Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hocam sana şunu söyleyim bu arkadaşlar bence biraz bilgisizlikten böyle konuşuyor daha doğrusu kendi ütopyalarında yaşıyorlar sana bir örnek vereyim adam bana başka bir forumda özeli savunuyor ve verdiği örnek şu:https://www.cia.gov/careers/opportunities/science-technology/electrical-engineer.html
neymiş kendi niye bu ücreti alamazmızmış adam kendini ABD vatandaşı ve oxford mezunu sanıyorsa kimse bişey yapamaz ki

Bu ne ya bunu düşünen adamın zerka seviyesinden şüphe bile duyman, ya bunlarda mı mezun olacak yada olmuş, gdo lü yiyecekler yüzünden mi acaba. Zeka seviyemiz bayağı düşmüş. Yazık gülemiyorum acıyorum sadece.

burda oturmusunuz cogunuz devletçilik milliyetçilik halkçılık oynuyorsunuz özel sektörde bunlar var devlet sektöründe bunlar var falan filan .. arkadslar bu soruya cevap verebilmemiz için ilk önce ülke olarak nerdeyiz diye bir soru sormak lazım kendinize... kpss diosunuz girmek diosunuz siz zannediyormusunuz ki birilerinin adamı olmadan ancak aldığınız puan çöpçülüğe yeter .. şöyle bir bakıyorum 12-15 sene onceleri insanlar dahamı aptaldıda kpss de , lgs de öss de sadece 1 er adet türkiye birincileri cıkıyordu şimdi sayılarını biz bilmiyoruz veya sorularmı kolaylaştı ...

şimdi herkesin dedigi klasik laf ya kpss zor ama devlete girdinmi gerisi rahat herkesin bir amcası dayısı vardır devlette dıstan bakınca azcık gazlayınca sanıırsınız ki cok rahat .. yaklaşık 3-4 sene evel şehrin birinde bir adam varmış adam okadar emek vermişki o şehre su tesisatlarının borularının nerden geçtiğini sadece o biliormuş sonra birgun garip bir belediye baskanı gelmiş adam işinin ehliymiş ama başkandan değilmiş orman bakanlına bağlı ufak bir ofise sürmüşler adamı tabi ordanda dışarı gel zaman git zaman bu şehirde bir dogalgaz calısması olmuş yaklaşık 6 ay o şehirde heryeri sular seller götürmüş çünkü boruların nerden gectiğini bilmiyolarmış hepsi her kazmada patlamış... adam ise halen işsiz.... ( not : bu işsiz adam akrabam falan degil , yakın arkadasım eşim dostum degil ben o sıralarda o şehirde ögrenciydim tesadüf tanıstık tanıştıktan sonraki sureçler ortada size anlattım adamla en son gorusmem okul biterkendi ve nerdeyse 1 ,5 senedirde işsizdi) kısadan hisse devlette varsa adamın varsa HOCAn rahatsın kardeşim...

özele gelince ahım şahım diyemem orayada ama yapan vicdansız patron degil elbet olayın aslı şu işin yarı beline kadar girmiş bir adam olarak söyleyeyim adam sizi işsizken işe aldıgı için
yeni yasalar çerçevesinde sabit çalışan oldugunuz için sigortanızın yarısından fazlasını devlet ödüyor yok oydu alışma süreciydi falan adam zaten sizi o arada düsük maasa calıstırıyor sonra vicdansız patronunuzun sizi işten cıkardıgınızı ögreniyorsunuz nedenmi ee artık işi biraz bilmektesinizi maaş artışı isteyeceksiniz burda devlet bir kere daha devreye giriyor ve diyoki yeni yasayla işten cıkardın ne ala tazminat verme devlet o tazminatıda emekli verince verecek ona... sonra 6 ay kimse sizi işe almaaz neden bu yarı sigortayı hatırlıyorsunuz dimi işte bir önceki işinizin üstünden en az altı ay gecince o tekrar devreye girmekte

ben size burda 2 örnek verdim kısacası asagı tukurseniz sakal yukarı tükürseniz bıyık .. sadece sunu biliom 2 orneğin içindede devlet ve yasaları var aslında bu ne demek iş seçmek aş secmekten önce türk toplumu olarak uyanmalı yandaş olmayan ,ADALETLİ , düzgün bir yönetim secmeliyiz . ((eskiden sendikalar vardı şimdi yandaş ve karşıt sendikalar var biz millet olarak koruyamıyoruz hakkımızı biraz açalım gözümüzü....))

Bıyık sakal olayı değil, bir yerde bir kaç tüy bir yerde balta girmemiş orman!!!!!!!!! Bide Allah için konunun orta sayfalarınada bir göz atın.

Bıyık sakal olayı değil, bir yerde bir kaç tüy bir yerde balta girmemiş orman!!!!!!!!! Bide Allah için konunun orta sayfalarınada bir göz atın.

bu senin fikrin buda benim nerden biliorsun bıkaç kıl olduğuna arkadasşım zola söleteceksin adamlar gel bizden ol türktelekomda işin hazır dediler ben oraya girdiğimde dışarı çıkacak adamın günahı ne ... yani daha 3 senelikken bir bakmıssın yokmuşsun her iki taraftada...

Öyle demeyin ama niye orta sayfalara bakıp kendilerini yoracak ki beyefendiler hop direkt konuya atlamak varken.sonra da böyle aynı tarzda onlarca cevap

Evet gdo lu yiyeceklerden kesinlikle, insanlar artık okduklarını anlamamaya başladı. Yada bizde mi bir terslik var.

Hocam ben kaçar yarın sınavım var, Allah yardımcım olsun.
Görüşmek üzere :)

bu senin fikrin buda benim nerden biliorsun bıkaç kıl olduğuna arkadasşım zola söleteceksin adamlar gel bizden ol türktelekomda işin hazır dediler ben oraya girdiğimde dışarı çıkacak adamın günahı ne ... yani daha 3 senelikken bir bakmıssın yokmuşsun her iki taraftada...
Arkadaşım telekomun özelleştiğini kardeşim bile biliyor yani dediğin olmuş olabilr sende hakkınla kpss ye girer özelleşmemiş teiaş eüaş dhmi ye girersin çalışırsın hakkınla da parayı alırsın Lütfen bazı şeyleri araştırıp okuyup yorum yapalım artık 27 sayfadır aynı şeyleri söyleyip duruyorsunuz aksi takdirde ...

Evet gdo lu yiyeceklerden kesinlikle, insanlar artık okduklarını anlamamaya başladı. Yada bizde mi bir terslik var.

Hocam ben kaçar yarın sınavım var, Allah yardımcım olsun.
Görüşmek üzere :)
Başarılar Allah yardımcın olsun Herşey gönlünce olsun

dikkatini cekerse ben ne burda özeli savunurum ne devleti arkadasşım siz olayın hangi boyutta oldugunun farkında degilsiniz ben özelede girerim calısırım hakkımlada aynı parayı alıyorum zaten .ama bunu söyleyipe arkadasları yanlış yönlendirmek değil sadece secimleri en basından dogru yapmalarını saglamaktır...

bakın bu ülkede sadece meslek lisesi okumuş olupta 1 senelik çalışan olupta tüpraş batman rafinerisinde 3500 lira ve üzeri maaş aldığınıda biliyormusunuz ..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri