Devre Elemanlarının Görevleri

Arkadaşlar elektronikle ilgilenmeye yeni yeni başladım fakat devreler ile ilgili bir soru var aklımda. Mesela bir doğrultmaç devresi yapılıyor. Devre resmi var, kullanılacak elektronik elemanlar belli. Burda kafama takılan nokta şu. Bu doğrultmaç devresinde tarfo 220 AC'yi 12 AC'ye çeviyor. Diğer elemanların görevleri nedir? Mesela dirençler ne işe yarıyor, diyotlar ne işe yarıyor, kondansatör ne işe yarıyor, olmasa ne olurdu?? Bu gibi sorular aklımı kurcalıyor. Bana bunlara kısaca açıklarmısınız. Yeni başlayan biri bu tip devrelerde ki devre elemanlarının görevlerini, olmasa ne olurdu gibi soruların cevabını nasıl bulabilir???
Bunların açıklandığı bir kaynak kitap felan var mı?

devre şemasını yayınlarsan açıklama yapabiliriz böyle çok genel olur bişe anlamazsın :d

buradaki diyotlar alternatif akımı doğru akıma dönüşmesini sağlıyor.4 adet olmasıda tam dalga doğrultma yapmak amaçlı..senin anlayacağın şekilde kondansatörün amaçı ise devredeki parazitleri yok ederek tam dalga doğrulmaya destek olmakta ve direncin değeri ise kondansatör bağlanınca voltaj biraz yüksek gözükmekte bu valtajı çıkış gerilimi 12 volt da sabitleme amaçlı bir yük olarak bağlanmış....

buradaki diyotlar alternatif akımı doğru akıma dönüşmesini sağlıyor.4 adet olmasıda tam dalga doğrultma yapmak amaçlı..senin anlayacağın şekilde kondansatörün amaçı ise devredeki parazitleri yok ederek tam dalga doğrulmaya destek olmakta ve direncin değeri ise kondansatör bağlanınca voltaj biraz yüksek gözükmekte bu valtajı çıkış gerilimi 12 volt da sabitleme amaçlı bir yük olarak bağlanmış....

Diyotların alternatif akımı doğru akıma çevirmeye yaradığını yeni öğrendim... Sadece tek yönlü akım geçiren eleman olarak biliyordum.
Peki benim bu şekilde sizin gibi devre elemanlarını yorumlayabilmem için neler yapmam gerekir? Nasıl çalışmalıyım?

üstadım bunun için temel elektronik kitabı alıp elemanların özeliklerinii illk önce teorikte öğrenmelisin sonra küçük devrelerle uygulamalı olarak devam etmelesin uygulamalarda ölçümler yaparak pekiştirirsin ama yinede konuya vakıf birinden eğitim almak en doğrusu bence

temel elektronik kitaplarını okuman ve bizzat uygulama yapman önemli megep yayınlrnı tavsiye edebilirim

diyotlar yarı tam doğrultma filtreleme gibi birçok gorevi vardır
kondansator ve dirençte R*C değerini çok buyuk bir değere yaklaştırır ki to değeri de çok küçük bir değer çıksın to değerini çok kuçuk çıkması demek dalganın tam doğrultmaya yakın olması demektır
ayroca bu devrede zener diyot ta kullanırsan ve bir de pot kullanırsan zenere bağlı olarak gerilimi de değiştiririsin

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri