elektrık kesilmesinde otomatık çalışma

Peki elektrik kesintisi olmadığı bir zamanda motoru durdurduk diyelim. Elektrik gelince direk enerji alarak gecikmeli kapanan kontağı üzerinden start veren bu zaman rölesi yine devreye girerek istek dışı start sinyali oluşturmaz mı?
1-0-2 manuel oto şalter koyarız:)))

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
..1-0-2 pako şalter + zaman rölesi .....forumda detaylı arayın ..
...dursunakpınar.. üstad çok basit bir çözüm sunmuş..

1. adet gerilim koruma rolesi
1. adet zaman rolesi
1. adet 0-1 konumlu anahtar ile sıkıntını gidere bilrisin...kolay gelsin

Hala anlamadım:confused:

Şema ekleme imkanınız var mı?

Arkadaşlar bu iş belki çok zor değil. Ama bahsettikleriniz kadarda basit değil. Çalıştıracağınız bir asenkron motor değil. Jeneratör çalıştıracaksınız. Bunun için; elektrik kesintisi durumunda çalışacağı için 12 & 24 VDC ile çalışan bir düzen kuracaksınız... Sonra diyelim elektrik gitti ve birkaç sn. sonra marşa bastınız. Motor tık diyede çalışabilir birkaç gıv-gıv dan sonrada, bir kaç kez denedeikten sonrada bunu algılamak için motor alternatöründen (şarj dinamosu) elektrik üretiminin başladığına dair bilgi alıp marşa basmayı keseceksiniz (yani yaptığınız devre kesecek).
Ondan sonrası kolay bir süre sonra sistemi beslersininz. Elektrik gelmesi durumunda sisteme verilen elektriği kesip bir müddet boşta çalıştıktan sonra (kısa süreli elektrik git gellerine karşı) motoru stop edeceksiniz... Kolay gelsin...

Arkadaşlar bu iş belki çok zor değil. Ama bahsettikleriniz kadarda basit değil. Çalıştıracağınız bir asenkron motor değil. Jeneratör çalıştıracaksınız. Bunun için; elektrik kesintisi durumunda çalışacağı için 12 & 24 VDC ile çalışan bir düzen kuracaksınız... Sonra diyelim elektrik gitti ve birkaç sn. sonra marşa bastınız. Motor tık diyede çalışabilir birkaç gıv-gıv dan sonrada, bir kaç kez denedeikten sonrada bunu algılamak için motor alternatöründen (şarj dinamosu) elektrik üretiminin başladığına dair bilgi alıp marşa basmayı keseceksiniz (yani yaptığınız devre kesecek).
Ondan sonrası kolay bir süre sonra sistemi beslersininz. Elektrik gelmesi durumunda sisteme verilen elektriği kesip bir müddet boşta çalıştıktan sonra (kısa süreli elektrik git gellerine karşı) motoru stop edeceksiniz... Kolay gelsin...

konunun jenaratörle alakası yok....

Ama otomatik çalışması isteniyor ???
peki plc koyduğunuzu düşünelim, eğer iyice detaylara indiğimizi düşünürsek, plc ye elektrik kesintisi için rölenin kontağından 1 yada 0 göndereceğiz. bu röle nerden beslenecek şebekeden gelen sigortadan, olduki bu sigorta attı, off oldu yani (artık röle bobinindende olabilir yada başka bir şeyden yada röle bobini için kullanacağınız fkr den mesela) evet şimdiki cevabınız ne olurdu, belki burada atladığım bir ayrıntı vardır bunu öğrenmiş olurum bu sayede.
Benim sunduğum en masrafsız çözümdü.

arkadaşlar elektrık kesilmelerinde motoru devreye almam gerekiyor elektrık kesilmesinde motor devreden çıkıyor. elektrık geldiğinde otomatik olarak devreyi en fazla 2 kez ve güvenli bir şekilde deneyip çalıştırmasını istiyorum. tşk
Soruyu soran arkadaş sormuş ve gitmiş... Altı çizili kısımdan ben jeneratör olduğu sonucuna varmıştım...
konunun jenaratörle alakası yok....
Demekki yanılmışım....

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,039
Son üye
mustafauzun29

Yeni konular

Geri