Elektrik kesintisinde ram üzerindeki bilgiyi koruma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

csen34

Üye
Plc ve ipc sistemlerinde elektrik kesildiğinde ram üzerindeki bilgiyi korumak için ne tür ürünlere başvurabilirim? Bu konuda bilgi verebilecek olan var mı?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
elektriğin kesilmesini engellemek bir çözüm şekli ama ben kesilebileceği duruma dair tedbir almak istiyorum.
Ram, çalışma karakteristiği gereği malumunuz geçici bilgi saklama alanı olduğundan enerji kesintisi anında bilgiyi saklayacak bir sistem anımsamıyorum. Farklı önerileri olabilecek paylasimcilar olursa bilgi tazelemis olmak guzel olacaktir.

Plc-endustriyel PC' lerin birlikte oldugu devrelerin tasariminda guc kaynaklari ve akuler birlikte kullanilliyor. Elektrik kesildiginde guvenli kapanma (shutdown) saglanana kadar bu 24V akulerden yararlaniliyor. Benim bildigim saklanmasi gereken veriler de programdan ayarlaniyor.

Plc-endustriyel PC' lerin birlikte oldugu devrelerin tasariminda guc kaynaklari ve akuler birlikte kullanilliyor. Elektrik kesildiginde guvenli kapanma (shutdown) saglanana kadar bu 24V akulerden yararlaniliyor. Benim bildigim saklanmasi gereken veriler de programdan ayarlaniyor.
Elektriksel koruma dışında başka bir yöntem yok mu? Akü de bir yerde elektriksel koruma demek, yukarıda bir arkadaşım da ups yazdı. Mantıksal ya da logical diyelim bu tarz bir sistem koruma yöntemi yok mu?

Elektriksel koruma dışında başka bir yöntem yok mu? Akü de bir yerde elektriksel koruma demek, yukarıda bir arkadaşım da ups yazdı. Mantıksal ya da logical diyelim bu tarz bir sistem koruma yöntemi yok mu?

Varsa ben de ogrenmek isterim. Pc ve plc ile hem veri okunuyor hem veri yaziliyor. Operatorun kullandigi ara yuzun windows uzerinde olmasi bile basli basina bi sikinti. Elektrik kesildi hemen her veriyi kaydet. Gelidiginde de devam et. Guzel olur ama zor olur gibime geliyor. O yuzden bu tur akulere gozumuz gibi bakiyoruz yoksa kesintiden sonra makineleri ayaga kaldirmak inanilmaz zor oluyor.

Biz 24 volt akü bankı koyuyoruz birde akü şarj redserörü öyle devam ediyoz. Düzenli aralıklarla aküleri kontrol ediyoz beş yılda bir mutlaka değiştiriyoruz. Alarmlı redresörlerden koysan redresör bozuldumu anlarsın istersen 2 redresör kullanıp arızlanınca biri diğeri otomatik devreye girer. Emkonun deepsea electronic. Ve mainwelin iyi ürünleri var incele bir
Burada elektriksel koruma koruma gibi tabirler yanlış biz koruma yapmıyoruz biz ramın durmaması için ramın çalışması lazım onada elektrik lazım başkada yolu yok. Yada kalıcı hafızalarda çalışacaksın. Oda bir sürü problem doğuruyor sadece önemli bilgileri kalıcı hafızaya yazıyoruz aksi halde her şeyi yazarsan plc şişer çok hafıza lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ram, çalışma karakteristiği gereği malumunuz geçici bilgi saklama alanı olduğundan enerji kesintisi anında bilgiyi saklayacak bir sistem anımsamıyorum. Farklı önerileri olabilecek paylasimcilar olursa bilgi tazelemis olmak guzel olacaktir.
Geçmişe dönük düzenli veri kaydı yapan bir programda makbul olur bence.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri