Duvardaki Prizden Alev Çıkması - Kablo Yanığı

ottokhan

Üye
Merhabalar,

Atölyemde sanayi tipi kazanlı ütü var. Kazan yaklaşık 10 kw, ütüler ise 1 kw civarında, ütü yapılan taban ise 1.5kw civarında. Buhar verdiğinden dolayı taban ıslak kalmasın diye taban ısınıyor. Paskara deniyor tabana.

Yaklaşık 1 yıldır sorunsuz kullanıyorduk. Az önce Ütü ve tabanın takılı olduğu prizden ateş çıktı, prize takılı olan kablo 5-6 cm kadar eridi. Hemen yanında 3 tane şartel vardı. 1 tanesi attı direkt. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Tekrar yaşamak istemiyorum ancak sorunuda bilmiyorum, nasıl önlem alabilirim?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Geçenlerde elektrikçi gelip kontrol etmişti. Özellikle topraklamayı kontrol etti. Pazartesi günü iyi bir elektrikçi arayışına gireyim en iyisi. Peki hocam buradaki sorun nedir?

Geçenlerde elektrikçi gelip kontrol etmişti. Özellikle topraklamayı kontrol etti. Pazartesi günü iyi bir elektrikçi arayışına gireyim en iyisi. Peki hocam buradaki sorun nedir?
güzel insan burada bir değil birden fazla sorun olabilir. tam karşımızda bir çamaşırhane vardı, onlarda da böyle benzer bir sıkıntı oldu. çözümlerden sıralamaca ama kesinlikle budur diyemeyiz.
1- ütünün sürekli termostatta çalışması
2- ütü termostatının arızaya geçme durumu( termostat özelliğini yitirmeğe başlıyor sağlıklı çalışmıyor.)
3- uzun vadeli çalışma ortamında kablolara aşırı amper yüklenmesi. (kablolarınız standart dışı demiyorum, yorulma dediğimiz olay)
tavsiyeler= cihazlarınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırınız, bir de cihazlarınız (ütüleriniz) apartta beklemesin. aynı şekilde kazanlı ütünüzde kullanılmadığı zaman stand by yerine en düşük ayarda beklesin. 30 saniye 1 dakika size çok fazla bir şey kazandırmaz. kazandıran ekipmanların ve personelin uzun vadede kaliteli ve sağlıklı hizmet vermesidir. makineniz bile olsa en az saat başı mola verdirin, özellikle makinelerinize, sakın kapatmayın sadece iş yapmasın arada çok büyük fark var.

Elektrik kontagından yangın çıktı dedikleri olay tam da budur işte.
Bir senedir kullanıyorum dediginize göre kablo çaplarınız uygun oldugunu düşünüyorum.
Eger ısıtıcı cihazlarınızda herhangibir arıza yoksa; fiş ile prizin birbirine iyi temas saglayamadıgını bu sayede fiş ile priz arasında rezistans oluşmasından dolayı kablonun yandıgını düşünüyorum.
Ya fiş ile prizi degiştirin veya temas noktalarında oluşmuş oksitlenmeyi güzelce giderin.Ardından kabloları baglarken kablo papuçları sıktırarak vidaları oldukca kuvvetli bir şekilde sıktırın.Vidalardaki enküçük gevşeklik aynı şekilde kablolarda yanmaya sebebiyet verir.
Bu işin şakası olmaz belliki siz anlamıyorsunuz mümkünse piyasa elektrikçisi degil sanayi elektrikçisi çagırarak sorununuzu hallettirin.

güzel insan burada bir değil birden fazla sorun olabilir. tam karşımızda bir çamaşırhane vardı, onlarda da böyle benzer bir sıkıntı oldu. çözümlerden sıralamaca ama kesinlikle budur diyemeyiz.
1- ütünün sürekli termostatta çalışması
2- ütü termostatının arızaya geçme durumu( termostat özelliğini yitirmeğe başlıyor sağlıklı çalışmıyor.)
3- uzun vadeli çalışma ortamında kablolara aşırı amper yüklenmesi. (kablolarınız standart dışı demiyorum, yorulma dediğimiz olay)
tavsiyeler= cihazlarınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırınız, bir de cihazlarınız (ütüleriniz) apartta beklemesin. aynı şekilde kazanlı ütünüzde kullanılmadığı zaman stand by yerine en düşük ayarda beklesin. 30 saniye 1 dakika size çok fazla bir şey kazandırmaz. kazandıran ekipmanların ve personelin uzun vadede kaliteli ve sağlıklı hizmet vermesidir. makineniz bile olsa en az saat başı mola verdirin, özellikle makinelerinize, sakın kapatmayın sadece iş yapmasın arada çok büyük fark var.
Ustam bende makine mühendisiyim, bir süre periyodik kontroldeydim. O yüzden çok dikkat ediyorum.

Bir arıza yok, termostat yeni değiştirdim sayılır. Aşırı amper yüklemesi olabilir mi bilmiyorum ama önceden 5-6 saat açık kaldığı çok oluyordu. Şimdi 1 saat sorna böyle oldu. Elektrik tesisatını döşetirken, ustaya söylemiştim, o da özellikle kalın kablo kullandım dedi. Aslında uzun süredir sorun yoktu. Bundan önceki ütünün rölesi yandı daha sonra yeni model bir ütü aldım.

Kazanda ayar yok ustam maalesef. En başta ayarlanıyor 3.5 bar basınca, start verince 3.5 bar a gelene kadar, en başta su çekiyor sonra ısıtma devreye giriyor. 3.5 bar görünce ısıtıcı kapatıyor. Ütüyü kullandıkça basınç düşüyor, ısıtıcı devreye girip çıkıyor. Bazı atölyelerde kırışıklık açılsın diye 3.5 bar değilde 5 bar ayarlıyorlar ama bizim emniyet valfi bile 4 ya da 5 bar.

Mola verince kazanı kapatmıyoruz, ütüyü ve paskara (alt tabla) kapatıyoruz. Ütüyü aldığım ustalara söyleyeceğim ama haftaya gelirler en erken, o zamana kadar ütü paket bölümünü kapattım. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Elektrik kontagından yangın çıktı dedikleri olay tam da budur işte.
Bir senedir kullanıyorum dediginize göre kablo çaplarınız uygun oldugunu düşünüyorum.
Eger ısıtıcı cihazlarınızda herhangibir arıza yoksa; fiş ile prizin birbirine iyi temas saglayamadıgını bu sayede fiş ile priz arasında rezistans oluşmasından dolayı kablonun yandıgını düşünüyorum.
Ya fiş ile prizi degiştirin veya temas noktalarında oluşmuş oksitlenmeyi güzelce giderin.Ardından kabloları baglarken kablo papuçları sıktırarak vidaları oldukca kuvvetli bir şekilde sıktırın.Vidalardaki enküçük gevşeklik aynı şekilde kablolarda yanmaya sebebiyet verir.
Bu işin şakası olmaz belliki siz anlamıyorsunuz mümkünse piyasa elektrikçisi degil sanayi elektrikçisi çagırarak sorununuzu hallettirin.
Elektrik işinden anlamıyorum. Ama gelen kişiler, bakımını yapan kişilere özellikle söylüyordum gevşek bağlantıyı. Hatta fişi prize onlar taktı, bir daha hiç çıkarmadık. Acaba oksitlenmiş olabilir mi?

Bu sorunu şu şekilde çözdük,

Sigortadan priz çekmiştik, kazan için direkt kablo çekmiştik. Prizde sorun oldu hatta boşken bile patladı, alev aldı eridi. Prizi iptal ettik. Sigortadan direkt kablo çektik. Aslında bu tesisatlar hep bu şekidle oluyormuş. Vakit ayırıp cevap yazan herkese teşekkür ederim.

sorunun çözümünü paylaştığınız için teşekkür ederiz. aslında prizlerin yanmaması lazım. aklıma gelen standart priz kullanmaktan kaynaklı olabilir. aşağıdaki linkleri incelerseniz prizler konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. sadece tavsiyedir seçmek ve uygulamak size kalmış.
https://www.elektrikdeposu.com/kategori/sanayi-tipi-prizler
https://www.bemis.com.tr/karavan-tipi-urunler
https://www.e-dundar.com/kategori/sanayi-tipi-kaucuk-fis-ve-grup-prizler
https://www.mutel.com.tr/sanayi-tipi-fis-ve-prizler

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular