getirmiş enerjinin ihtiyacınız kadarını yanınızda taşıma kolaylığı insan hayatını kolaylaştırmıştır şimdiye kadar yapılan keşif ve icatlar % ye vurulmaya çalışılırsa %0.0000001-2 bile degildir bu nedenle elektronikçilerin önlerinde uçsuz bucaksız denizler vardır (keşfetmesini bilene)

Eğitim sistemimizin teknik konulara yeterli hakimiyeti oluşamamıştır .sadece temel ,yüzeysel ama genel kültür seviyesinde bilgi verilip staj noktalarında branşlaştırıp sonrada sahipsizlik duygularına kapılacak şekilde piyasaya salınmakta ,eyer şanslı ise askerde branşına uygun bir bölümde görev almakta yüksek teknoloji ile tanışmaktadır.

okulla kariyer verilen gençlerimiz branşının her konusuna hakim oldugunu zannederek büyük beklentilere giriyor iş başvurularının çogu hüsranla bitiyor kendi kariyerindeki on onbeş yıllık abilerinin bedellerini bekliyor ama alamıyorlar .umutsuzluga kapılıp mesleklerinden soğuyup farklı dallarda ekmek arıyorlar.
ara eleman statüsünden hayata başlamak hiç bir mühendis kardeşimin gururuna yedirdigi bir durum degil ama kafasında hedefleri olanlar planlı programlı olanlar adım adım hedeflerine yol alabiliyorlar yani digerlerinin arasından sıyrılıp kariyerlerinin anlam ifade ettigi noktaya ulaşabiyorlar

olayı zorluk derecesine gore değerlendirirsek tabiki elektronik daha zor derim çok geniş biralanı kapsadığı sabebiğle

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,398
Kullanıcılar
450,287
Son üye
asımeren

Yeni konular

Geri