Dondurma dolabı

tamiri

Üye
Selam arkadaşlar birtane dondurma dolabı var eksi 18 dereceye düşmüyor eksi 7 en gazla 8 düşüyor fan petekleri temizledim Thermostatı degiştirdim biraz gaz doldurdum yinede inmiyor
Bir yardımcı olursan sevinirim

Gaz eklemekle hata etmişsin. Eğer net bir çözüm tavsiyesi istersen, dolabın etiketini, çektiği akımı evap sıcaklığı, kondanser sıcaklığı çalıştığı ortam sıcaklığı voltajı dönüş basıncını hangi gazla çalıştığını kılcallımı yoksa exp valflimi üzerindeki kompresör etiketini yaşadığın yeri birde dolabın çalıştığı ortamın resmini gönder. Bu arada soğutma makinalarında sanıldığından çok daha fazla parametre bulunur. Öyle hemen ezbere termostat değiştirip gaz ekleyerek sistem nornale dönmez. Dönse bile mutlaka tekrardan dengesi bozulur.

Malesef öyle bir etiket yok r290 Gaz la çalışıyor Kompressor çok soguk çalışıyor

Drayeri sök ve servis emiş borusunun ucuna siboplu boru kaynat. Kompresörü çalıştırarak (servis emiş borusundan hava alması sağlanarak) drayer girişine giren boruya parmağını bastırarak kompresör basıncını kontrol et (yüksek basınç gösteren manometre ile en az 25 bar görebilirsen kesin sağlamdır) ve kondanserdeki yağı pisliği dışarıya atmasını sağla. 20 saniye içinde parmağını tutamıyorsan kompresör sağlam denebilir. Yeni bir drayer kaynat ve en az 40dk boyunca vakumla. Gramajında gaz ver. Senin bahsettiğin reyon muhtemelen algida için üretilen uğur marka reyonlardan. Yada italyan isa ve ifi ninde 290 gazlı reyonlarından olabilir. 290 gaz davranışı dönüş basıncına göre yanıltabilir. Gaz tüpünü şarj boyunca ters tutmalı ve şarjdan önce çalkalamalısın. Eğer kompresör çalışıyorken dönüş basıncı 10 psi üstündeyse kompresör sibopları kaçırıyordur. Gaz şarjından sonra İlk çalıştırmada ortam 25 derece altında ise ve drayere kadar ısınıyorsa gaz fazladır zaten bunu dönüş karlayınca da anlarsın. Sakın fazla gazı vakumla yada servis borusu sibobunu dışarıya atma. Gazın karışım oranı değişirse performans düşer. 290 harici bir gaz kullanırsan da sezon bitmeden kompresör değiştirmen gerekebilir.

Yardımlarınız için teşekkürler
Bir kaç gün önce bir Barometere ile baktıgımızda çok yüksek barla çalışıyordu barını 1.5 şe düşürdük o sırada eksi 18c ye o düşürdük o bugün tekrar baktıgımızda 13c dereceye inmiş Kompressor emiş hortumu çok donmuş diger gayet düşük sıcak normal gibi fazla bir ısınma yok bar 1.5 bu normalmı yoksa hala bir sorun varmı dondurmalar tam olarak donmuyor

Gazı tamamen boşaltıp güzel bir vakum yapmadan performans bekleme. Bir önceki yazdıklarımı harfi gözlemleyerek uygula. İşin sağlam olmasından ziyade mesleki açıdan çok şey öğreneceksin

Yardımlarınız için teşekkürler
Ustam ayrıca bir sorunum daha var
Dezgah altı derin dondurucu üç kapılı eksi dereceye indikten sonra çok aşırı buzlanıyor gazını doldurdum 1.5 bara ayarladım belli bir dereceye gelince ısıtıcı devreye giriyor
Bu neden olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri