Elektrik devre şeması çizimi hakkında

Hepimiz bu işi bilerek doğmadık ama yıllarca bu işin içinde çalışarak öğrendik belki meslekte ki 10. Senemizde tam anlamıyla kavramaya başladık. Sen önce öğrenmede acele et proje çizmede değil. Yanlış çizdikten veya yaptıktan sonra da bu işin bi önemi kalmıyor. Malzemeye veya insana zarar verirsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
:) Rica ediyorum lütfen ne demek istediğimi anlayın. Hepiniz bu işi bilerek mi doğdunuz? Biz de sizin geçtiğiniz yollardan geçiyoruz ve soruyoruz. Bu işin bir mantığı var mı? Varsa nedir, öğrenmeye nereden başlanmalı gibisinden. Cevabınızı, "Öncelikle kontaktör nerede kullanılmalı, röle nerede kullanılmalı gibi kavramları öğrenmelisin." Şeklinde verebilirdiniz.

Otomatik kumandayı tam olarak bilmeden PLC şeması çizmek zor olur tahmin ettiğim kadarıyla. Otomatik kumanda.

Önce şalt malzemeleri ve çalışma prensiplerini iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Daha sonra da EKTS gibi simülasyon programlarıyla basitten zora doğru devre kurmanız gerekir. Tam adamına sordunuz babamda emekli teknik öğretmen otomatik kumanda şefiydi :) şuan 72 yaşında, Mesleği bana o aşıladı. Önce sevmek gerekiyor sonra ilgi sonrası zaten kendiliğinden gelir. Otomatik kumandayı öğrenmek için kafa yormak gerekir bir kırılma noktası vardır break point onu geçtiniz mi zevk almaya başlarsınız, break point'e kadar işkence gibi gelir :)

Önce şalt malzemeleri ve çalışma prensiplerini iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Daha sonra da EKTS gibi simülasyon programlarıyla basitten zora doğru devre kurmanız gerekir. Tam adamına sordunuz babamda emekli teknik öğretmen otomatik kumanda şefiydi :) şuan 72 yaşında, Mesleği bana o aşıladı. Önce sevmek gerekiyor sonra ilgi sonrası zaten kendiliğinden gelir. Otomatik kumandayı öğrenmek için kafa yormak gerekir bir kırılma noktası vardır break point onu geçtiniz mi zevk almaya başlarsınız, break point'e kadar işkence gibi gelir :)
Sevmeden yapılan iş işkence gibi gelir ....................

Öyle tabi ki. Bir şeyi sevdikçe ona olan ilgin artıyor ve bu da senin araştırmacı yönünü daha da ortaya koyuyor. Bu da SS kuralını geçerli kılıyor.

EKTS similasyon programını öneririm. Ayrıca kumandaya temelden başlayacaksan megep modülleri işine yarayabilir. Kontaktör röle kak nedir temelden anlatıp sonra devre çizdiriyor. biraz emek verince zaten kafanda oturuyor. kolay gelsin iyi çalışmalar ...

.
Hangi malzemenin nereye geldiğini bilmiyorsan okuduğununda anlamı yok bence. Bir kontaktör nerede kullanılır bir röle nerede kullanılır bunun ayrımını bilmiyorsan proje çizme zaten.

Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapma.
neden bu kadar ukalaca cevaplar var ??

EKTS similasyon programını öneririm. Ayrıca kumandaya temelden başlayacaksan megep modülleri işine yarayabilir. Kontaktör röle kak nedir temelden anlatıp sonra devre çizdiriyor. biraz emek verince zaten kafanda oturuyor. kolay gelsin iyi çalışmalar ...

.

neden bu kadar ukalaca cevaplar var ??

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Haklısınız diyorum ve tartışmayı uzatmıyorum.
Söylediklerimde yanlış anlaşılmaya neden bir şey varsa affola.
Unutmayınız ki yeni doğmuş bir bebekten koşması beklenemez önce emeklemesi gerekir.
Sağlıcakla kalın.
mERHABA ABİ yine ben buna bi göz atabilirmisin son haline getirdim
kral kobra abi buna göz atabilirmisin yanlış hesap ettiğim bir yer veya gözden kaçırdığım birşey varmıdır

Ekli dosyalar

• BöcekPano_R.pdf
    63.8 KB · Görüntüleme: 16
Toplamda 20kw civarı bir yükün var giriş sigortası için 3x40A ve 40A KAKR'si fazla bile gelir uygundur. Girişteki KAKR'sini gecikmeli tip 30mA yaparsan iyi olur çünkü 30mA ile 300mA arasında seçicilik yoktur aynı anda atabilir. Sigortaları nötr kesmeli seçmeyi unutma. 2kw ısıtıcı için 16A sigorta kullan. 8A sigorta piyasada bulmak zordur 10A tercih et. Isıtıcı sayısını 3 ve katı şeklinde ayarla ya 6 adet olsun yada 9 adet.

Toplamda 20kw civarı bir yükün var giriş sigortası için 3x40A ve 40A KAKR'si fazla bile gelir uygundur. Girişteki KAKR'sini gecikmeli tip 30mA yaparsan iyi olur çünkü 30mA ile 300mA arasında seçicilik yoktur aynı anda atabilir. Sigortaları nötr kesmeli seçmeyi unutma. 2kw ısıtıcı için 16A sigorta kullan. 8A sigorta piyasada bulmak zordur 10A tercih et. Isıtıcı sayısını 3 ve katı şeklinde ayarla ya 6 adet olsun yada 9 adet.
Allah razı olsun.Abi yalnız sahada ısıtıcılar 8 adet o yüzden 8 adet var projede, kafama takılan asıl soru 20 a güç kaynağı 16 adet küçük dc motoru (damber havalandırmayı oransal açıp kapıyacak 0-10v) bunların çektiği akım 2w 4va üzerinden baya küçük ama datasheet de max 8a de yazıyor kafam ona takıldı.o yüzden bu 20A güç kaynağı öncesindeki 8A sigortayı 16 A C tipi mi seçeyim yoksa bi fark olmazmı hesapladım hepsi aynı anda çalışsa 2A bile çekmiyo 2w 4va e göre ama orda max 8A kafaı karıştırıyor. :(

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri