Doğru topraklama nasıl yapılır

Herkese merhabalar. Daha önce de trafo ile müzik aletlerimde olan sorunları çözmeyi denedim ama olmadı buna istinaden bazı ölçümler yaptık ve binada (yeni bina) topraklama olmasına rağmen müzik aletleri için olması gereken seviyede olmadığını fark ettik. Eve gelen elektrikte yüksek değerde emi var hiç bir filtre bunu tam olarak çözemedi ve topraklamada sadece temel görevini yerine getirebilecek güçte oldugu için açıkçası hassas aletlerde sorun yaratıyor. Bende yeni bir topraklama yaptırmak istiyorum. 2.5 metre 2 veya 3 adet bakır çubuk ve çokça Gem tozu ile iyice derine gömerek bunu yapabileceğini söyleyen bir elektrik mühendisi tanidigimda mevcut. Ancak bir kaç hususta aklımda soru işaretleri var ve Bunlarla ilgili siz değerli üstadlarin yardımına ihtiyacım var.
1- Bir yıllık modern ve yeni bir binada bina temelinden çekilmiş galvaniz topraklama sağlıksız olabilir mi. Yada empedansı hassa cihazlar için gereken değerde olmayabilir mi ?
2- Bina girişindeki topraklama barasini kontrol ettik. Galvaniz bir demir sac gibi birşeyden temelden beton içersinde bina ana elektrik hattına geliyor topraklama. Bu galvaniz olan ve bina elektrik panosuna gelen parça baya tozlanmış. Hatta eski beton tozlari üzerinde mevcut. Öncelikle bana göre bu sağlıksız bir yöntem ama sizin fikrinizi çok merak ediyorum. Birde bu tozlar sorun yasamama sebep oluyor olabilir mi. O parçayı temizlemek ise yarar mı?
3- Elektrik yönetmeliğinde binada bir daireye ayrı toprak hattı cekilmemeli. Eğer topraklama sorunu var ise bunu binada toprak espotansiyel barasina binanın mevcut topraklama sistemine bağlayarak güçlendirme şeklinde olması gerektiği gibi birşeyler yazıyor. Yani ben evime topraklama cektirebilirim. Ancak yönetmeliklere uygun değilse (binada doğal gazda var ayrica) ve birgün bir sorun olursa açıkçası bununla ilgili mahkemelik olmak istemem. Evime ayrı bir toprak hattı cektirebilirmiyim. Bu kanunen uygunmu Yoksa illa harici topraklamayi binanın mevcut toprağına topraklama barasindan bağlayarak birleştirmek mi lazım?
Bu soruların cevaplarını açıksasi merakla bekliyorum ve burdan edinecegim fikre göre hareket edicem. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sami İnci üstad topraklama konusunda harika bilgiler yazacaktır bu sayfaya;
Müzik aletleri için topraklama değerinin olması gereken değerde olmadığını ; kesin doğru ölçememiş olabilir misiniz ? Uzmanı sizsiniz, Müzik aletlerinizi topraklaması size uygun yeterli bir mekanda denediniz mi ?

Sami İnci üstad topraklama konusunda harika bilgiler yazacaktır bu sayfaya;
Müzik aletleri için topraklama değerinin olması gereken değerde olmadığını ; kesin doğru ölçememiş olabilir misiniz ? Uzmanı sizsiniz, Müzik aletlerinizi topraklaması size uygun yeterli bir mekanda denediniz mi ?
Hocam başka yerde denedim evet sorunsuz calisiyodu orda. Eski evim eskiydi ama altında Bosch bayi vardı onlar çok iyi bir Topraklama yaptırmıştı binaya orda süper çalışıyodu müzik aletlerim. Suanki evimi en son megerle ölçtüklerinde topraklama kötü değil ama sadece korur. Bilgisayar müzik aletleri gibi hassas cihazlar için biraz sorun yapabilir tam ideal değil dediler. Sanırım temel bina topraklamasi galvaniz ve bakır kadar performans vermiyor. Birde işçilik kalitesi düşük sanırım bunu bina elektriğini döşeyenlerin yaptığı işi görünce açıkçası anlamıştım demiyim kimseye iftira etmiyim ama gerçekten salla geç şeklinde çalışıyorlardı. Ben en azından bunu anladim. Açıkçası ben elektrik ile çok ilgili değildim bu süreçte biseyler öğrendim yani öğrenmekte değil işte araştırma diyim :) Tam olarak sorun nerde halen emin değilim ama butün göstergeler topraklamada birleşiyor. Değer vermem gerekirse nötr toprak arası 1v ve altı değerler görünce fark hissediyorum müzik aletlerimde hemde baya fazla fark. Ancak sabah saatlerinde bu değerleri görüyorum. Sabah saat 10-11 gibi 2v ve öğleden sonra 3-6v arası değişiyor nötr toprak arası voltaj ve o voltaj yujseldikce benim duyduğum ses igrenclesmeye başlıyor. Ben cevabınız için teşekkür ederim. Sami İnci hocamın cevaplarinida merakla beklemekteyim

Son düzenleme:
Nötr-Toprak arasındaki voltajın değişken-
lik göstermesi,şebekeden kaynaklanan bir
husustur.Bunu değiştirmek için 50 tanede
çubuk çaksanız bu rakamı değiştiremezsi-
niz.Evde trifaze enerji varsa,ihtiyaç güçte
380 / 220 izole trafo kullanmak çözüm ol-
ması gerekir.Trifaze enerji yoksa,monofa
ze 220 / 220 izolasyon trafosuda denene-
bilir ! Online tip UPS de , bence sorunu
çözmeli.

Nötr-Toprak arasındaki voltajın değişken-
lik göstermesi,şebekeden kaynaklanan bir
husustur.Bunu değiştirmek için 50 tanede
çubuk çaksanız bu rakamı değiştiremezsi-
niz.Evde trifaze enerji varsa,ihtiyaç güçte
380 / 220 izole trafo kullanmak çözüm ol-
ması gerekir.Trifaze enerji yoksa,monofa
ze 220 / 220 izolasyon trafosuda denene-
bilir ! Online tip UPS de , bence sorunu
çözmeli.
Hocam bilgiler ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle trafom var ancak sanırım tek fazlı ama ev 3 fazlı. Trafonun içinin resmini paylaşıcam belki dediğiniz işlemi yapabiliriz onla. Bu dediğinize özellikle bakicam. Şöyle bir durum var ama bir arkadaşım 2 tane 3 metrelik bakır çubuk ve yaklaşık 30kg gem tozu kullanarak çözdü benzer sorunu. Baya derine sağlam bir topraklama yaptılar. Ben yinede en son çare onu gordugum için biraz başka şeylerede odaklandim. Belki nötr topraktaki bu değişim değildir asıl sorun gerçekten bilmiyorum bunu tam olarak sadece ben amatörce ancak bunu ölçebildim dinlediğim müziğin hissiyatina etki eden. Yani bir örneği olduğu için ben topraklama yaptircam bir şekilde. Sizden ricam müsait olursanız konu başında sormuş olduğum 3 soru var. Açıkçası bunların cevabı bana gerçekten çok lazım. Sonradan yazdıklarım sanırım az kafa karıştırdı kusura bakmayın.

Şebekeden elektrik aldığınız sürece,nötr /
toprak arası gerilimini hiçbir zaman kont-
rol edemezsiniz ! Şebeke yükündeki den-
gesizlik nedeniyle,bu rakam her saniye ba-
şı ! değişir.
yıldız noktası (nötr) topraklan mıyor mu ? Bu durumda nötr ile toprak arasındaki voltaj nasıl değişiyor ?

Aslında ben konu mesajında sorduğum üç soru var ve bunlara bağlı olarak birseyler yaptircam. Keşke o sorulara cevap alabilsem. Diğer seçenekleri illaki değerlendirecem ve çok teşekkür ederim öneriler için bunlar bulunmaz bilgiler ama öncelikle topraklama ile ilgili sorularıma cevap almak isterdim

yıldız noktası (nötr) topraklan mıyor mu ? Bu durumda nötr ile toprak arasındaki voltaj nasıl değişiyor ?

Sn.toyer hoşgeldiniz.Uzunca bir süredir
görünmüyordunuz.Bu konu daha önce
çok konuşulmuştu.Fazların dengesiz yük-
lemmesi nedeniyle,biliyorsunuz,nört kay-
ması dediğimiz olay olur.Bahsettiğimiz
olay budur.Nusret hocanın kitabı ekde.

Ekli dosyalar

• T.İriz Doğru-Yanlış.pdf
    148.6 KB · Görüntüleme: 37
  • Nusret Alperöz.jpg
    Nusret Alperöz.jpg
    291.6 KB · Görüntüleme: 51