Depo içindeki suyun mesafe ölçüm

Merhabalar
ismim izzet . elektrik elektronik müh. öğrencisiyim. şu an almanyada bi sensör şirketinde staj yapmaktayım. bi sistem tasarlamak istiyorum. fakat gerekli bilgiye sahip değilim. yorumlarınızı okudum ve bu konuda kendinizi çok iyi geliştirdiğiniz belli...
sizden fikir almak istedim..
ben bir su tankındaki su seviyesini sıcaklığını nemi kontrol etmek istiyorum. basit bir proje tasarladım fakat açma kapama yapacak sistemi röle yerine transistör olursa daha uzun ömürlü olacağını söylediler. . . sistemimde ultrasonik seviye sensörü, sıcaklık ve nem sensörü mevcut. suyun sıcaklığına göre otomatik olarak ısıtıp soğutmak veya deponun doluluğuna göre doldurup boşaltabilmek istiyorum. hangi malzeleri mutlaka kullanmalıyım. böyle bi sistem için nasıl bir sistem tavsiye edersiniz? sistemi dış hatlarıyla çizebiliyorum fakat hangi malzeler kullanılmakta yeterli bilgiye sahip değilim..
teşekkürler.. [email protected] adresim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Senin sistem rölelide çalışır. sadece deney seti yapacaksın transiztor kullanırsan saha elemanını sürmek için yeterli akıma ulaşabilmek için araya minyatür röleler kullanman gerekebilir. Buda pahalıya kaçar. Elinde ultrasonic sensor yok ise doldur boşalt işlemini sıvı seviye rölesi ile yapabilirisin. radarelektrik.com.tr - ENTES-Sv Seviye Kontrol Rleleri (SSR / LLM-02 Serisi)

Seviye değerlerini (ultrasonic var ise) ve sıcaklık değeri için proses kontrol cihazı alman alman gerekecek. Bunlar SC441

Açma kapatma işlemi için selenoid valvler alman gerekecek. Mutlaka bu vanalar ile tank arasına kuresel vana kullan manuel doldurma ve boşaltma debisi ayaralayabilirsin. Tank ufak ise dolduruken taşma ve boşaltırken komple boşalma sorunları çekersin. TORK Genel Maksat Solenoid Valfler - SMS-TORK 2012 / TORK Kontrol Vanaları, Ölçü Kontrol ve Otomasyon

Nem değeri görebilmen için ise sensor çıkışına uygun bir proses göstergesi alabilirisn.PI440

Isıtma işlemi için bir rezistans alacaksın soğutmayı bilmiyorum nasıl yapasın.FLAN GRUP ISITICI REZSTANSLAR

Ayrıca bu elemanların için mutlaka 24VDC güç kaynağına ihtiyaç duyacaksın.

Basınç falan nasıl bilmiyorum ama ultrasonik sensörle kolayca halledebilirsin bu işi geçen sene ben yapmıştım bir tane cm cinsinden oldukça hassas şekilde ölçüm yapılabiliyor maliyetide 70-80 tl yi geçmez

ya sistemin proje aşamasındayım.... elimde 4..20mA çıkışlı sensörlerim mevcut.. örneğin seviye ,sıcaklık, nem ,pH . . seviye sensörü depodaki sıvının seviyesini ölçtü ve otomatik olarak vana ve motorları çalıştıracak elemana ihtiyacım var. bu kontrol elemanını nasıl seçmeliyim çıkışları ne olmalı?
aynı şekilde sıcaklık sensörü ile de ölçülen değere göre soğutup ısıtma işlemi yaptırmak istiyorum. . . bu kontrol elemanını vana, soğutucu ve ısıtıcıyı kontrol etmeli... çıkışları ne olmalı.. bu iki sistemi tek kontrol elemanıyla kontrol etnek mümkün mü?

sensörlerim seviye için 4..20mA çıkışlı ultrasonik sensor
sıcaklık ve nem için 4..20mA çıkışlı sıcaklık ve nem sensörü
Ph sensörü

Option:
for valve control
for standard control or with setpoint programmer

Auxiliary input:
without input
current: 0/4..20 mA
voltage: 0..10 V, 0..5 V, 1..5 V
potentiometric transmitter: 100 Ω
potentiometric transmitter: 1000 Ω
Outputs:
4 relays
4 OC transistors
1 transistor 0/15 V + 3 relays
2 transistors 0/15 V + 2 relays
1 analog output + 3 relays
5
1 analog output + 3 OC transistors
2 analog outputs + 2 relays
2 analog outputs + 2 OC transistors
Interface:
without interface
RS-485 with MODBUS protocool

abi kontrolörün çıkışları bunlar , bu çıkışlar hakkında bilginiz varsa kısaca bilgi verir misiniz
"""elimde 4..20mA çıkışlı sensörlerim mevcut.. örneğin seviye ,sıcaklık, nem ,pH . . seviye sensörü depodaki sıvının seviyesini ölçtü ve otomatik olarak vana ve motorları çalıştıracak elemana ihtiyacım var. bu kontrol elemanını nasıl seçmeliyim çıkışları ne olmalı?
aynı şekilde sıcaklık sensörü ile de ölçülen değere göre soğutup ısıtma işlemi yaptırmak istiyorum. . . bu kontrol elemanını vana, soğutucu ve ısıtıcıyı kontrol etmeli... çıkışları ne olmalı.. bu iki sistemi tek kontrol elemanıyla kontrol etnek mümkün mü?"""
bu proje için hangi çıkışları kullanabiliyorum..

Special features:
v1 channel
v0(4)..20mA input
v0..(5)10V input
vPt 100 temperature sensors
v
Output:
v2relays
v2x OC
v2x analog
v0(4)..20mA,0..10V
v24V d.c. 30mA (option)
v

ve bu kontrol elemanı. . . özellikle şu son çıkış ne için kullanılmakta

Senin sistem rölelide çalışır. sadece deney seti yapacaksın transiztor kullanırsan saha elemanını sürmek için yeterli akıma ulaşabilmek için araya minyatür röleler kullanman gerekebilir. Buda pahalıya kaçar. Elinde ultrasonic sensor yok ise doldur boşalt işlemini sıvı seviye rölesi ile yapabilirisin. radarelektrik.com.tr - ENTES-Sv Seviye Kontrol Rleleri (SSR / LLM-02 Serisi)

Seviye değerlerini (ultrasonic var ise) ve sıcaklık değeri için proses kontrol cihazı alman alman gerekecek. Bunlar SC441

Açma kapatma işlemi için selenoid valvler alman gerekecek. Mutlaka bu vanalar ile tank arasına kuresel vana kullan manuel doldurma ve boşaltma debisi ayaralayabilirsin. Tank ufak ise dolduruken taşma ve boşaltırken komple boşalma sorunları çekersin. TORK Genel Maksat Solenoid Valfler - SMS-TORK 2012 / TORK Kontrol Vanaları, Ölçü Kontrol ve Otomasyon

Nem değeri görebilmen için ise sensor çıkışına uygun bir proses göstergesi alabilirisn.PI440

Isıtma işlemi için bir rezistans alacaksın soğutmayı bilmiyorum nasıl yapasın.FLAN GRUP ISITICI REZSTANSLAR

Ayrıca bu elemanların için mutlaka 24VDC güç kaynağına ihtiyaç duyacaksın.

şiştemi kontrol elemanı ile kontrol etmem gerekmekte.
sadece ısıtıcı ve soğutucuyu flow switch ve condaktorle kontrol edeceğim. . .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri