Doğru Akım ve Devre Analizi

çok kolay arkadaşlar sağolun

Önce kendine sor neden anlayamıyorum diye eminim cevabını bulucaksın.Dersindede başarılı olucaksın.Ama önce pskolojikmi yoksa çevresel faktörlermi senin dersi anlamanı engelliyor bunu bulman lazım.Kaynaklara bakmak size o derte başarı getirmez çünkü.

burdan size tane tane nasıl doğru akım anlatabiliriz acaba varmı bildiğin bi yöntem.

Doğru akımın sürekli hal durumu için konuşursak geçici hal durumuna göre kolaydır. Yalnız geçici halde işin içine zamana bağlı türev ve integralli denklemler girdiği için biraz daha karmaşıktır. Bobin ve kondansatörün geçici hal davranışlarını iyi öğrenirsen çok zorlanmazsın.

Paralel kollarda gerilim seri kollarda akım eşit olur.İşin temeli burada yatıyor bunu iyi anlayıp formülleride öğrenirsen yarısını anlamış olursun.

Burada anlatmak biraz zahmetli bir iş.Matematikle aranız iyi ise biraz daha uğraşmanız sonucunda anlayacağınızdan eminim.Bu devrelerde birinci dereceden iki bilinmeyenli denklem kullanılır genelde.

zaten dada matematik işi matematikten anlasam sorun kalmicak, yani denklemi kuruyorum oraya kadar tamam ama denklemi çözemiyorum

Denklemi oluşturalım;

fz1ub.gif

VA=(R1+R2)xIa+R2xIb

VB=R2xIa+(R2+R3)xIb

bu değerleri yerine oturt Ia ve Ib yi bulduktan sonraki çözüm şöyle;

Ia=I1 Ib=I2 Ia+Ib=I3

V1=I1xR1 V2=I2xR2 V3=I3xR3

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978