ELEKTRİKÇİ NEDİR NEYE DENİR ?:D

uzmansel

Üye
Aşağıda eklediklerim ekşi sözlükten alıntıdır ben okurken yarıldım...

1 filmlerde hiç bir zaman bir muslukçu, bir tüpçü gibi "özel" rollerde görülemeyen, tesisat işlerinin dışlanmış elemanı...nedir bu elektrikçi düşmanlığı anlamak mümkün değildir, onlarda sıhhı işler yapar, iyi işler yapar...neyse, bir bilen bulunur elbet..

2 verdikleri sözde durmayan mendebur bir insan grubudur bu elektrikçiler, aynı diğer ustalar gibi, "gelirim" der gelmez, "yaparım" der yapmazlar.
iki faz bir nötr, nereye götürürsen götür.

3 piyasada gerçekten kaliteli ve dürüst iş yapanı bulmanın artık hayal olduğu mesleklerden biri.. iyilerini tenzih ederim lakin üçkağıtçılık sıralamasında sıhhi tesisatçılar ve televizyon tamircileriyle beraber başı çekerler. bütün teknik servislerde hatta, hp servislerinde bile bunların uzantılarına rastlamak mümkündür. uzun zamandır neden bu meslek erbabının böyle yamuk tabiata sahip olduğu hep aklımı karıştırmıştır. önceleri konuya bilimsel yaklaşımlarla irdeleme yolunu seçerek, herhalde elektronlar zamanla beyindeki bazı merkezleri kafakola alıyorlar, o yüzden bu arkadaşlar böyle dalavereci çıkıyorlar diye düşünmüştüm ama saçmaydı, ikinci dönemde, "para insanı bozuyor mirim" dedik. ancak genel nazar-ı itibarla bunların çoğu parasız, hatta sağdan soldan borç isteyen insanlar olunca bu fikir de suya düştü.

neticede, her meselede olduğu gibi piskolog arkadaşlarla, bunların çocukluğuna inmenin sistemin oluşum mekanizmasını açıklamada önemli olacağı kanaatine vardık. sağolsunlar yardımcı oldular. gerçekten de bu elemanların çocukluğunda haylaz, sorumsuz, çantayı eve atıp önlükle top peşinde koşan tipler olabileceği aklımıza yattı. bu duruma şahit olan a babası da; "bu velet okumayacak" diye çocuğun kolundan tuttu ve sanat okuluna yazdırdı. diğer mahallede ise aynı endişeyle b babası da aynı yolu seçti. a,b,ü,x derken sanat okulu bu veletlerle kaynamaya başladı. ne mi oldu? karnesindeki 3'ü 8 yapan arkadaşlar, aynı beceriyi direk tepesinde, pano başında ve tezgahta da sergilemeye başladılar. sonuçta atmosferdeki su buharı yoğunlaştı ve bugünkü karalar oluştu. avustralya zamanla asya'dan koparak ayrı bir kıta haline geldi..

4 görevlerini hakkıyla yerine getirmek için her türlü riske giren insanlardır.
bugün bizim evdeki bozuk lambayı tamire gelen bir tanesi kontrol kalemini kullanarak lambaya elektrik ulaşmadığı sonucuna vardı. sonra lambayı sevk ve idare eden düğmeyi kontrol etti. orada da elektrik olmadığını saptayınca "ulan acaba kalem mi bozuk dedi". ve sıkı durun. parmağını yalayıp çıplak tele önce hızla dokundurdu, sonra resmen tuttu. tutmasıyla "hassktir" diye bırakması bir oldu. harbi kalem bozukmuş.

evet, sizin gibi ben de, kontrol kalemini çalışan bi prize sokarak denerdim. ama o yapmadı.

5 diplomasız elektrik mühendisi de denmektedir kendilerine.

6 bunlar kadar disiplinsiz bir meslek grubu daha varsa elektrikçi olayım.

hayatım boyunca karşılaştığım hiçbir meslek erbabına benzemeyen bu arkadaşların kitabında randevu, sadakat, sözünde durma gibi kelimeler yazmıyor kesin. karılarının her talebine "tamam", "evet" falan deyip bildiğini okuyan ve bunu bir tarz olarak benimsemiş kocalar gibiler. e işin varsa işim var de, zaten elimiz mahkum bekleyeceğiz seni senin belirleyeceğin saatte, hatta günde. sen "ancak yarın gelirim ben" desen yerine koşup gelecek meslektaşın mı var sanki, korkma. 'birazdan gelme', 'bir kaç saate gelme' gibi yuvarlak laflara doyalı çok olduğundan, hem elemana vakit sağlamak hem de kendine 'e sen sıkıştırdın' dedirtmemek için zaman geniş tutulur; sabah aranır, "çokkk acilll" sorununuz için öğleden sonraya davet yollanır, "taabii taabii"ler dinlenir.

akşam olur.

ertesi gün olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu mesaj "elektrikçiler kıl mıdır" konusuna da yazılabilirdi :D

Harika ya...Valla bu elektirikçiler bi acayibiz, çoğumuz o kabloya dokunur...Tabi şaka diyorum önce güvenlik ama gönülden dokunarak bakmak geçiyor valla! Tabi sonuç kesin olucak...Oluyor da zaten...

Allah müstakını versin derlerya,,süper olmuş...haksız sın desek olmaz...cogumuzun yaptıgı seyler,babam beni düz liseye yazdırmaya gitti okulun müdürü babamın okey arkadaşı,bu olanı eml ye yazdır ne işi var burda demiş,babamda yemiş...bende ortaokul sıralarında okuldan gelince ders felan calışmazdım ,defteri kitabı atar dışarı cıkardım..babam şikayete gelirdi ögretmen ben gayet memnunum dersde başarılı,dersi derde dinliyor derdi...notlarımda orta dereceliydi haliyle 60 kişilik sınıf...
Neyse velasılı kelam ben liseye başladım eml de..
Ortaokulda eve zayıf not götürmeyen orta dereceli ögrenciyken,
EmL de takdir teşekkür alır oldum,okullar arası bilgi yarışmasına sokarlardı ben gitmek istemezdim.....
Neden mi? sondan birinci olacagımızı bildigimden rezil olmayayım diye :D tövbe yarabbim..
ünv. kapısını acamadım hep direkten döndüm..dersaneye gidecek para yoktu,meslek liselerinde biyoloji kimya fizik yok,...
Aslında bizim sucumuz yok,sistem bizi elektrikci yaptı...Hamdolsun,napalım,canlar sagolsun......saygılar.....

üzülerek söylüyorum ama benden bahsetti bu sözünde durmama konusu ben yetişeyim desemde aksilik çıkıyoryine geç kalıyorum genelde iş trafiği yogun oldugundanda unutuyorum
çüünkü bizim işler anlık müşteri telefon edip ev yanıyor dese 2 saat sonra gelirim diyemezsin misal

Arkadaşlar ben elektrik mesleğini ben seçerken okuyamam veya bir baltaya sap olamam diye seçmedim benim ortaokul yıllarında elektrik mesleğine merakım olduğu için kendim seçtim ve iyikide seçmişim diyorum.Ayrıca ben elektrik mesleğinde müşteri veya işvereni bekle yapacağım görüşüyle iş yapmadım.arıza geldiğinde planlayıp kısa zamanda yapmasını benimsemişimdir.Mesleğini seven kişi elektrikte riske girip tehlikeli yolları seçmez bizim mesleğimiz şaka kaldırmaz işin ciddiyeti önemlidir.Diğer mesleklerdede bu aynıdır fakat sağlığımızı riske atacak şekilde çalışmayalım.Mesleğini seven kişi dürüst davranır fakat günümüzde ticaret mesleğin önüne geçtiği için elektrikçilerdende dürüst davranmayan işini zamanında yapmayan ve önemsemeden yapan kişiler mevcut.Dürüst olanlarda kısa vadede kazanamasada uzun vadede herzaman heryönden kazanacaktır.

Bu meslek gurubunda çalışanların % 90 cins diğer gurupta % 90 ın gölgesinde kayboluveriyor piyasada çalışanlar da resmi kururmda çalışanda cins ....bu durumun kaynagını da keşvetmiş değilim ... arkadaşımız güzel bir konuya değinmiş...
ellerine sağlık...
hepinize işlerinizde kolaylık dilerken , kazancınız bereketli olsun...

belediye temizlik işlerinde çalışanlara kendi oturduğu adreste iş vermezler ben şunu bilirim kendi çevrende elektrik işini kesinlikle yapmayacaksın yaparsan işin bedevaya sonrada kaçmaya başlar arkandan laf söyletirsin 2000 li yıllarda adanada elektrik sayaçlarının dışarı taşınması kararı alındı 70 bin nüfüslu mahallemde yüzlerce teklif geldiği halde sadece 1 sayacı dışarı aldım oda kendi evimin bugün hala mahallemde çağrılsam dahi ben elektrikden anlamam beni marangoz farzedin derim ben buradan meslektaşlarıma sesleniyorum bana sahtekar ve üç kağıtcı diyenlere hadlerini bildirin ben ömür boyu hadlerini bildirecem (yavuz bey 50 tl verdim evinize acaba yarın gelip 1 starater takarmısınız lambama diyene kadar)bu olurda ahh bir de şu kıçına pense koyup elektrikci geçinenler olmazsa.(hadlerini bildirmedeki kasıt şudur;elektrikciye ihtiyaç olunduğu anda siz hep kayboluverin kaliteli ve sağlam bahanelerle uzaklaşın zaman olmadığını belgeleyin cenaze düğün hastalık eş dost misafir mesaii bahanaleri ile sadece elektrikten anlarım deyin tv ev aletleri şofben klima uydu format gibi işler geldiğinde ben hepsinden anlarım ama sadece elektrikten anlıyorum derim)

yavuz31 üyeye katılıyorum ticareti kendi çevrende yapmayacaksın . herkes ELEKTRİKÇİ olamaz

yukarıda yazılanların gerçekliği var fakat bazı işveren kesimler en küçük bir meseleyi büyütürler elektrikçi öncelik sırasına ve işin önemine bakar. mesela bir yerde bir lamba yanmıyor ve bir yerde bir yerde bir makina arızası veya tesisi yatıran bir arıza var önce teknisyene lamba arızası bildirimi geldi ve o anda işi yoktu geliyorum dedi tam o sırada bahsettiğimiz diğer arıza oluştu ve oradan arandı. şimdi elektrikci diyecekki siz bekleyin avcılarda bir lamba yanmıyor onu tamir edeyim sonra topkpıya sizin arıza bakmaya gelirim diyecek. elketrikçi öyle demiyor gece uykuda olsa bile kalkar makina veya atölye arızasını halletmeye gider ve 1 saatte işi bitiremez 1 gün bazen daha uzun bu iş devam eder .. şimdi lamba için elektrikçiyi çağıran şahsın gözünde elektrikçi yalancı ve üç kağıtçı olmuştur ağzıyla kuş tutsa nafile.. elektrikçi yalancı değil hangi işin daha önemli olduğunu bilen kişidir. birde işverenlerin yaptığı ben aradığımda hemen geleceksin ne olursa olsun çünkü elektrikçi senin için hazır kıta bekler başka işi başka müşterisi yoktur..KISACASI ELEKTİKÇİ AKILLI KİŞİDİR AKILLI OLMAYAN ELEKTİRİKÇİ OLAMAZ..... HER KEZ HER İŞİ YAPABİLİR ELELKTİRKÇİLİK YAPAMAZ.....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri