diyotlar yardım

selam arkadaşlar bu diyotlardan hangilerinin iletimde olduğunu çözemedim.

İlk İkisi ters polarma zaten iletimde değil. iki yerden enerji verilmiş. Diyotun özellikleri belli anottan (+) gelecek katottan (-) gerilim gelcek.

burada

devre 1 : anottan -5V ile (-) gerilim gelmiş, katottan +3V ile (+) gelmiş. Yani tersi
olmuş diyot 1 iletimde değil.

devre 2 : buradada aynı anota (-) gerilim katota (+) gerilim gelmiş iletimde olmaz.

devre 3 : katota (-) gerilim gelmiş burada doğru ancak anot'a (+) gerilim gelmesi gerekir toprağa bağlamış bunu çözemedim.

devre 4 : anot'a (+) gerilim gelmiş doğru ama sonra katota'da (+) gerilim gelmiş iletimde olurmu çözemedim.

Şimdi arkadaşlar ilk ikisi ters zaten iletmez diye düşünüyorum. üçüncüde katota doğru gerilim gelmiş ama anot bölümü toprak , dördüncüde de anot (+) gerilim doğru ama katota'da + gerilim gelmiş.

Şimdi bunlardan hangileri iletimdedir arkadaşlar düşüncelerinizi almak istiyorum. 3 VE 4 'de çözemedim takıldım. 1 ve 2 deki düşüncelerim doğru sanırım. Yardımcı olursanız çok makbule geçer arkadaşlar.

ilk iki devre için düşündüğün doğru. 3. ve 4. devreler için giriş voltajı 0 dan büyük olmalıdır bu nedenle 3. devredeki diyot iletime geçmezken 4 iletimde olacaktır.

Diyod un iletime geçmesi için anot voltajının katod a göre pazitif olmasıdır. sadece 3.cu çizimdeki diyot iletimde olur.....

ilk iki devre için düşündüğün doğru. 3. ve 4. devreler için giriş voltajı 0 dan büyük olmalıdır bu nedenle 3. devredeki diyot iletime geçmezken 4 iletimde olacaktır.

Tam tersi doğru.

3. devrede anot'taki gerilim(0volt) katoda göre(-8Volt) +8V'tur, o yüzden 3. çizimdeki diyot iletimdedir.

4. devrede ise diyot yalıtımdadır çünkü anot katoda göre - durumda.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri