Elektrik şaftı sorunu

Bugün ben şehrimde ki inşaat halinde banyoya denk gelen elektrik şaftlarını gezdim nasıl oluyor görmek istedim bizim ki tam bı fiyaskoymuş biliyordumda canlı örneklerini görmüş oldum .Hepinize çok teşekkür ederim burası tam bı aile ortamı olmuş bence

Son düzenleme:
Elektrik şaftını sorunu ( konu )
Son durum çözümü ?

ve diğer sorunlar .

..ikinci bir çarpılmaya kadar silikon idare eder.!!..oradaki gömme sistemin değiştirilmesi gerekir.
Ya da yeri değişecek..ne şekilde olursa olsun elektrik tesisatına su sızmış ama tesisat da sorun yokmuş:D..!!

Bizim binada su tesisatı ile elektrik tesisatı aynı şaft içinden gidiyor. Dairedeki sigortalar açma yapmaya başlamıştı. Oraya bak şuraya bak derken derken baya bi uğraştım. En sonunda fark ettim ki şaftın içindeki borulardan su sızma yapmış haliyle rutubet oluşmuş. Süzülen su, zamanla en alt bodrum katta elektrik kablolarının içinden gittiği boruyu doldurmuş.Geçmiş zaman yalan olmasın 2 litreden fazla borulardan su boşaltmıştım. Muhtelif yerleri kırdık tesisat kablolarını çıkardık. Suyun içinde kalan kablolarda yanıklar oluşmuş. Bazı yerlerinden patlamış. Eğer ki fark etmeseydim çok daha büyük sorunlara neden olabilirdi.
Yani demem o ki, su ile elektrik yan yana olmaz diye boşuna söylenmiyor. Elektrik işi neme ve gevşekliğe gelmez. Onayladığınız veya uyguladığınız projelerde bu hususa azami önem göstermeniz memleketin faydasına olur.

Bizim binada su tesisatı ile elektrik tesisatı aynı şaft içinden gidiyor. Dairedeki sigortalar açma yapmaya başlamıştı. Oraya bak şuraya bak derken derken baya bi uğraştım. En sonunda fark ettim ki şaftın içindeki borulardan su sızma yapmış haliyle rutubet oluşmuş. Süzülen su, zamanla en alt bodrum katta elektrik kablolarının içinden gittiği boruyu doldurmuş.Geçmiş zaman yalan olmasın 2 litreden fazla borulardan su boşaltmıştım. Muhtelif yerleri kırdık tesisat kablolarını çıkardık. Suyun içinde kalan kablolarda yanıklar oluşmuş. Bazı yerlerinden patlamış. Eğer ki fark etmeseydim çok daha büyük sorunlara neden olabilirdi.
Yani demem o ki, su ile elektrik yan yana olmaz diye boşuna söylenmiyor. Elektrik işi neme ve gevşekliğe gelmez. Onayladığınız veya uyguladığınız projelerde bu hususa azami önem göstermeniz memleketin faydasına olur.

Geçmiş olsun , olayın ciddiyeti ve bilinçli kişi farkı .

Foto veya video paylaşsaydınız daha iyi olurdu .
Reklam demeyelim ama görsellik ( foto ) ve video etkisi .
Yazı beyinde fazla kalmıyor beyine kazınması için olayı yaşamak gerekir açısında foto ve video ile daha da önem kazanır diye düşünüyorum .

Kolay Gelsin .SAĞLICAKLA .

O zaman fotoğraf çekmiştim. Fakat telefon bozulunca içindekilerden de olduk maalesef.

Merhaba arkadaşlar
konut projelerine yapı denetimci olarak onay veriyorum, yeni mezun sayılırım çalıştığım yerde tek elektrik elektronik mühendisiyim
Elektrik projesinde elektrik şaftı banyoda görünüyor ilkinde banyoda devam ettik ,sonra ben şaftı risk teşkil ettiğinden taşıma kararı aldım ama yer kısıtli olduğundan koridorda 3 tarafında banyo olan duvarlara denk geldi ama daire ayırıcı duvarlarla kalın olanlarla 20 lik düşünün

Yönetmelikte ıslak hacimlerde uzak tutulması gerektiği belirtiliyor bu durumu kapasarmi bir duvarı bir dairenin banyosuna diğer duvarı diğer dairenin banyosunun duvarına denk geldi fakat şaft kapağı koridora bakıyor dışarıda sonuç itibariyle
Bu durumda ;şaft ilerde sorun olur mu kolon hattı gececek .onay vermeli miyim
Yönetmelikte ekstra önlemlerden bahsedilmiş mi banyo yakınlarına koymak durumunda kaldığınızda
Benim çevremde bilgi alabailecegim kimse yok tek mühendisim
Bilgisi ve tecrübesi (yönetmelik ve daha) alanında uzman meslektaşlarından cevaplarınızı bekliyorum
Yönetmelik gereği ıslak zemin arkası asla! olmaz. Enerji odası da bunda geçerlidir.
Mimar ile konuşulur baska yere aldirilir.
Ekte belirtilen dosyayı incelemenizi tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• Kablo bacası ve Enerji Odası.doc
    5.8 MB · Görüntüleme: 3

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri