dvp14ss2 de frekans karsilastirma

avsaraga

Üye
Selam arkadaslar dvp14ss2 de sayici karsilastirmasi yapip iki sensorden gelen 5 hz ve 10 hz arasinda gelen sayma hizinin farkini dop ekranda nasil gosterebilirim. Daha once hep 1-0 ve zaman komutlariyla calisiyordum, bu ur bi calismaada ilk defa yapicam plc nasil bir sayici ve bu fark degerini dop eraninda nasil okutabilirim,
İlgilenen arkadaslara simdiden tesekkur ederim, saygilarimla

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

DOP ekranda gösterimi için herhangi bir D registerın değerini ekranda göstermekten farkı yoktur. (Element > Göster > Sayı Göster)
Bunun için temel seviyede DOP ekran kullanabiliyor olmanız yeterli.

Sayma hızlarının farkı için ise; çıkarma komutu(SUB) ile iki farklı D register içerisindeki değeri birbirinden çıkarmanız ve sonucu ekranda göstermeniz yeterli olacaktır.

Sensörlerin hız bilgilerinin elde edilmesi için ise; Sensorden gelen pulse bilgisinin hız olarak elde edilmesi için eğer çok hızlı ise (saniyede 1000 kez gelen pulse gibi) SPD komutu ile kullanmanız gerekecektir.
Ancak hızınız max. 10Hz ise (saniyede 10 kez gelen sinyal) max periyot 1000/10=100ms olacaktır. Bunu PLC'nin normal girişlerinden de algılatabilirsiniz.

Örneğin dijital girişi bir counter ile saydırıp, sayıcı değerini saniyede bir resetlerseniz saniyede gelen anlık pulse değeri (Hz) elde edersiniz. Elde ettiğiniz değerleri birbirinden çıkarma komutu ile çıkarıp farkını hesaplatabilirsiniz.

Mantığını anlamışsanız kolaylıkla da uygulayabilisiniz.

İyi çalışmalar.

Evet biraz anladim tesekkur ederim
Projeye tam olarak baslayayimda neticeyi yazarim yine, ben ayrica o degeri ekranda okuyup hemde benim belirledigim degerden arti veyaeksiyse onagore y1_2 gibi biri artiya digeri eksiye cikis verecek durumda calistirmam lazim, benim saydrmam gereken hz saniyede 5 hz maksimumdur, bunu normal girslerle okutabilirim dgrumu?
Saygilar

Sent from my HLV-T1001W using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Merhaba,

5Hz demek saniyede 5 adet sinyal gelmesidir.
1000/5=200ms peryodundadır. PLC normal girişleri ile okutabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Tesekkur ederim ben turkiyede degilim buralardada baya bi problem li bu konular tashkentte

Merhaba 200 ms ve saniyede bir sifirlama icin k registerini kaca ayalamam lazim iki ayri sayici saydiriyorum programda bunu nasil farkini cikarabilirim aceba, simdden tesekur ederim
Sagilar
Mehmet

İndiremiyorum o dosyayi, tmr her bir saniyede c counteri resetliycez dogru anlamismiyim?

Sub komuunda C0 la C1 farkini d olarakmi okutacaim? C yi timerle 1 sn de bir sifirliyorum

Merhaba,

Linkteki dosya indirilebilmektedir. Bir sorun yok.
İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

Çıkarma komutu "SUB <Çıkarılan> <Çıkan> <Sonuç>" şeklindedir.

İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri