12 volt regülatör by-pass devresi

Akü koruma devrelerini incelediğimde, adı üzerinde basit devreler olunca çok da hassasiyet olmadığını gördüm. Bu arada şöyle bir devreye denk geldim;
Resetlemekten bahsetmiş yazar, acaba röle takılı mı kalıyor tam anlayamadım?

Yarın eksik elemanları alıp denemek istiyorum. Şansa yakınımda elektronik devre elemanları satan bir dükkan var.;)

Reset derken devre giriştir ile gerçekleştirilmiş.

Senaryoda bu giris gerilimini takip eder. Voltaj ayarlanan değerin uzerine cikinca roleyi çektirir. Röle tiristor ile devreye girer. Tiristor ise dc voltajda enerjisi kesilmeden yalitima geçmez. Çokta istediğiniz devre gibi degil.

Arkadaşlar röle ile birlikte beş adet elemandan oluşan devreyi kurdum ve çalıştırdım. Trimpot ile üst voltaj sınırı da ayarlanabilirken, 12 volt ve altına düşünce 3.6 volt'a kadar röleyi bırakmıyor. Devrede röle bobin etkisini yok etmek için röle bobin uçlarına bir adet ters diyot bağladım yine de çözüm olmadı.
1602162044354.png

Aslında yapmak istediğim 11.5-15 volt aralığını 4-5A gücünde 12 volt'a regüle etmek. Herhangi bir başka önerisi olan var mı?

Son düzenleme:
tiristörlü devrelerde tristörün yalıtıma geçmesi için besleme voltajının kesilmesi lazım.

İstediğiniz özellik tiristör ile olmaz. Bir önceki mesajımda da belirtmiştim.
Burada tiristörün nasıl kapatılacağını anlatıyor. iki yöntem var.

1602163258931.png

tiristörlü devrelerde tristörün yalıtıma geçmesi için besleme voltajının kesilmesi lazım.

İstediğiniz özellik tiristör ile olmaz. Bir önceki mesajımda da belirtmiştim.
Burada tiristörün nasıl kapatılacağını anlatıyor. iki yöntem var.

Ekli dosyayı görüntüle 67917
Aynen, tristör mantığını atlamışım.:(

Bunun bir de akü koruma devresi şeklinde ters çalışanı gerekiyor.

Şu devre nasıl? Burada opamp ile karşılaştırıcı yapılmış. Alttaki devre üstteki devrenin değiştirilmiş hali girişteki rv2 potu takılmayacak. Test için kullanılmış.

1602163987639.png

1602164003801.png

@serkan_48, daha komplike bir devre yerine olayı daha basite indirgemek istiyorum. Bu tür devreler şarjı da içerdiğinden hem külfetli hem gereksiz geliyor. Benim sadece 13 volt'a çıktığımda çekilen, 12 volt ve altına düşünce ise bırakan bir röleyi besleme devresine ihtiyacım var. Yani solar şarj cihazından 12V diye gelen gerilim yukarıda bahsettiğim gibi aşırı şarj durumunda 14-15 volt'lara çıkıyor. Ben de doğrudan bu çıkışı kullandığımdan bağlı cihazları koruma amaçlı araya gerekli akımı kaldıracak paralel LM7812 regülatör gireceğim. Röle bu entegreyi 12.5-13 volt arasında devreye alırken 12 volt ve altında devreden çıkaracak.

Sorunun üzerinden epeyce zaman geçse de çözümü paylaşmak isterim. Solar Şarj cihazı çıkışına bir adet buck/boost dc-dc regülatör ilave ederek çıkışını dc 12 volt'a ayarladım. Artık gündüz güneşte yükselen volt sorun olmuyor. Yalnız daha ucuz bir çözüm bulabilirsem onu denemek isterim. Çünkü başka amaçla, ayarlı güç kaynağı olarak kullanmak üzere aldığım D3806 ayarlı regülatörü oraya taktım. LM2577-LM2596 tabanlı regülatör modülleri var fakat akım değerleri düşük kalıyor.

Sorunun üzerinden epeyce zaman geçse de çözümü paylaşmak isterim. Solar Şarj cihazı çıkışına bir adet buck/boost dc-dc regülatör ilave ederek çıkışını dc 12 volt'a ayarladım. Artık gündüz güneşte yükselen volt sorun olmuyor. Yalnız daha ucuz bir çözüm bulabilirsem onu denemek isterim. Çünkü başka amaçla, ayarlı güç kaynağı olarak kullanmak üzere aldığım D3806 ayarlı regülatörü oraya taktım. LM2577-LM2596 tabanlı regülatör modülleri var fakat akım değerleri düşük kalıyor.
https://320volt.com/lm2576-lm2575-cikis-gucunu-yukseltme-mosfet-5a-8a/
Linkteki devre mantığı ile akımı yükselte bilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri