Devrede Sorun

aorenia

Üye
Bundan önce aynı devreyle iki tane daha konu açmıştım. Konuların devamı niteliğinde değil bu attıgım devreyi sorunsuz bir şekilde kurdum daha önce de çalıştı. Çalışırken kutulaması için babama teslim ettim sonra baktıgımda böyle bir sorun vardı. Pil yatağı aldım. Röleyi sıfır taktım. Barrel giriş(güç girişini) değiştirdim. Lipo sarj devresini değiştirdim. Videosunu çektim böyle bir hata alıyorum.
sadece son lehimleyişimde girişin ordaki koruma diyotunu iptal ettim ondan sıkıntı olabilir diye Devre şeması şu şekilde :
Devre.png

Lütfen bir çare bulun 19 yaşında saçlarım beyazlayacak bu devre yüzünden :)

Adaptörü guc kaynağınızi değiştirip farklıdır kaynakla denermisiniz? Sorun adaptorde gibi. Ya bu adaptor bir an kısa devre oldu içinde bir yerler yandi tam guc vermiyor yada normalde yetmiyor.

Adaptörü guc kaynağınızi değiştirip farklıdır kaynakla denermisiniz? Sorun adaptorde gibi. Ya bu adaptor bir an kısa devre oldu içinde bir yerler yandi tam guc vermiyor yada normalde yetmiyor.
videodaki adaptörü direkt olarak modeme bağladıgımda sorunsuz çalışıyor. 1 amperlik bir adaptör. Evde şerit ledler için adaptörü (2A) bağladıgımda yanıp sönme olmuyor ancak yine de adaptörü bağladıgımda modeme güç gitmiyor. benimde kafamı karıştıran nokta bu devrede sorun olsa dahi yine de direkt olarak adaptör modeme bağlı oldugu için çalışması gerekmez mi? Ayrıca devrede kullandıgım tp5100 lipo sarj modulu 2A ile sarj etmeye ayarlı. Adaptörde 1 amper. Bütün gücü sarj modulu emiyor olabilir mi? Çünkü ilk denemeleri yaptıgımda piller 3.8V civarındaydı dolu gösteriyordu tam olarak akım çekmiyordu sanırım

Son düzenleme:
1/3 kuralını bilmiyorsun sanırım. yani % 30 kapasitede çalışan adaptör-trafo %100 verimle çalışır. 3-5 amperde rahat rahat çalışacak bir düzeneğe sen 1 amperlik bir adaptör bağlıyorsan verim alamıyorsan adaptörü değil kendini sorgula.

1/3 kuralını bilmiyorsun sanırım. yani % 30 kapasitede çalışan adaptör-trafo %100 verimle çalışır. 3-5 amperde rahat rahat çalışacak bir düzeneğe sen 1 amperlik bir adaptör bağlıyorsan verim alamıyorsan adaptörü değil kendini sorgula.
Bilsem zaten yazmam, hiçbir şekilde elektrikle bağlantım yok kendi araştırmalarım dışında. Hayatta da bu işlerde de yeniyim en güzel öğrenme şeklinin deneyerek kendim tecrübe ederek öğrenmek oldugunu düşünüyorum o yüzden bu tarz işlere girişiyorum yoksa 200-300 liraya hazırları da var bu sistemin.

Son düzenleme:
Sen bence 2A düşür hatta çok düşük bir değerde tutman daha sağlıklı olur ne kadar sıklıkla elektrik kesildiğini bilmiyorum ama ne kadar yavaş dolsa piller için daha sağlıklı olur. 200-300mAh bile olabilir. Hatta şarj modülü ne mantıkta çalışıyor bilmiyorum ama ayrı bir röleyle pot ile bir volt belirleyip otomatik olarak şarjı devreden kesme yapabilirsin. Akü şarj devrelerinde sıklıkla kullanılıyor. Pilin ömrü daha çok artar. Tabi ilk önce şu anki durumu çözmek lazım. Sonra şu video işine yarar.
Hem belki senin de dediğin gibi 2A şarj modülü akım isteyince adaptör de yeterli gücü veremediği için böyle oluyor olabilir. 2 amperlik adaptörle nasıl olmadı ben o kısmı anlayamadım yalnız. Yine akımı düşürüp onu bir dene. Daha da olmazsa devredeki akımları ölçersin sırayla bir de öyle deneriz.

Merhabalar

Testinizi 2s bms devresini ayırıp ( en azından sadece + voltaj girişini ayırıp) dener misiniz?

Pil devresini ayırdığımız zaman sorunsuz calisir ise netliğe kavuşacaktır.

1.ders polariteyi probları - ve + ya dikkat et. ters gösterilen voltajı hiç sevmem.
2. sana tenezzül edip yol göstermeye çalışan arkadaşımın profil resminden anlaşıldıgı gibi deden yaşındayız. biraz saygı.
3.
senin için özel kaydettim madem meraklısın ögrenmene yardımcı olur.
4 ne zaman istersen benim kanalıma msj atarsın bildigim konularda sana yardımcı olmaya çalışırım.
gençler delikanlıdır. o yüzden bizim sizi hep bagışlamamız gerekir.

2. sana tenezzül edip yol göstermeye çalışan arkadaşımın profil resminden anlaşıldıgı gibi deden yaşındayız. biraz saygı.
eyvallah ustam, ben artık kimseye kızmıyorum. malum pandemi herkes videodan, uzaktan eğitimle bir şeyler öğrenemiyorlar. bizim buralarda bir deyim vardır" şeyinde peynir gören kendini kaptan sanır" diye. bak arkadaş çalışmış öğrenmiş (her ne kadar eksikleri olsa da) bir şeyler yapmış. yanlız doğaçlama yapmayı kimse öğretmemiş. şimdi ben hem kalınım, hem de geç ve güç anlarım. 2 amper beslemesi gereken yere 1 amper besleme versen yer mi? şimdi ben kendim günde iki öğün yemekle yaşayabiliyorsam ve bunu bir öğüne indirirsem yaşar mıyım? yada ne kadar verimli olurum? malum altmışa merdiven dayadık. birazcıkta kartladık bundan sonra bizden böyle gençlere cacık olmaz. artık ben barış manço ustanın dediği gibi kendimi akdenize doğrayayım.

şarj devresi üzerinde 2s batarya kullanabilmeniz için köprülemeniz gereken yeri köprüledinizmi?

tp5100-lityum-pil-1s-2s-sarj-karti.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri