El yapımı Ufak Transformatör

2012 yılında yazdığım direnç yanlış olmuş empedans demem gerekirdi:
...
şimdi primer tarafında 220 V girecek
senin trafonun gücü ne mesela 2.2 watt
o zaman prımer sargısından geçecek akım 2.2/220=0.01 amper
buradan hareketle primer sargısının direncini empedansını bulacaksın,
bulduğun bu direnç empedans değerini sağlayacak primer tel uzunluğunu hesaplayacaksın,
bu primer tel uzunluğu kaç sarım yapıyor nüvene göre onu bulacaksın ve
primere göre sekonder kaç sarım olmalı bunu bulacaksın,
...

--------------------------------------------------------------------------------

Konuyu hortlaatıyorum ama şöyle bir sorum var küçük güçlü transformatörü ölçtüğümüzde empedansı 150 200 ohm civari geliyor yüksek güçlü bir trafoyu ölçtüğümüzde ise empedansı 25 ohm 30 ohm geliyor hesapladıgımızda (30ohm) 7,33 amper geçmesi gerekiyor ama bağladığımızda bu akım geçmez yani ölçülen değer AC akımda daha yüksek bir değer oluyor emk empedansı bu durumda akım ve tel hesabı nasıl yapılır.

Nasıl ölçtün 25-30 Ohm u?
Sekonder açık devre iken (transformatör yüksüz iken -motor boşta dönüyor-)
Sekonder kısa devre iken (transformatör yüklü iken -motor mili sıkıştırılmış, dönemiyor-)
primer sargısının empedansı ölçüldüğünde farklı sonuçlar verir,
ölçüm yaparken kullanılan kaynağın sağladığı frekans değiştirilirse
ölçülen empedans farklı çıkar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Si

Size katılıyorum direnç ile trafo hesabı yapılamaz az önce transformers app diye bir Proğram indirdim orada kesit sarı sayısı felan hesabı var nekadar doğru bilmem ama bir deneyeceğim punta kaynak yapmayı düşünüyorum. Onun için araştırırken denk geldi bana sadece 220 giriş tarafı ve gücü önemli çıkış kalın kablo 35 lık felan 2-3 tur 1 voltta 450 500 550 amper vercek

220/30
söylenmş gerçi ama ben tekrar edyim. orada 30 olarak ölçtüğünüz şey empedans değil bakır telin omik direncidir. karışıklık buradan başlıyor gibi. empedans deyince işin içine frekans ta giriyor.

2012 yılında yazdığım direnç yanlış olmuş empedans demem gerekirdi:

--------------------------------------------------------------------------------

Nasıl ölçtün 25-30 Ohm u?
Sekonder açık devre iken (transformatör yüksüz iken -motor boşta dönüyor-)
Sekonder kısa devre iken (transformatör yüklü iken -motor mili sıkıştırılmış, dönemiyor-)
primer sargısının empedansı ölçüldüğünde farklı sonuçlar verir,
ölçüm yaparken kullanılan kaynağın sağladığı frekans değiştirilirse
ölçülen empedans farklı çıkar.
Evet empedan AC akımda değiştiği için demiştim ben, ölçülen dirence göre hesap yaparsak yanlış hesap yapmış oluruz
söylenmş gerçi ama ben tekrar edyim. orada 30 olarak ölçtüğünüz şey empedans değil bakır telin omik direncidir. karışıklık buradan başlıyor gibi. empedans deyince işin içine frekans ta giriyor.
Evet buradan karışıklık oluyor, zaten multimetre ile empedans AC takımdaki direnç değişimini ölçemeyiz bu ölçtüğümüz değerlerde trafo sarılamaz diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri