Elektrik Dağıtım Merkezi Scada Projesi

Slm

Yeni hazırlamış olduğum bir projeden örnekler vereyim.

b54qqo.jpg

x2nym9.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
HansAndersen kardeşim, keşke elindeki Scada örneğini ya da demosunu rapide versen burda yayınlasan çok güzel olur.
saygılar

sayın volverine,

modbus tcp/ıp destekliyor.Bunun yanında da dnp3 slave, ıec61850,ıec870-5-104 protokollerinide desteklemektedir. Eger 254 röle ile bu işi yapacaksan GEpower scadası işini görür. Daha fazla fiderin varsa röleleri ıec61850'li olarak alırsın(şifresine para ödersin hard olarak 61850 geliyor) 2000 fider'e kadar uygulaya bilirsin.

bende bir organize sanayi bölgesinin ihalesine girmiştik, ihaleye ait scada projeleri bende var ama nereden dosya ekleyip gönderirim onu bilmiyorum?? tarif ederseniz elimdeki bilgileri paylaşabilirim:...

valla böyle bir örnek hayati derecede banada lazım yükleyebilirseniz süper olur

bende bir organize sanayi bölgesinin ihalesine girmiştik, ihaleye ait scada projeleri bende var ama nereden dosya ekleyip gönderirim onu bilmiyorum?? tarif ederseniz elimdeki bilgileri paylaşabilirim:...

merhaba eko07,

yapacak olduğunuz paylaşımın bizim için çok faydalı olacağı inancındayım. iyi çalışmalar kolay gelsin

slm
sizden bukonu hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum. Çünkü master tezi olarak böyle bir proje aldım.

Ali İlker Kulaksız
******@emo.org.tr

Moderatör tarafında düzenlendi:
selam ozgururhan;

Elinde bulunan döküman ilgimi çekti. Hem benim hem de senin yeni üye olmandan dolayı özel mesaj atma şansımız yok. Buraya indirme linki koyarsan sevinirim. Kolay gelsin...

Daha önce Antalya Havalimanı Dış Hatlar terminali, Danone, Fortis Bank, Panora Alış veriş merkezi, Anadolu Cam gibi bir çok firmaya enerji otomasyonu yaptık. OG de koruma rölelerinden Modbus RTU ile data okuduk. Bazı projelerde röleler Siemens, Bazılarında Merlin Gerin'di. Şalter, kesici ve ayırıcı durumlarını kuru kontak olarak ASI modüllerle okuduk. AG de Siemens'in Janitza UMG lerle veri toplaması yaptık. Ayrıca Jeneratörlerin devreye girmesi, yük paylaşım ve paralelde kalması ile ilgili işlerde yaptık. Yük atma ve yük alma senaryolarını Siemens S7317 CPU lara yükledik. Yine sahada ASI ler vardı. Hepsinde de Tek hat şemalarını çizdik. Ekranda gösterdik. Ayrıca en son bulgaristanda Mall da sayaç okuma işi 192 adet yaptık. Enerji otomasyonunda en önemli nokta I/O ların okuma hızıdır. Eğer en önce hangi kesici açtı diye öğrenmek istersen ve Alarmın tarih ve saatini PLC atsın ve 1 ms hassasiyet olsun dersen bu durumda PLC'lerle bu iş olmaz. Siemenste PTD bölümünün kullandığı özel PLC ler var. Onlarla bu işler yapılıyor. Fakat devrede olan şalterleri görmek istersen, kaç amper çekililiyor görmek istersen raporlamak istersen yük atıp almak istersen emniyetleri PLC den yapmak istersen bu iş çok rahat yapılıyor. Saha da ASI kullanınca da çok az kablo ile bu iş çözülüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri