Elektrik Mühendisi Olmak Yardım?

ali.osman

Üye
Ben 2.sınıfa yeni geçtim biliyorsunuz ki 1.sınıfta mesleki olarak fazla bir şey görmüyoruz benim size sorum şu olacak...Elektrik mühendisi olarak bir evin tesisatını çizdiğimizi varsayalım bundan sonraki işlem basamakları nedir ? çizdiğimiz projenin kontrolünü kim yapar en önemlisi biz kontrolünü neye göre yaparız elektrik boru döşemeciliği hakkında ne bilmemiz gerekir ? yazdığım sorulardan da anlayacağınız gibi kafam çok karışık...

Son düzenleme:
Bu şekilde bir durum söz konusu değil.
Biz işlerimizi teorik ve pratik olarak kurar .
teknisyenler yaparlar.
öbür türlü müh olmanın faydası kalmaz.

bende aynı şeyi söylüyorum o zaman niye okuyorum niye mühendis oluyorum diyorum.şu şekilde cevap alıyorum çizdiğin projeyi nasıl denetleyeceksin teknisyen doğru mu yapmış yanlış mı nerden bileceksin diyorlar ?

Bu iş bir tane parça veya devre kurmak ile alakalı değil
Söz konusu işi zaten bütün denemelerini yapıldıktan sonra
üretim aşaması olacak zanneder misin ki emin olmadığın bir işe para
yatırasın aynı şekilde senin yaptığın parçayı devreyi
neyse artık diğer mühendisler de görecek onların da yorumu katkısı olacak
mühendislik hele de elek-elek müh takım işidir.

Sana onu diyenlere şunu demen gerekiyor.
teknisyenin bilgisi sadece yaptığıyla üretime geçirdiği ile
alakalı ancak sen olmadan o bilgilerive teoriyi kullanacak
donanımı yok tek yaptığı üretmek(tabi ki sen ne üreteceğini vereceksin önce) ve o ürün üzerinde gelişmek.
Yani bi teknisyen deseki ben bu ürün üzerinde senden daha çok bilgiye sahibim doğrudur
ancak o ürünün işleviyle aynı özelliğe sahip ürünü üretecek bilgiye sahip değildir
onu yapacak sensin.

Sn.ulanay'ın anlattıkları bizim ülkemiz için geçerli malesef...
Örneğin ABD ordusunda kıdemli yüzbaşı olan yüksek elektrik-elektronik mühendisi sahada amele gibi çalışıp, bakır kazıkları çakıyor, termo kaynakla birleştiriyor. Megerle ölçüyor. Tekrar kazıklar çakıyor... Kan ter içinde çalışıyor...
Gerçekten iyi bir mühendis olmak istiyorsanız, gidin bu yaz tatilinde, biraz duvar kırıp tesisat yapmayı öğrenin... O tozu yutun... Önümüzdeki yıl da panoculuk deneyimi kazanın mesela...
Bunlar size çok şey katar...

Güzel ülkemizde teknisyen ve tekniker amele, mühendiste amele çavuşu gibi düşünüldüğü için genç arkadaşım, 4 sene boyunca görüceğin eğitimin çok azını piyasada uygulama alanın olacaktır. Hele gördüğün konuların bir çoğunun sana faydası olmayacak. Sonra sen mezun olup geldiğinde ise termik röle ve kontaktörün ne olduğunu bilemediğin zaman alay konusu olacaksın.

Şimdi gerçek dünyaya dönelim, eğer ben mühendis oldum, ben teknisyenlerin amiriyim, bu iş benim işim değil dersen, ayvayı yersin. Büyük ihtimal iş veren seni zaten imza için alacağı için senden büyük beklenti içinde olmayacaktır. Bilmediğin her şeyi sor, ustalara soru sormaktan çekinme, onlarda yeni mezun mühendislerin bişey bilmediklerinin farkındadır. Gerektiğinde ustanın eşliğinde buatı bağla, pano montajı bile yap, duvar kırmasanda nasıl yapıldığını takip et, gerektiğinde kir tozun içine gir. İlerde gerçek anlamda amir olmak istiyorsan bu aşamaları geçmek zorundasın. Belli bir dolgunluğu geldiğinde zaten kendini kabul ettirirsin. Yok bunları yapmazsan elin belinde beyaz baretle yapılan imalatı gezersen, arkandan söylenen sözleri ve gülüşmelerini duymamanı isterim.

Amaerikalı elektrik elektronik mühendisi yüzbaşı bulmak çok zordur, çünkü elektrik-elektronik mühendisliği gibi bir bölümün dünyada çok yaygın olduğunu sanmıyorum. Koskoca elektrik mühendisliğini 4 yıla sınırlarken, yanına uç bucaksız elektronik mühendisliği eklyerek sulandıran insanlarıda Allaha havale ediyoruz.

O tozu şu sıralar yutuyorum...Hepinizin görüşleri için teşekkürler her söylediğiniz üzerinde duruyorum ve yapmam gerekenlere karar veriyorum...Yol göstermeye çalıştığınız için tekrar teşekkür ederim =)

İlerde elektrik taahhütte iş veren olmak istiyorsan, burda örnek veren herkesin dediği gibi işin konusunda en temele kadar inmek lazımdır. Sadece teknik olarakta düşünme, sahada çalışan tüm elemanların davranışları, düşünce yapısını gözlemleyebilirsin. Bu sırada projelerde olmayan ama uygulamalardaki incelikleri öğrenebilir hatta sahadaki çalışan elemanların yaptığı bazı üç kağıttlarıda görebilir, ilerde kendi işinde bunlara engel olursun. Şu anda dediklerimizi tam olarak analamayabilirsin ama çok değil bir iki sene sonra sende ne demek istediğimizi anlarsın. Üstelik okurken bu tür işlere kalkıştığına göre diğer meslektaşlarında da avantajlı durumda olacağın açıktır. Yolun açık olsun arkadaşım.

İlerde elektrik taahhütte iş veren olmak istiyorsan, burda örnek veren herkesin dediği gibi işin konusunda en temele kadar inmek lazımdır. Sadece teknik olarakta düşünme, sahada çalışan tüm elemanların davranışları, düşünce yapısını gözlemleyebilirsin. Bu sırada projelerde olmayan ama uygulamalardaki incelikleri öğrenebilir hatta sahadaki çalışan elemanların yaptığı bazı üç kağıttlarıda görebilir, ilerde kendi işinde bunlara engel olursun. Şu anda dediklerimizi tam olarak analamayabilirsin ama çok değil bir iki sene sonra sende ne demek istediğimizi anlarsın. Üstelik okurken bu tür işlere kalkıştığına göre diğer meslektaşlarında da avantajlı durumda olacağın açıktır. Yolun açık olsun arkadaşım.
Öncelikle teşekkür ederim.Aslında elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum ve kendimi elektroniğe daha yakın görüyorum fakat iş sahasını görmek uzmanlaşacağım alanı seçmemde yararlı olsun bilgi sahibi olayım diye bir süreliğine böyle bir işe giriştim umarım ilerde yararını görürüm.
Gerçekten bu dediğinizi gördüm.
" elemanların yaptığı bazı üç kağıttlarıda görebilir, ilerde kendi işinde bunlara engel olursun."

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri