Denizaltı için motor tavsiyeleri

EmteR

Üye
60 cm uzunluğunda bir denizaltıyı hareket ettirebilecek motor için ac mi yoksa dc mi motor tavsiye edersiniz ? Nasıl bir motor kullanmalıyım ? Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
DC motor kullanman daha uygun olacağı kanaatindeyim. Kalkıp üzerine binmeyeceksen :)

DC seri motor kullanabilirsin.Çünkü kalkış torku çok yüksektir.

Şaka yapmadığımı belirtmek istiyorum. Bence su pompası kullanın, aslında su jeti kullanın demek isterdim ama pompada aynı işi görür, önden su emer arkadan atarsınız, su atma yönünü sağa sola değiştirerek yön verirsiniz, emmme basma yönünü değiştirerek ileri geri gidersiniz. Gerçek denizaltı ve gemilerde kullanılan pervane motor sistemleri ile ilgili ders görmüştüm, ufak bir tane tekne yapıp biraz yüzdürmüştüm (tekne su aldı ve devre yandı) teknede en büyük problem motorun aşırı hızlı olması ve uygun şekilde üretilmemiş olası idi, çok hafif birşeyler söylemek gerekirse pervane suyu dövüyor tabiri caizdir yani aşırı hızlı dönüp suyu atamadan hortum oluşturuyor gibi bir durum buda hareket edememeye sebep oluyor bu sebepten su jeti mantığını kullanmanızı öneriyorum.

karaapak ın söylediği "pervanenin hızlı dönmesinden dolayı oluşan problemi" engellemek için gearbox lar var. Tamiya firması bu konuda gayet işlevsel ürünler üretmekte 10TL ila 24TL arası fiyatlarda bulabilirsin gearbox ları (Tabi pervane seçiminde önemli bu konuda). Benim hazırladığım R/C tank aracımda 1/48 ila 1/24 oranında motorun dönüş hızını dişlilerle düşürerek paletlere iletebiliyordum fakat bu geçiş otomatik değildi. Dolayısıyla bu problemin mekanik çözümüdür fakat elektronik bir çözüm istersen dc motora PWM uygulayarak istenilen rpm i elde edebilirsiniz. Bu sayede daha kontrollü bir sürüş alabilirsin denizaltından. Bu denizaltı senin yaptığın bir maket mi yoksa R/C model bir denizaltı mı ?

Son düzenleme:
karaapak ın söylediği "pervanenin hızlı dönmesinden dolayı oluşan problemi" engellemek için gearbox lar var. Tamiya firması bu konuda gayet işlevsel ürünler üretmekte 10TL ila 24TL arası fiyatlarda bulabilirsin gearbox ları (Tabi pervane seçiminde önemli bu konuda). Benim hazırladığım R/C tank aracımda 1/48 ila 1/24 oranında motorun dönüş hızını dişlilerle düşürerek paletlere iletebiliyordum fakat bu geçiş otomatik değildi. Dolayısıyla bu problemin mekanik çözümüdür fakat elektronik bir çözüm istersen dc motora PWM uygulayarak istenilen rpm i elde edebilirsiniz. Bu sayede daha kontrollü bir sürüş alabilirsin denizaltından. Bu denizaltı senin yaptığın bir maket mi yoksa R/C model bir denizaltı mı ?

DC Motor kullnmanız daha uygun olur.Denizaltı yapma gerçekten çok ilginç olur yapın görelim.Periskop için bir kamera koyabilirsiniz...

hobi mağazalarında model denizaltı motorları satılmaktadır su geçirmez bir şekilde

Denizaltındaki motorlar DC ve 1.5 volt ile çalışır fikir verme babında içine su dolması halinde bile çalışacak bir sisteme ihtiyacınız var...
Kolay gelsin

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Tasarımı, iç aksamı herşeyini kendimiz yapacağız.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri