El yapımı Ufak Transformatör

2012 yılında yazdığım direnç yanlış olmuş empedans demem gerekirdi:

--------------------------------------------------------------------------------

Nasıl ölçtün 25-30 Ohm u?
Sekonder açık devre iken (transformatör yüksüz iken -motor boşta dönüyor-)
Sekonder kısa devre iken (transformatör yüklü iken -motor mili sıkıştırılmış, dönemiyor-)
primer sargısının empedansı ölçüldüğünde farklı sonuçlar verir,
ölçüm yaparken kullanılan kaynağın sağladığı frekans değiştirilirse
ölçülen empedans farklı çıkar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
söylenmş gerçi ama ben tekrar edyim. orada 30 olarak ölçtüğünüz şey empedans değil bakır telin omik direncidir. karışıklık buradan başlıyor gibi. empedans deyince işin içine frekans ta giriyor.

Evet empedan AC akımda değiştiği için demiştim ben, ölçülen dirence göre hesap yaparsak yanlış hesap yapmış oluruz
Evet buradan karışıklık oluyor, zaten multimetre ile empedans AC takımdaki direnç değişimini ölçemeyiz bu ölçtüğümüz değerlerde trafo sarılamaz diye düşünüyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…