El çarkı (Handle Controller) iç yapısı ?

rexton

Üye
Merhaba Arkadaşlar;

3 eksenli Tb6560 kontrol kartı için el kontrol paneli yapacağım, orada 15 portlu özel bir terminal var

Her eksen için step sinyalleri yeterli olacaktır, ama bu 15 pinli terminalin iç yapısın bilmiyorum ?
hangi pin hangi eksenin step veya dir'i ?
clock haricen bizmi sağlıyacağız yoksa mevcuttaki cloku mu kullanacağız ?

Selamlar....

sanmıyorum..
bu porttaki pinler tahminim input giriş pinleri.
dolayısıyla buraya takılacak 1 rotary encoder veyahut buton mach3 de ayarlayacağınız ayarı yapar..
mesela rotary encoder 3 bacaklıdır sağa sola ve eksi ground vardır.
bunu inputa taktıktan sonra mach3 de ayarınızı yaparsanız manuel el çarkınız olur..

fakat encoder leri kartın desteklemesi gerek. çünkü encoderin çalışması farklıdır. sağa çevirince iki pin : 00-01-11-10 olur.. tersine çevirirsen tersi. o yüzden yazılımsal olarak kartın desteklemesi gerek.

bende tb6560 ların direk pinlerine sinyal gittiğini sanıyordum sağolasın bilgim oldu :)
Fakat enkoder kısmını tam anlamadım, ben encoder değil jog kısmını kontrol edeceğim, lojik 1-0 larla olmaz mı ?

Sinyalim nasıl olmalı ?

mesela:
+x---> tuşuna basınca hangi portlara(15 pinli) lojik 1 veya 0 göndermeliyim
...
...

O zaman bu 15 pinli port, paralel port arayıcılığı ile mach3 e input olarak aktarılıyor, peki mach3 tarafında config nasıl olmalı ?

Resimdeki sorduğun portun pc ile hiç alakası yok.
Doğrudan optoların girişlerine gider.
Yani pc den gelen komutlar ile paraleldir.
Yani aynı işi yapmak istersen benzer şekilde işaretler vermelisin.
Hangi pinin hangi pinle paralel olduğunu( aslında 7414 ve devamında dirençler üzerinden birleşir) aldığın kartın pdf lerinde ya da world dosyasında bulabilirsin.
Paralel port girişinin diğer tarafında bir port daha olması lazım resim tam değil.
O port paralel portun giriş uçlarıdır.
Hangisinin hangisi olduğu belgelerinde vardır.
Ya da bilen biri takip edebilir ezberimde yok.
O pinlere görev atayabilirsin , encoder , switch vs vs bağlayabilirsin.

işte kartın üstündeki o portun 1 numaralı pini mach3 de hangi input pin olarak görevli onu kartın kullanma kılavuzuna bakarak anlamalısın.

Sizin Kartınız için pin açıklamalarının şu şekilde olması lazım

Ekli dosyalar

• pin definitions.jpg
    pin definitions.jpg
    19.9 KB · Görüntüleme: 17
Sizin Kartınız için pin açıklamalarının şu şekilde olması lazım

Teşekkür ediyorum....Demek mach3 e göndermeden komut veriyoruz.
ya bu seferde şöyle bir sıkıntı olacak mach3 bizim yaptığımız değişiklikten haberi olmayacak her defasında sıfırlamak gerekecek, aslında mach3 kontolünde olsaydı daha iyi olacaktı neyse ...

Şimdi eski arcade kolları ile 3 hız ayarlı 2 butonlu handle yapacağım biraz oyun kolulu ama çok kullanışlı olacak sizinle paylaşacağım...

ya bu seferde şöyle bir sıkıntı olacak mach3 bizim yaptığımız değişiklikten haberi olmayacak her defasında sıfırlamak gerekecek, aslında mach3 kontolünde olsaydı daha iyi olacaktı neyse ...
Aynen oyle. neden 5 liraya bir usb gamepad alip bilgisayara baglayip oradan mach3 u de haberdar ederek kontrol etmiyorsunuz makinanizi ?

- - - Updated - - -

Aynen oyle. neden 5 liraya bir usb gamepad alip bilgisayara baglayip oradan mach3 u de haberdar ederek kontrol etmiyorsunuz makinanizi ?

Hocam Akıl akıldan üstündür, zaten maksat aynı, eğer böyle bir metod varsa söylemen iyi oldu. Lakin mach3'e nasıl usb'li game pad tanıtacağız ?
Yol göstere bilir misin ?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler