PWM ile Solid state röle ve 220V motor kontrolü

bagztov

Üye
Herkese merhabalar iyi forumlar dilerim. Forumda ve Google'da konu ile ilgili aramalar yaptım fakat bir sonuca varamadım.
Sorum şu;
Arduino kartının PWM çıkışı ile solid state röle üzerinden geçirdiğim 220V AC akımı kontrol ederek motor hızı ayarlamak istiyorum bu mümkün mü?
Yani 5V DC ile çalışan solid state röleye 5V kare dalga uygulasak ne olur?
Arduino'ya kodunu yazdım isiste simülasyonu da yaptım fakat isiste AC motor ve solid state röle olmadığı için düz DC motor bağladım çalışıyor.
Devre şu şekilde;
iki butondan birisi start birisi stop
starta basınca yeşil LED yanıyor motor çalışıyor potans üzerinden hızı kontrol ediliyor
stop butonuna basınca yeşil LED sönüp, kırmızı LED yanıyor ve motor duruyor. Ancak ben isis simülasyonunda kullandığım motor yerine solid state röle ile 220V AC motorun hızını ayarlamak istiyorum sizce bu mümkün mü?

Ekli dosyalar

• kbnjk.PNG
    kbnjk.PNG
    50.7 KB · Görüntüleme: 106
220VAC de kullanacağınız motor nasıl bir şey?
Mesela saç kurutma makinesinden çıkan motorlar gibi asenkron motor falan gibi büyük bir şey düşünmüyorum. Esas amacım hobi olsun diye hız ayarlı mixer yapmak. Hamur,krema v.s karıştırmak için

Zero-cross dediğiniz tam olarak ne oluyor? Ayrıca bu universal motorları nerden bulabilirim? Maksimum devir sayıları ne kadardır?
Biraz araştırdım zero-cross'u sıfır nokta tespiti diye geçiyor sanırım ondan bahsediyorsunuz

bence solid state röle ile devir ayarı tek başına yapılmaz solid state devresinde dimmer gibi değişiklikyapmak gerekir düşüncesindeyim.

Arduino kartının PWM çıkışı ile solid state röle üzerinden geçirdiğim 220V AC akımı kontrol ederek motor hızı ayarlamak istiyorum bu mümkün mü?

Mantıklı aslında.
Dimmer ile sürülen matkap motorunda hız ayarı gibi. Dimmer triyak ile sinüs eğrisini kısmen yüke uyguluyor.
PWM ile frekansın ON zamanı kontrol edilerek SSR sürülünce de yük benzer şekilde tepki verecektir.

Universal motorlar uygundur. Ancak zero-cross
kısmı da koyarsanız daha iyi olur.
Haklısınız ancak "daha iyi olur" yerine "mutlaka olmalı" bence. Çünkü sinüs eğrisinin altında kalan alan, yüke uygulanan gerilimi belirler.

Arduinonun göndereceği frekansın ON zamanı, sinüs eğrisinin başlangıcı ile senkronize edilemezse, farklı anlarda oluşacak ON zamanları sinüs eğrisinin farklı bölgelerine denk gelecek ve biz sabit gerilim uygulamayı beklerken yüke saniyede 50 kez farklı gerilim uygulanacak.

@mehmet.bey 'in dediği gibi zero kontrolü gerekli.

Merak ettiğim şey ise SSR nin bu frekans değişimene yeterli cevabı verecek hızda olup olmadığı.

Son düzenleme:
En basit yolu şundan alacaksın veya istersen yapacaksın,
videoda devre şemasını çıkarmış ve anlatıyor,
kısaca triyak(triac) ile AC motor kontrolü:

bence solid state röle ile devir ayarı tek başına yapılmaz solid state devresinde dimmer gibi değişiklikyapmak gerekir düşüncesindeyim.
Yorumunuz icin tesekkurler. Biraz daha arastirayim ben en iyisi

Mantıklı aslında.
Dimmer ile sürülen matkap motorunda hız ayarı gibi. Dimmer triyak ile sinüs eğrisini kısmen yüke uyguluyor.
PWM ile frekansın ON zamanı kontrol edilerek SSR sürülünce de yük benzer şekilde tepki verecektir.

Haklısınız ancak "daha iyi olur" yerine "mutlaka olmalı" bence. Çünkü sinüs eğrisinin altında kalan alan, yüke uygulanan gerilimi belirler.

Arduinonun göndereceği frekansın ON zamanı, sinüs eğrisinin başlangıcı ile senkronize edilemezse, farklı anlarda oluşacak ON zamanları sinüs eğrisinin farklı bölgelerine denk gelecek ve biz sabit gerilim uygulamayı beklerken yüke saniyede 50 kez farklı gerilim uygulanacak.

@mehmet.bey 'in dediği gibi zero kontrolü gerekli.

Merak ettiğim şey ise SSR nin bu frekans değişimene yeterli cevabı verecek hızda olup olmadığı.
Uzun uzun yazmissiniz degerli yorumunuz icin tesekkurler. Aklimda bi fikir olustu diyak ve triyakla direk alternatif akimi kontrol etmek gibi. Arduino ve ssryi devre disi birakicam sanirim. Biraz daha arastirayim. Tekrar tesekkurler

En basit yolu şundan alacaksın veya istersen yapacaksın,
videoda devre şemasını çıkarmış ve anlatıyor,
kısaca triyak(triac) ile AC motor kontrolü:

Devresini inceleyim ben yapabilirsem kendim yapmak tarafindayim. Tecrube olmasi icin. Tesekkur ederim inceleyim ben attiginizi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri