Deneylerimde bir tuhaflıkla karşılaştım bakar mısınız?

sul

Üye
Merhaba arkadaşlar rezonans deneyleri ile uğraşıyorum son zamanlarda, ilk bakışta basit görünen şöyle tuhaf bir durumla karşılaştım açıklamasını yapamadım. soru çok basit neden lamba farklı yanıyor?

Merhaba arkadaşlar rezonans deneyleri ile uğraşıyorum son zamanlarda, ilk bakışta basit görünen şöyle tuhaf bir durumla karşılaştım açıklamasını yapamadım. soru çok basit neden lamba farklı yanıyor?

Her iki devrede birbirleriyle aynıdır ancak transistörlerin sürülme şekilleri her iki devrede de farklılıklar gösterir. Soldaki devrede transistöre uyguladığınız kare dalganın kaç volt, kaç Amper uyguluyorsanız (Veb) aynı şartlarda diğer devreye de aynı şartları sağlarsanız her iki devrede aynı çalışacaktır.

Eğer yanlış biliyorsam düzeltin ama bildiğim kadarıyla beyz'den uygulanan gerilimin transistörü sürme şeklinden dolayı transistörlerin kollektörlerinden daha fazla akım geçebildiğinden, genelde yüksek güç gereken devrelerde yükler kollektör üzerinden sürülür.

Her iki devrede birbirleriyle aynıdır ancak transistörlerin sürülme şekilleri her iki devrede de farklılıklar gösterir. Soldaki devrede transistöre uyguladığınız kare dalganın kaç volt, kaç Amper uyguluyorsanız (Veb) aynı şartlarda diğer devreye de aynı şartları sağlarsanız her iki devrede aynı çalışacaktır.

her iki devrede aynı kare dalga veriyorum ama fark var neden?

Eğer yanlış biliyorsam düzeltin ama bildiğim kadarıyla beyz'den uygulanan gerilimin transistörü sürme şeklinden dolayı transistörlerin kollektörlerinden daha fazla akım geçebildiğinden, genelde yüksek güç gereken devrelerde yükler kollektör üzerinden sürülür.

Genellikle öyle sürülüyor ama sebebini anlayamadım, (Ie=Ib+Ic) Ib ihmal edilebilir çünkü sinyal çok zayıf(150-200mA) yük de 2-3 Amperlik

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eski notlarımı biraz kurcaladım ve ortak emiterli yükseltici devrelerinde akım kazancının çok yüksek, ortak kollektörlü devrelerde gerilim kazancının neredeyse 1'e yakın olduğunu hatırlamış oldum. Bu nedenle ortak emiterli yükselticiler genelde preamflikatör devrelerinde, ortak kollektörlü devreler ise genelde tampon devrelerinde kullanılır.

İlk devrede lambanın daha parlak yanması bu nedenle olabilir. Electronic workbench programında ortak emiterli ve ortak kollektörlü devreler kurup akım ve gerilim çıkışlarını osiloskop yardımıyla analiz eder misin?

Ortak kollektörlü bağlantıya sahip devrenin güç kazancı, ortak emitterli devreye göre daha düşük olduğu için bu devredeki lamba daha zayıf yanar.

Ortak kollektörlü yükseltecin güç kazancının düşük olma sebebi ise, ortak emitterli yükseltece göre giriş empedansının yüksek, akım kazancının daha düşük olmasıdır.

Daha detaylı bilgi için alttaki linkteki dökümanın 62. sayfasının sonundan itibaren okuyun:

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/523EO0086.pdf

EWB'de de ayni şey yapıyor, ama aynı zincirde bunun olmasının sebebini hala anlayamadım

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri