Digital Frequency Multiplier (Dijital Frekans katlayıcı)

bural41

Üye
Merhaba arkadaşlar;

Benim yapmak istediğim devre şebekeden gelen 50Hz lik sinyali 800 Hz e çıkarmak istiyorum nasıl yapabilirim? İlk başta 741 opamp kullanarak sinüs sinyali kare dalgaya çevirip o şekilde çalışma yapacağım?En iyi nasıl yapabilirim hangi parçaları kullanabilirim? Logic entegreler yeterli olabilir diye düşünüyorum sanırım flip-floplar and or kapılarıyla halledebilirim sanırım tam bilemiyorum..

Acil yardım lazım lütfen yardım :(

hç kimsenin bir fikri yokmu :(

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bural41, öncelikle foruma hoşgeldin.
Alttaki şema düşük frekanslar için pll'li bir 10x-100x frekans çarpma devresidir:

frequency-multiplier-for-lf-measurements.jpg

Sinyal önce IC1a ile oluşturulmuş olan schmitt tetikleyicisinden geçirilerek kare dalgaya dönüştürülür ve olası gürültüden arındırılır, sonrasında 4046 PLL entegresi(IC2)nin sinyal girişini sürer (pin 14)

PLL çıkışı 4518 dual bcd sayıcıya (ic3) girer ve S1 anahtarının konumuna göre 10 ya da 100'e bölünür.

Sonra bölünmüş sinyal 4046'nın komparatör giriş pini olan pin 3'e girer. Bu şekilde pll giriş frekansını 10 veya 100 ile çarpmış olur. Giriş sinyalinizin frekansı sayıcının bölme oranı değiştirerek farklı değerlerle çarpılabilir.
4046 maksimum 20khz'e kadar çalışabildiği için devre 200 hz ya da 2 khz giriş frekansıyla (çarpma oranına göre) kullanılabilir.

Kolay gelsin.

tyildizak hoşbulduk :)

Açıklaman için teşekkür ederim; fakat bu devrede input kısmı mikrofon olacak değilmi?

Uygun genlikte ve belirtilen frekans aralığında herhangi bir sinyal olabilir(sinüs-üçgen-karedalga).

diodlar, direnç ve kondansatörlerin kullanım amacı nedir bu devrede?

Input kısmına signal generatör ile sinyal verebilirmiyiz?

??? :confused:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri