Delta ve Mitsubishi PLC

Arkadaşlar , delta plc ile mitsubishi plc'nin programlama yapısı aynı. Yalnız editörleri değişik. Komutlar kullanışları aynı. Deltanın wplsoft programı mitsubishinin GX Devoloper dan daha iyi. Simulasyon ikisindede var ama deltanınki daha hızlı çalışıyor. Deltada komutları bulmak daha kolay , kullanıcı dostu hazırlanmış. Mitsubishide daha gelişmiş bir programlama editörü daha var GX IEC Devoloper. Bunun karşılığı ise deltada yok. Aynı programlama komutları olduğundan deltada programlama yapan mitsubishide de kolayca yapar. Mitsubishinin daha gelişmiş plc serileri ve bunlara paralel motion kontrol sistemlari var , delta daha bu konularda ekmek yemesi lazım.

Geçenlerde enkoder ayarlı yaparken mitsubishi ile aynı ayarlama mantığı olduğunu fark ettim. Dolayısı ile tüm söylediklerinize katılıyorum. GX IEC Devoloper yazılımına muadil Delta da yeni bir yazılım çıkardı, ISPSoft. Daha doğrusu GX IEC Devoloper muadili midir bilmiyorum ama IEC 61131-3 standardına yaklaştırmaya çalışmışlar. Bu durumda, bu standartta bir editör ile çalışmış birinin ISPSoft ile rahatlıkla çalışabileceğini düşünmeye başladım. Örneğin Delta dışı editörlere alışkın birinin Delta ile matematiksel hesaplamalar yapması ters geliyordu. Ancak yeni editörde değişkenleri de standarda uyarlamışlar biraz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
delta mıtsubıshı ıle asagı yukarı aynı bazı komutları farklı ıkısınıde kullandım yanı deltayı veya mıtsubıshıyı bılen bırı bırını programlar

Mitsubishi gx devloper kullanıyorum..oldukca basit bir arayüz ve prğramlama mantığı var..delta hiç kullanmadım...ama plc nin babası siemens derim

uzakdoğu Plc ler ilk geldiğinde mitsubishi tabanlı Plc ler denilirdi hala aynımıdır bilmiyorum ama lyan direk mitsubishi nin programı ile programlanırdı,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,225
Kullanıcılar
450,016
Son üye
ahmedsayin

Yeni konular

Geri