Delta PLC sorunu

mc03

Üye
Merhaba sevgili arkadaşlar

DELTA DVP-32 EH üzerinde çalışan bir makinem var,makinede sıkışma meydana geldiğinde bu bilgiyi sıkışma switch kontağından gelen(- eksi ) DI ile alıyoruz,switchin kapalı kontağı kullanılıyor,sinyal kesildiğinde arıza oluşuyor,sıkışmayı giderip arızayı HMI üzerinden resetleyerek çalışmaya devam ediyoruz.
Şu anda switch pozisyonu normal ve kontaklarıda çalışır vaziyette,iken starttan kısa bir süre sonra sıkışma hatası alıyoruz,resetliyoruz tekrar start veriyoruz yine aynı hatadan duruyor.
Biz emin olmak adına PLC üzerinden bu kontak bağlantılarını by-pass ettik,sıkışma olsa bile görmesin diyerek.
Fakat yine aynı hatadan makine aynı şekilde duruyor.
Elektrik Projesinde bu bilgiyi verecek başka bir switch veya sensör vb.birşey yok.

Makinede Rotary artımlı encoder kullanıyoruz acaba encoder olabilir mi? dedik ancak encoder normal çalışıyor makinenin pozisyon açıları ile encoder açıları birbirini tutuyor.,doğru zamanda doğru hareketi sağlıyor.,bunu makine jog butonu ile adım adım kontrol ettik sonuç değişmedi.
Encoderin yeedeğini takıp aynı ayarlarları yaptık sonuç yine aynı.

Açıkçası,olmayan bir hatayı alıyoruz ve makine kendini starttan bir kaç saniye sonra durduruyor.
hiç bir fiziksel müdahale yapmadan tekrar resetliyoruz yine aynı şekilde ve hata verdiği sabit bir açı yok herhangi bir aşamada ve açıda verebiliyor.

PLC Power-yeşil ok
PLC run-yeşil ok
PLC error-hata yok
PLC Bat.Low-hata yok
PLC ye bağlanma imkanım yok,olsa da delta PLC ile ilgli bilgim yok.

Aç-kapa bekle işe yaramadı.
PLC stop-run işe yaramadı.
ve ben tıkandım artık 1 hafta dır uğraşmaktayım.

Böyle bir durumla karşılaşan var mı? aramızda.

Saygılarımla

Mustafa ÇETİNKAYA

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
@mc03
"Biz emin olmak adına PLC üzerinden bu kontak bağlantılarını by-pass ettik"

Bu by-pass bağlantısını nasıl yaptınız?

Kontağın com ucuna PLC üzerindeki S/S gidiyor.(projede de böyle),kontağın NC sinden çıkıp X13'e DI olarak dönüyordu.
Ben de bu ikisi arasına köprü attım.

programı çekip yollama şansınız varsa hatayı bulmaya çalışırız.

Maalesef yok.
Altta projeyi veriyorum.
İgili bağlantı X13 (C14 no'lu kablo) security (SQ5 kontağı)
Rigao elektrik şeması.jpg

Bu arada yanlışlıkla yazmışım Switch com ucu 24G den.

bu tip makinalarda cinlilerin yedek parca satmak için sayıcı yada zaman programladıgı oluyor belki oyle bir komut devreye girmiştir yazılımı kontrol etmek gerekli istanbul ise yardımcı olurum 0532 5967832 turan

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri