Bilgisayarda periyodik olarak biriken güçlü statik elektrik

Pckopat12

Üye
Selamlar. Öncelikle forumda yeniyim. Yanlış yere bu konuyu açıyorsam özür dilerim.

Enteresan bir sorunla karşı karşıyayım. Bir PC, iki adet referans monitörü, bir adet subwoofer, harici ses kartı, tüplü preamp, monitör kontrolcüsü ve kulaklık amfisi içeren bir stüdyo sistemim var. Cihazlardan birinde mi yoksa toprak hattında mi sorun olduğunu uzun uğraşlara rağmen anlayamadım.

Yaklaşık on dakika aralıklarla cihazlarda yoğun miktarda statik elektrik birikiyor. Dokunduğumda (bazen yalıtkan buton başlıklarından bile) çarpıyor. Bu periyot içinde tekrar dokunduğumda veya kontrol kalemi ile ölçümde herhangi bir şey görünmüyor. Yaklaşık on dakika sonra yük tekrar birikiyor. Eğer ben bir şekilde temas etmezsem kendi kendine deşarj oluyor. Bu sırada hoparlörlerden çıtlama sesi geliyor.

Binada topraklama yoktu. Ben işyeri tadilatı sırasında yaklaşık 1.5 metre derinliğe (zemine beton atılması sırasında) bakır çubuk yerleştirdim ve bunu sisteme bağladım. Bu bağlantıyı kestigimde şaselerde kontrol kalemi yanıyor. Fakat normal şartlarda bu bağlantı bağlı durumda. Alternatif olarak toprak hattını nötre verip denedim. Değişen bir şey olmuyor.

Son düzenleme:
Bence statik elektrik sizin vücudunuzda birikiyor,toprağa değince çıt çarpıyor.

Ayakkabılardan,giysiden olabilir.
Bugün ölçü aletini kısa devre olunca öten moda alıp bazı cihazların şaselerini ölçtüm. Hoparlör şaseleri ve preamp gibi cihazlarda doğrudan kısa devrede görünen ile farklı bir ohm değeri gördüm. Bu cihazların şaselerini birbirine kablolarla bağladım. Ohm değeri doğrudan kısa devre ile aynı seviyeye geldi. Şu anda bir şey yok gibi görünüyor. Cihazlardan birindeki bir şase hatası buna sebep oluyor olamaz mı? Elektro statik olduğunu düşünürsek kendimi topraklamak için ne yapmalıyım? Mesela tüm duvarlarda yalıtkan yalıtım malzemesi var. Parkelerin altındaki karkaslar da lastik takozlar üzerinde duruyor ve yerden 10 cm yüksek. Yine parke altında membran var.

Bilgisayar başında oturduğunuz sandalye ve elbiselerinizi değiştirip deneyin. Odaya nemlendirmek için cihazda kullanabilirsiniz.

Bu kadar yalıtımda iyi değil...:)

Muhtemelen yalıtım malzemeleride bu işin içinde.

Ayağınız çıplak ve üzerinizde sentetik olmayan pamuklu elbiseler ile bir deneyin bakalım tekrar oluşacak mı?

Vücuttaki elekriklenmeler genellikle sinir sistemine bağlı meydana gelir; aşırı stres altında kalma, duygusal değişiklikler gibi. Öte yandan giydiğimiz plastik takı ve kıyafetlerde vücudumuzda biriken statik enerjiye sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda kullandığınız kontrol kalemi yanması şaşırtıcı değildir. Bu durumda sağlık ve iş güvenliği için antistatik bileklikler tercih edilebilir. Sonradan yapılan topraklamalar ve özellikle sizin bireysel yaptığınız topraklama pek sağlıklı olmayabilir.

Vücuttaki elekriklenmeler genellikle sinir sistemine bağlı meydana gelir; aşırı stres altında kalma, duygusal değişiklikler gibi. Öte yandan giydiğimiz plastik takı ve kıyafetlerde vücudumuzda biriken statik enerjiye sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda kullandığınız kontrol kalemi yanması şaşırtıcı değildir. Bu durumda sağlık ve iş güvenliği için antistatik bileklikler tercih edilebilir. Sonradan yapılan topraklamalar ve özellikle sizin bireysel yaptığınız topraklama pek sağlıklı olmayabilir.
Bugün YouTube üzerinde gördüğüm şekilde avometre ile toprak bağlantısını ölçtüm. Torpak ve nötr arasında tam olarak 1.3 volt var. Bu iyi mi bilmiyorum. Arkadaşı yanıma oturttum her defasında belirli aralıklarla dokunmasına rağmen kesinlikle çarpılmadı. Ben her zamanki gibi çarpılıyorum. Sonra aklıma şöyle bir şey geldi. Daha önce periyodik aralıklarla cihazlarda çıtlama sesi duyduğumdan bahsetmiştim. Bu çıtlama ben dokununca da geliyor. Hiçbir şeye temas etmeyip bekledim ve ses yine geldi. Fakat arkadaş yine çarpılmıyor. Ben dokunduğum zaman ise ilk anda monitör korumaya geçiyor şok etkisiyle. İkinci dokunuşta hiçbir şey yok. Oturduğum koltuk veya benim vücudum bu kadar yoğun elektrik üretebilir mi bilmiyorum. Belki çıtlama sesine neden olan ikinci bir etken daha vardır. Acaba kullandığım herhangi bir cihazda bir devre elemanı şasede elektrik birikmesine falan neden oluyor olabilir mi?
Bu kadar yalıtımda iyi değil...:)

Muhtemelen yalıtım malzemeleride bu işin içinde.

Ayağınız çıplak ve üzerinizde sentetik olmayan pamuklu elbiseler ile bir deneyin bakalım tekrar oluşacak mı?
Bugün bunu da deneyeceğim. Hatta koltuğu da değiştireceğim

Bugün YouTube üzerinde gördüğüm şekilde avometre ile toprak bağlantısını ölçtüm. Torpak ve nötr arasında tam olarak 1.3 volt var. Bu iyi mi bilmiyorum. Arkadaşı yanıma oturttum her defasında belirli aralıklarla dokunmasına rağmen kesinlikle çarpılmadı. Ben her zamanki gibi çarpılıyorum. Sonra aklıma şöyle bir şey geldi. Daha önce periyodik aralıklarla cihazlarda çıtlama sesi duyduğumdan bahsetmiştim. Bu çıtlama ben dokununca da geliyor. Hiçbir şeye temas etmeyip bekledim ve ses yine geldi. Fakat arkadaş yine çarpılmıyor. Ben dokunduğum zaman ise ilk anda monitör korumaya geçiyor şok etkisiyle. İkinci dokunuşta hiçbir şey yok. Oturduğum koltuk veya benim vücudum bu kadar yoğun elektrik üretebilir mi bilmiyorum. Belki çıtlama sesine neden olan ikinci bir etken daha vardır. Acaba kullandığım herhangi bir cihazda bir devre elemanı şasede elektrik birikmesine falan neden oluyor olabilir mi?

Bugün bunu da deneyeceğim. Hatta koltuğu da değiştireceğim
Bu şekilde statik elektrik birikmesinde cihazlarınız açılmayabilir bu durumlarla eski nesil dekstop anakartların RAM'lerinde karşılaşılıyor. Periyodik aralıklarla gerçekleşmesi belirli bir yük yoğunluğu biriktiğinde deşarj olması olarak açıklanabilir. Kablosuz çalışan cihazlarınız (modem veya yükseltici gibi) elektromanyetik girişimlere sebep oluyor olabilir. Bu cihazları kapatarak veya bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırıp deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri