Analog Deger Elde Etmek

Arkadaşlar merhaba herkese iyi günler dilerim.

Sorunum şu kt81 sıcaklık sensörü tıpkı pt100 gibi ısındıkça ve sogudukça direnç değeri değişmekte ben bu malzemeyi analog olarak okumak için bir elektronik devre arayışındayım hazırları var piyasada biliyorum fakat kendim yapmak istiyorum nasıl yapabilirim bir yol gösterecek arkadaş yorum yaparsa sevinirim. 4-20mA olarak çıkış verecek bir devre şeması arayışındayım.
kt81 sıcaklık sensörü ohm değerleri 950ohm ile 4400 ohm arasında çalışıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim,iyi çalışmalar dilerim.

LM358 entegresi ile bişeyler yapmaya çalıştım fakat bir türlü çıkıştan değer okuyamadım.

dostum hazır paketler mevcut bunun için. Convertorler mevcut temin edebilirsin hiç uğraşma bence.

sensörün KTY81 olmasın?
Eger dedigin gibi 950 Ohm ile 4400 Ohm arasında çalışıyorsa herhangibir güçlendirici yapmanıza gerek yok.Bir gerilim bölücü ile adc okuyucu cihazının voltaj seviyesine çek oku yeter.Tek yapmanız gereken filtreli temiz bir besleme ile cihazı çalıştırmak.

sensörün KTY81 olmasın?
Eger dedigin gibi 950 Ohm ile 4400 Ohm arasında çalışıyorsa herhangibir güçlendirici yapmanıza gerek yok.Bir gerilim bölücü ile adc okuyucu cihazının voltaj seviyesine çek oku yeter.Tek yapmanız gereken filtreli temiz bir besleme ile cihazı çalıştırmak.
besleme kaynağı harici güç kaynağı veya 7905 ile sabit voltaj vermeye çalışıyorum.araya okuyucu vs koymak istemiyorum öyle düz devre yapmak istiyorum.

Arkadaşlar merhaba herkese iyi günler dilerim.

Sorunum şu kt81 sıcaklık sensörü tıpkı pt100 gibi ısındıkça ve sogudukça direnç değeri değişmekte ben bu malzemeyi analog olarak okumak için bir elektronik devre arayışındayım hazırları var piyasada biliyorum fakat kendim yapmak istiyorum nasıl yapabilirim bir yol gösterecek arkadaş yorum yaparsa sevinirim. 4-20mA olarak çıkış verecek bir devre şeması arayışındayım.
kt81 sıcaklık sensörü ohm değerleri 950ohm ile 4400 ohm arasında çalışıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim,iyi çalışmalar dilerim.

LM358 entegresi ile bişeyler yapmaya çalıştım fakat bir türlü çıkıştan değer okuyamadım.
Siz nasıl bir devre yaptınız.
Aşağıdaki devre Texas Instruments in, dahafazla teknik bilgi:
https://e2e.ti.com/support/amplifie...mplifiers-forum/158693/rtd-excitation-current

pt100_4-20mA.jpg

Merhaba AG Mehmet hocam şimdi proteus'ta bu attıgınızı çizip deneyeceğim.
birde ekte belirttigim pdf'teki devreyi denedim fakat çalıştıramadım.
Cevabınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Daha basit bir öneriniz var mı acaba

Ekli dosyalar

• tiduac6.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular