Solunum cihazı besleme arızası

fatihxfx

Üye
Philips simplygo solunum cihazımda adaptör ya da pilden gücü alıp kontrol eden kartta sorun olduğunu düşünüyorum. Sorular üzerine : Cihaz ikinci el ve 150 saatte henüz.

Cihaz hem pille hem de adaptörle (19v 7.9a) çalışabiliyor. En yüksek kademede 160 wattın üzerinde güç çekiyor.(Prize takılan ölçüm cihazı ile baktım) . 150w kadar olan kademelerde hiç sorun yok ama 160w üzerine çıkınca kapanıyor. 1-3 dakka sonra tekrar çalışıyor sonra yine aynı.

Cihaz hemen kapanmıyor tabi, bir süre çalışıp ısınınca oluyor. Muhtemelen iç devrede ısınan parça var.

Adaptör kaynaklı değil, çünkü hem ev hem araç adaptörü ile sorun aynı. Ayrıca pille çalışırken de aynı, pille çalışırken bir süre sonra gücü yönetemediği için motorda sallantılar başlıyor ve kapanıyor.

Bu problem sadece üst kademelerde güç tüketimi yükselince oluyor. 160w altında saatlerce çalışsa da sorun yok.

Neden hangi parçadan olabilir. Güç kartı ile alakası olmama ihitmali olabilir mi? Bir elektronikçiye mesajla sordum doğrudan bizle alakası yok diyor. Bir de sizlerden yorum almak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

devre şemasını içeren teknik Bakım kılavuzu. Şemalar en sonda.

https://traveloxygen.com/wp-content/uploads/2018/01/SimplyGo-and-SimplyFlo-Service-Manual.pdf

Son düzenleme:
Merhabalar.

Emin değilim ama başka bir bakış açısı ile bakarsam düşük güçlerde çalışması yüksek güçte sorun çıkması kartla alakalı değil de sanki kompresör sorunu gibi geldi.

Bu cihaz ne kadar süredir çalışıyor sizde yada ilk alındığı zaman ile şu an kaç yıllık bir makina?

Kompresör toleransı aşınmış olabilir dc motor kullanıyor ise fırçaları bitmiş olabilir.

evet güzel insan, 170 sayfa çok ayrıntılı bir belge. oradaki amcalar demişler ki, 2 yıl garanti ve rutin bakımlarının yapılması gerekmekte. şimdi @serkan_48 ustamız çok güzel bir konuya değinmiş. siz kaç yıldır kullanıyorsunuz? rutin bakımları yapıldı mı? sorun kompresör de olabilir, dc motor kömürleri de, milyon kere yazmış contalar diye. makine kasanı hiç sökülüp gözle ve elle hiç kontrol edildi mi? dediğim kontrolleri yapınız ve kasa içi açık iken görseller paylaşınız. tıkanıklık ta olabilir. lütfen baştan sona kontrol ediniz. eğer elinizden gelmiyorsa tıbbi cihazların bakımını yapan bir servise veriniz.

İlk alındığı zamanı bilmiyorum ben 2. El olarak aldım ama henüz 150 saatte. Güç kaynaklı olmasını düşünme sebebim her kesintide fişe takıp çıkartma uyarı sesi olan bip sesi veriyor, o arada adaptörün üzerindeki yeşil ışık biraz azalıp tekrar normale dönüyor. Aşınmalar kaynaklı olmamasını düşünme sebebim ise ise saatlerce %75 kademede çalışıyor ve sorun çıkartmıyor. İstanbul'da tavsiye edeceğiniz çok iyi bir kart tamircisi varsa göstermek istiyorum, çok iyiden kastım cihaz şu an çalışıyor hepten çalışmaz hale gelmemesi adına. Servisine de danışacağım ama cihaz 100 bin lira. Parçaları ortalama 30 binden başlıyor. Medikal ürün olunca hiç acımıyorlar maalesef. Ben çok ufak bir parçadan kaynaklandığını düşünüyorum.

İlk alındığı zamanı bilmiyorum ben 2. El olarak aldım ama henüz 150 saatte. Güç kaynaklı olmasını düşünme sebebim her kesintide fişe takıp çıkartma uyarı sesi olan bip sesi veriyor, o arada adaptörün üzerindeki yeşil ışık biraz azalıp tekrar normale dönüyor. Aşınmalar kaynaklı olmamasını düşünme sebebim ise ise saatlerce %75 kademede çalışıyor ve sorun çıkartmıyor. İstanbul'da tavsiye edeceğiniz çok iyi bir kart tamircisi varsa göstermek istiyorum, çok iyiden kastım cihaz şu an çalışıyor hepten çalışmaz hale gelmemesi adına. Servisine de danışacağım ama cihaz 100 bin lira. Parçaları ortalama 30 binden başlıyor. Medikal ürün olunca hiç acımıyorlar maalesef. Ben çok ufak bir parçadan kaynaklandığını düşünüyorum.
güzel insan, insan hayatı o kadar ucuz değil biliyorsunuz değil mi? ikinci el oto alırken, ekspertiz yaptırıyorsunuz. ikinci el sistem destek oksijen aleti için bir servis kontrolü bakımı yaptırmıyorsunuz. ne diyebilirim ki? ben size elektronik tamircisi tavsiye edemem. nedenine gelince işin ucunda insan hayatı var. yetkili veya tıbbı cihazlara bakım yapan bir yerlere gidip cihazınızın test ve bakımını yaptırın. ben tamirciyim bana getirseniz ben tamir etmem, çünkü işin ucunda insan hayatı var.

Philips simplygo solunum cihazımda adaptör ya da pilden gücü alıp kontrol eden kartta sorun olduğunu düşünüyorum. Sorular üzerine : Cihaz ikinci el ve 150 saatte henüz.

Cihaz hem pille hem de adaptörle (19v 7.9a) çalışabiliyor. En yüksek kademede 160 wattın üzerinde güç çekiyor.(Prize takılan ölçüm cihazı ile baktım) . 150w kadar olan kademelerde hiç sorun yok ama 160w üzerine çıkınca kapanıyor. 1-3 dakka sonra tekrar çalışıyor sonra yine aynı.

Cihaz hemen kapanmıyor tabi, bir süre çalışıp ısınınca oluyor. Muhtemelen iç devrede ısınan parça var.

Adaptör kaynaklı değil, çünkü hem ev hem araç adaptörü ile sorun aynı. Ayrıca pille çalışırken de aynı, pille çalışırken bir süre sonra gücü yönetemediği için motorda sallantılar başlıyor ve kapanıyor.

Bu problem sadece üst kademelerde güç tüketimi yükselince oluyor. 160w altında saatlerce çalışsa da sorun yok.

Neden hangi parçadan olabilir. Güç kartı ile alakası olmama ihitmali olabilir mi? Bir elektronikçiye mesajla sordum doğrudan bizle alakası yok diyor. Bir de sizlerden yorum almak istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

devre şemasını içeren teknik bakım kılavuzu. Şemalar en sonda.

https://traveloxygen.com/wp-content/uploads/2018/01/SimplyGo-and-SimplyFlo-Service-Manual.pdf
Cihazınız 100000 TL değeride ben olsam Philips çağrı merkezini arayıp servis talebi açarım max 20k tutacak bir tamir için 100000 TL yi ve makinaya bağlı insanı riske atmam sonuçta ucunda can var.

Bu bizim yedek cihazımız zaten hayati bir cihaz olsa forumlarda geziyor olmam, normalde çift yedekliyiz, oksijen tüpüde ekstra var, ana makine zaten var ve 27 bin saatte henüz arızası yok. Ben bu cihazı her halukarda yetkili servise götüreceğim tabi ülkede öyle bir servis varsa ve büyük ihtimalle kart değişecek diyeceğini düşünüyorum, muhtemelen 1000-1200 Euro parça bedeli olacak. Cihazı yurtdışından ikinci el aldım, yurtiçi satışı epeydir yok o yüzden eski cihazlara servisin devam ettiğini sanmıyorum, o yüzden böyle bir arayış içindeyim.

Bu bizim yedek cihazımız zaten hayati bir cihaz olsa forumlarda geziyor olmam, normalde çift yedekliyiz, oksijen tüpüde ekstra var, ana makine zaten var ve 27 bin saatte henüz arızası yok. Ben bu cihazı her halukarda yetkili servise götüreceğim tabi ülkede öyle bir servis varsa ve büyük ihtimalle kart değişecek diyeceğini düşünüyorum, muhtemelen 1000-1200 Euro parça bedeli olacak. Cihazı yurtdışından ikinci el aldım, yurtiçi satışı epeydir yok o yüzden eski cihazlara servisin devam ettiğini sanmıyorum, o yüzden böyle bir arayış içindeyim.
Cihazın yurtdışından olması kötü olmuş türkiye garantisi yok. Daha iyi ve bütçe dostu bir yedek makina alsanız daha iyi olmazmı? Parçası bulunsa bile yurt dışından gelir. Servisi 7 yıl zorunlu parça üretiyor .

Ben mi anlamadım bilmiyorum ama??

Cihaz 160 watt çekiyor ve güç kaynağı 150 watt..Cihaz (güç kaynağı) kendisini korumaya almasın?

Ayrıca bu seviyede güç kaynağını zorlayınca ısınma ve aşırı yük nedeni ile saçmalaması bana gayet normal geliyor.

Bana kalırsa öncelikle 19 volt minimum 10 amper bir güç kaynağı bulup besleyin.

Güç istikrarlı ve düzgün gelmediği müddetçe düzgün çalışma beklenmemeli.

cihazı tam olarak incelemeden yorum yapmam imkansız. yatalak abimde böyle bir cihazı var. bazı sorunlar çok basit olabiliyor. cihazı tanımak çok önemli. kullanmak zorunda olanlar ilk önce tamir ve servis için uygun yetkinlikte olan yerleri/ kişileri öğrenmelidir. işin ucunda insan hayatı var.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri