Diyot testi

esnaf42

Üye
Dijital multimetre ile birkaç adet diyot test ettim. Diyot testi kademesinde + prob ucu p tarafta iken normal voltaj değeri veriyor(0.6 V). Ohm kademesinde ise tuhaf sonuç veriyor. + prob ucu p tarafında iken sonsuz direnç, - prob ucu p tarafında iken makul direnç ölçüyor. Bu nasıl oluyor? + prob ucu p tarafında iken diyot doğru polarımdadır, fakat niye sonsuz direnç gösteriyor?

P ucu yerine diyot uçlarını anot-katod diye adlandırsanız daha açık olurdu. Ama zaten diyot ölçümünü ohm kademesinde yapamazsınız. Diyot kademesinde iken silisyum diyotta 0.6v civarı bir iletim gerilimi görüyorsanız diyot sağlamdır.

Diyot kademesinde bir yonde 0.7 volt civarinda iletim voltajini gormenkz diger yonde voltaj gormemeniz gerekir.

Iki yonde gormeniz o diyotun sorunlu olduguna isarettir.

analog ölçü aleti kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

P ucu yerine diyot uçlarını anot-katod diye adlandırsanız daha açık olurdu. Ama zaten diyot ölçümünü ohm kademesinde yapamazsınız. Diyot kademesinde iken silisyum diyotta 0.6v civarı bir iletim gerilimi görüyorsanız diyot sağlamdır.

Multimetre Ohm kademesinde muayyen bir voltaj tatbik etmiyor mu? Bu kademede doğru polarımda düşük bir direnç ölçmesi gerekmiyor mu? Multimetremin pili 9V. Transistörlerde emitter ve kolektörün tespiti birçok güvenilir kaynakta direnç ölçümü ile yapılmaktadır. Transistör ölçümlerinde emitter-base ve kolektör-base diyot olarak davranır ve bu şekilde emitter ve kolektör tayin edilir. Ohm kademesinde doğru polarımda hem emitter-base hem de kolektör-base makul direnç gösterir. Fakat, diyot ölçümünü Ohm kademesinde niçin yapamıyoruz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,194
Son üye
akocatas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri