Dikkat Kötü Bir Tecrübe Edindim

Evet ama tedbirli yapınca güzel,komik geliyor insana :)

:)daha başlangiç elektronik bukadarcık la tecrube edılecek meslek değıl bana bır usta 3000 transistor yakınca patlatınca gel ondan sonra elektronikçi olduğunu anlıyayım demıştı:)yanlız 3000 olmasada yaklaştım şimdı ayda yılda tek yaktığım oluyor:) geçmış olsun hele bırde 4700mf 35 volt olsaydı ne olurdu acaba:)polis karakolu yakınsa bomba patladı dıye baskına gelırlerdı:)

zaten bomba kadar etkisi var :) 2200mf 63 v burada 1 tl parama yazık derim :) arkadaşları korkutmak için yapabilirim tabii güvenli bir şekilde. kimseye benm yüzümden zarar gelsin istemem :)

Bir anlık dalgınlık,dikkatsizlik ayni trafik kazası gibi istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.Tehlike atlatılmış,geçmiş olsun.Ben de çok eski yıllarda ters kutup bağlantısıyla elektrolitik kondansatörün patlaması ve elimin kesilip kanamasıyla büyük şok ve şaşakınlık yaşamıştım.Ancak bu kaza ileriki yıllarda özellikle elektrolitik kondansatörlü devrelerde aşırı itina ve dikkat göstermemi bana öğreten bir tecrübe olmuştu.Sizin de bu şekilde olup,bu olay, bundan sonraki uğraşlarınızda aşırı hassasiyet ve itina göstermenizi ister istemez sağlayacaktır.Tekrar geçmiş olsun,Allah korumuş,daha vahim sonuçlar da maazallah olabilirdi.

Eskiden elektrolitiklerde patlama(Güvenli açılma bölgesi çentiği) bulunmuyor,patlamada yekpare koca alüminyum silindir kap olanca hızıyla roket gibi patlayarak fırlıyor,elektrolitik sıvısı,alüminyum şerit parçacıkları ve kağıt parçaları barut gibi un ufak olup etrafa barut patlamış gibi savrulup dağılıyordu.Şimdikilerde tüpün en dış kısmında güvenli patlama bölgesi(+ işareti şeklinde oyularak çizilmiş zayıf kesit)bulunup silindirik tüp normalde çoğu zaman bir roket gibi yerinden fırlayıp çıkmıyor,sadece içindeki elektrolitik sıvı ve parçalanmış kağıt parçacıkları,alüminyum şerit parçacıkları açılan bu yarıktan etrafa daha güvenli olarak saçılıyor.

Ancak akım şiddetinin ve voltajının da çok fazla olduğu,daha fazla iç ısınmanın da olduğu ters kutup bağlantılarında,bu emniyetli bölge haricinde tüpün bütün olarak yine bir roket misali fırlama riski yine bulunuyor.Kutup yönüne göre çok dikkatli çalışma yapmak,bilhassa büyük kapasiteli elektrolitik kondansatörlerde emniyetli çalışma yapılması mutlaka gerekli olan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Her zaman önyargılı ve son derecede ihtiyatlı düşünmemiz,hareket etmemiz gerekiyor.Kolay gelsin.

teşekkürler hocam daha dikkatli olacağım :)

geçmiş olsun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri