El kurutma cihazı kart arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Arkadaşlar hayırlı geceler. Okulumuzda el kurutma cihazı çalışmıyor şikayetiyle bana verildi. Cihazı söktüm. Aşağıda fotoları ekledim. Ustalarım fotoselli el kurutma cihazının motoru 220 v ile çalışıyor. Bir de motora seri bağlı kond. var. Kond. ve motoru ayırıp 220 v verdiğimde motor çalışıyor bir sorun yok. Sorun kartta. Kartta yanık felan yok. Benim merak ettiğim cihaz fotoselli olduğu için el hareketi algılayıp anahtarlama vazifesi yapıp sisteme start veren ilk parça hangisi? Bunu kısa devre edip sorunun kaynağını bulmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Cihaz aşağıda
http://urun.n11.com/el-kurutma-ciha...toselli-el-kurutma-makinasi-plastik-P75092745

Ekli dosyalar

• IMAG0164.jpg
    IMAG0164.jpg
    388.5 KB · Görüntüleme: 76
  • IMAG0166.jpg
    IMAG0166.jpg
    324.9 KB · Görüntüleme: 63
  • IMAG0167.jpg
    IMAG0167.jpg
    320.2 KB · Görüntüleme: 61
  • IMAG0169.jpg
    IMAG0169.jpg
    289.7 KB · Görüntüleme: 62
Selam hocam,

Şu ilk resimde solda üstte siyah parça var ya içinde ledler var. Onlardan biri alıcı biri verici. Elinizi yaklaştırdığınızda vericinin gönderdiği ışık elinizden yansıyarak alıcıya gider ve devreyi tetikler.

Alıcı vericinin lehimlerini kontrol edin. Belli olmaz ama röle takılı kalmış olabilir ondada sorun olabilir çekip bıraktığını kontrol etmek lazım.

1- cep telefonunuzu kamera moduna alıp cihazın el algılayan reflex sensörlere doğru tutun. hafif kızıl şekilde yada daha parlak bir ışık görmeniz gerekiyor (infrared led ışıması)
2- elinizi algılama yapıyorsa röle çekiyormu? (sarı dikdörtgen parça)
3- röle çekiyorsa röle kontakları korozyon yapmış olabilir. böyle ise değişmesi gerekir
4- röle çekiyorsa röleden yüke (rezistans) ve motora giden kablolarda sorun olabilir veya sigorta atmış olabilir.
5- kamerada kızıl ışıma görünüyor fakat röle çekmiyor ise röleyi süren 3 bacaklı olan siyah transistor bozuk olabilir. yüksek ihtimalle npn ve npn ise yerine 2n2222 alabilirsiniz.
6- siyah entegrenin veya daha yüksek çözünürlüklü kartın üst alt yüzünün fotosunu eklerseniz bakalım iyice

Serkan ustam teşekkürler. Zaten dediğin bu 2 elaman üzerinde ben de şüpheleniyorum. Role takılı kalsa devamlı çalışmaz mı?
Dediğiniz yerde 3 led var biri kapkara. Bu ledlerin bozulduğunu nasıl anlarım? Bir de kısadevre yapıp çalıştırma imkanım var mı? Arızayı bulma anlamında?

1- cep telefonunuzu kamera moduna alıp cihazın el algılayan reflex sensörlere doğru tutun. hafif kızıl şekilde yada daha parlak bir ışık görmeniz gerekiyor (infrared led ışıması)
2- elinizi algılama yapıyorsa röle çekiyormu? (sarı dikdörtgen parça)
3- röle çekiyorsa röle kontakları korozyon yapmış olabilir. böyle ise değişmesi gerekir
4- röle çekiyorsa röleden yüke (rezistans) ve motora giden kablolarda sorun olabilir veya sigorta atmış olabilir.
5- kamerada kızıl ışıma görünüyor fakat röle çekmiyor ise röleyi süren 3 bacaklı olan siyah transistor bozuk olabilir. yüksek ihtimalle npn ve npn ise yerine 2n2222 alabilirsiniz.
6- siyah entegrenin veya daha yüksek çözünürlüklü kartın üst alt yüzünün fotosunu eklerseniz bakalım iyice
Hocam cevap için teşekkürler. Kamerayı açtım 2 led parlak bir biçimde yanıyor. Diğeri kara olan ledde yanma felan yok. El hareketi yapıyorum role çekme sesi felan yok. Fotoları hemen yükleyeyim.

İyi akşamlar,sn.Öğretmen27 hocam.Elinizi kartın alıcı sensörlerine tam yaklaştırdığınızda röleden bir tık sesi geliyor muydu,gelmiyorsa röle bağlantısında,lehim bağlantılarında belki bir sıkıntı olabilir veya röle tam devreden çıkmış da olabilir.(Ben tam yazıncaya kadar bu yorum yapılmış,biraz geç kalmışım galiba) Motordan önce mutlaka röle kontaklarından devre sensörle tetiklenip bu sıradaki bir çalışma mantığının olması da lazımdır,sn.Öğretmen27 Hocam.

Cam sigorta resimden de görüldüğü kadarıyla atmamış gibi,sağlam gibi,ama yine de onu bir ölçün.Entegrenin civarındaki diyot,zener diyot,transistör,vb. kendini entegreden önce bozulup (Erken feda eden) devreden çıkmış bir eleman da olabilir,bu kartın çalışmamasında etkendir belki.Entegrenin bozulmadığını da varsaymak istiyorum,ama üzerini tam okuyup datasheetine netten de bir göz atın isterseniz.Kartta epeyce de eleman bulunuyor,iyi bir devre takibi yapmak da şart görünüyor, sn.Hocam.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
infrared ledler çalıştığına göre ki bunlar yüksek ihtimalle 38khz gibi frekans la module ediliyor dış ışıklardan etkilenmemek için. bu frekans aktif olduğuna göre entegre çalışıyor idye düşünüyorum. yüksek ihtimalle röle bırakırken oluşan ters emk dan dolayı body diod ve ardından da sürücü transistor bozulmuş. siz resim ekleyin bir kaç yöntem ile test edelim.

İnşaalah istediğiniz gibi olmuştur Hocam.

Ekli dosyalar

• IMAG0171.jpg
    IMAG0171.jpg
    399 KB · Görüntüleme: 52
  • IMAG0173.jpg
    IMAG0173.jpg
    321.7 KB · Görüntüleme: 46
  • IMAG0174.jpg
    IMAG0174.jpg
    252.9 KB · Görüntüleme: 45

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri