Delta PLC - DOP HMI - Mitsubishi FR-720-SC Haberleşme

Herkese iyi günler. Elimde 1 adet Delta DOP 107BV model HMI , 1 adet DVP14SS2 11R model PLC , 1 adet de Mitsubishi FR-720-SC model Frekans İnvertörü var bu 3 cihazı birbiriyle haberleştirmek istiyorum. Ekran ile PLC haberleşmede sorun yok ama Ekranı ne denediysem invertör ile haberleştiremedim kabloda mı sıkıntı var? Parametreleri mi ayarlayamadım? HMI mı yanlış ayarlıyorum bir türlü anlamadım? Bana detaylı bir şekilde yardımcı olabilecek biri var mı acaba ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
RS 485 üzerinden haberleşmek istiyorum dop ile plc bağlantısına paralel olacak şekilde bir bağlantı yaptım
data bit 7 stop bit 1 9600 baudrate parity even olacak şekilde ayarladım

1. Resimdeki ayarlarla PLC de haberleşmede sıkıntı yok ama İnvertörle haberleşemiyorum.

ss1.png
ss2.png

Son düzenleme:
Ekran üzerinden plc ve invertör ile 2 farklı porttan haberleşin. Örneğin plc COM1 invertör COM2 gibi.

sadece invertörle haberleşmeyi denedim plc olmadan yine olmadı.

FR serileri yanılmıyorsam sadece RTU modda haberleşir ASCII modda denediyseniz haberleşmemesi normaldir. Ekranınızda tek bir port olsa bile COM1 COM2 olmak üzere 2 tane sanal port var 2 farklı kablo bağlantısı gerekir 3ü için. Kablo bağlantısı ve parametre hakkında mailinize döküman yollayabilirim.

• Beğen
Tepkiler: huh
kablo da bir hata yapıyor olabilir miyim? Ben şöyle yaptım. Standart bir Cat 5 Kabloda Yeşil Beyaz ve Yeşil kabloları birleştirip RECEIVE yaptım, mavi beyaz ve mavi kabloları birleştirip SEND yaptım.
ss3.png

Sürücünün protokol ayarları nedir istasyon adresleri nedir. Delta control olarak değil modbus olarak seçip bu protokolleri doğru girmeniz gerekmektedir. RS-485 com1 bağlantısı için 4 numaralı pin rs485+, 9 numaralı pin 485- olmalıdır.

Sn. @deluro'nun dediği gibi;
Resimdeki ayarlarınız 7 even 1 yani ASCII, oysa sürücü RTU destekliyor.

Yani Data Bit 7 yerine 8 olmalı.

Diğer ayarları da sürücünün fabrika ayarındaki değerlerle eşitleyerek deneyin.

modbus.jpg

Son düzenleme:
Parity None Pr.120=0
Parity Odd Pr.120=1
olarak haberleştirmeyi Denediniz mi ?
Çalışmıyor. Sadece
Parity Even Pr.120=2 ile çalışıyor.
Bu durum normal midir?

Rs-458 hattımda 8-10 cihazım varken CS80 kullanmak için tüm cihazlarımın ayarlarını değiştirmem mantıksız değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri