Diafon- zili çalınca, kapının otomatik açılması

muratozcn

Üye
Merhaba arkadaşlar, zil çalınca kapının otomatik açılmasını istiyorum. Ama her zaman lazım olmuyor. Bunun için bir anahtar yardımıyla istediğim zaman kapıyı ben kontrol edeyim, ihtiyaç olduğu durumlarda ise zile basınca otomatik kapı açılsın istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Anladığım kadarıyla zile basıldığında gelen sinyali ben otomatik açılmayı aktif etmediğimde zil çalacak. Ama ben otomatik açılmayı aktif ettiğimde gelen zil sinyalini kullanarak doğrudan zil çalmadan kapıyı açacak. Bunun için nasıl bir devre kullanmalıyım yardımcı olabilir misiniz? Kabaca bir şema olsa bile geri kalanını ben tamamlarım. İnternette araştırdım fakat bulamadım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Müstakil ev için ise ; zile paralel bir role koyup , kontak uçlarını kapı otomatigi butonuna yine paralel baglyabilirsiniz. Zil çalınca kapının açılmasını istemediğiniz zaman da ise role bobinine seri on-off basit bir anahtar bağlayıp, anahtarı örf konumuna getirince isteğiniz gerçekleşmiş olur.
Apartman dairesi ise genel tesisatı bozma riskiniz artar.

Müstakil ev için ise ; zile paralel bir role koyup , kontak uçlarını kapı otomatigi butonuna yine paralel baglyabilirsiniz. Zil çalınca kapının açılmasını istemediğiniz zaman da ise role bobinine seri on-off basit bir anahtar bağlayıp, anahtarı örf konumuna getirince isteğiniz gerçekleşmiş olur.
Apartman dairesi ise genel tesisatı bozma riskiniz artar.
Apartman dairesi. Sadece kapıyı açmak değil de zile basınca zil çalmasın (ses çıkmasın) doğrudan kapı açılsın. Bu sistemi devre dışı bıraktığımda ise normal zil çalsın elle açayım istiyorum. PIC kullanarak yapayım diye düşündüm. Zil tesisatını bilmediğim için tam tasarlayamadım devreyi.

Sadece kendi daireniz için mi yoksa apartmandaki tüm daireler için mi istiyorsunuz?

Arkadasın dediği gibi;(herhalde bebek uynmasın dıye düşündün)
zil gerilimine eşit bobınde bir röleyi , zile paralel baglayın, kontaklarınıda kapı acma butonupa paralel bagla.
2 kutuplu bir anahtarla ( on,off) hem zili, devre dısı bırak (röleden sonra tabii) hemde hemde röleyi çektir.
Ama bu anahtar, bir normalde kapalı, birde normalde acık kontaklı olacak. Aynı anda kapalı kontak zili kesecek, normalde açık kontakda kapı otomatiği rölesini devreye alacak. 0/1 tabırlı yanı.= da normal çalışma, 1 de, istediğin konum.

Sadece kendi daireniz için mi yoksa apartmandaki tüm daireler için mi istiyorsunuz?
Sadece kendi dairem için.
Arkadasın dediği gibi;(herhalde bebek uynmasın dıye düşündün)
zil gerilimine eşit bobınde bir röleyi , zile paralel baglayın, kontaklarınıda kapı acma butonupa paralel bagla.
2 kutuplu bir anahtarla ( on,off) hem zili, devre dısı bırak (röleden sonra tabii) hemde hemde röleyi çektir.
Ama bu anahtar, bir normalde kapalı, birde normalde acık kontaklı olacak. Aynı anda kapalı kontak zili kesecek, normalde açık kontakda kapı otomatiği rölesini devreye alacak. 0/1 tabırlı yanı.= da normal çalışma, 1 de, istediğin konum.
Evet uyku saatlerinde zili sesini kapatabilmek için yapayım diye düşündüm. Bunu deneyeceğim teşekkür ederim.

Zili bağlı olan kabloları sökün ve aşağıdaki şemadaki gibi zili yeni yerine bağlayın. Şemadaki swnin konumuna bağlı olarak zil butonuna basıldığında ya zil çalacaktır ya da kapı açılacaktır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    16 KB · Görüntüleme: 52
Alternatif olarak daha basit şekilde aşağıdaki gibi de yapılabilir diye düşündüm. Kapı açma butonuna 2 kablo geliyordur. Zili yerinden söküp yeni yerine bağladıktan sonra kapı açma butonuna bağlı kablolardan birine swden gelen kabloyu bağlamalısınız. Hangi kablo olacağını deneyerek bulursunuz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    9.1 KB · Görüntüleme: 35

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular