Bidirectional TVS diyot sağlamlık kontrolü

bagztov

Üye
Herkese merhaba, iyi forumlar dilerim.
Elimde 1.5KE diyot var ancak üzerinde katot çizgisi yok. Datasheet dosyasını incelediğimde iki çeşit olduğunu gördüm. Birisi Unidirectional birisi Bidirectional. Unidirectional normal diyot gibi katot çizgisi var ancak bendeki Bidirectional.
Bu diyotun sağlamlık kontrolü veya testi nasıl yapılır? Ölçü aleti her iki yönde de "1" gösteriyor herhangi bir değer yok.
Sembolü iki diyotun katot uçları birleştirilmiş gibi.
Araştırmalarıma göre bu TVS diyotlar yükleri ani voltaj ve akım piklerinden koruma amaçlı kullanılıyormuş.
Tekrardan herkese iyi forumlar, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• Bi-directional-TVS-Diode-Symbol.png
    Bi-directional-TVS-Diode-Symbol.png
    3 KB · Görüntüleme: 8
Güç kaynağının örneğin 50mA gibi bir değere ayarlayın (fazlası TVS diyotu ısınmasına ve bozulmasına neden olabilir). TVS diyotu ters polarma altında bağladıktan sonra voltajı yavaşça 12volta kadar arttırın. 12 volta yaklaştığınızda TVS diyotu akım geçirmeye başlayacaktır (50mA’e ayarlamıştık). Ardından tekrar düşürmeye başlayın 12voltun biraz altında akım geçişi olmaması gerekir. Bu şekilde davranan bir TVS diyot sağlamdır.

Güç kaynağının örneğin 50mA gibi bir değere ayarlayın (fazlası TVS diyotu ısınmasına ve bozulmasına neden olabilir). TVS diyotu ters polarma altında bağladıktan sonra voltajı yavaşça 12volta kadar arttırın. 12 volta yaklaştığınızda TVS diyotu akım geçirmeye başlayacaktır (50mA’e ayarlamıştık). Ardından tekrar düşürmeye başlayın 12voltun biraz altında akım geçişi olmaması gerekir. Bu şekilde davranan bir TVS diyot sağlamdır.
Cevap verdiğiniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Ters polarma altında bağlayın yazmışsınız ancak Bidirectional tvs diyotta polariteye neye göre karar vereceğim? Unidirectional gibi katot çizgisi yok. Ayrıca yaptığım araştırmalar sonucunda Unidirectional tvs diyot ölçü aletiyle tıpkı normal diyot gibi davranırken Bidirectional iki yönde de açık devre gösteriyor. Yazdığınız bilgilere ilave olarak bulunsun belki birine lazım olur diye yazıyorum. Tekrardan teşekkürler

Cevap verdiğiniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Ters polarma altında bağlayın yazmışsınız ancak Bidirectional tvs diyotta polariteye neye göre karar vereceğim? Unidirectional gibi katot çizgisi yok. Ayrıca yaptığım araştırmalar sonucunda Unidirectional tvs diyot ölçü aletiyle tıpkı normal diyot gibi davranırken Bidirectional iki yönde de açık devre gösteriyor. Yazdığınız bilgilere ilave olarak bulunsun belki birine lazım olur diye yazıyorum. Tekrardan teşekkürler
be ölçerken 00.01 mA veriyorum ve voltajı artırıyorum ister iki yön ister tekyön voltaj geçirmeye başladığı an kaç voltluk tvs olduğunu anlıyorum iki yönlüde direç kademesinde değer göstermez eğer gösteriyorsa arızalıdır sağlam görünsede değiştir. basit bir değişle iki zenerin katotlarının birbirine bağlanmış şekli olarak düşünebilirsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri